| Kyzz a întrebat:

Ce remedii naturale si eficiente pentru ten cunoasteti?
in special pentru cosuri si puncte negre

6 răspunsuri:
| gHelena a răspuns:

Incearca una dintre mastile prezentate aici http://www.divahair.ro/......in_dovleac sau un amestec exfoliant alcatuit din tarate de grau, miere si zeama de lamaie. Se foloseste o data pe saptamana si dupa fiecare spalare se aplica o crema hidratanta. Spor sa ai!

| Barajag a răspuns:

Cel mai usor mod de a incepe un tratament naturist pentru acnee este sa te uiti in cosul de cumparaturi sau in frigider. Plantele, fructele si legumele sunt alternativele perfecte pentru tratamentele obisnuite pentru cosuri.
Poti incepe cu tratamentul pe baza de aloe vera. Aloe vera are proprietati antibacteriene, iar pulpa, un lichid incolor sub forma de gel, actioneaza ca antiinflamator si vindeca iritatiile pielii. Aloe vera reduce secretia de sebum si previne aparitia cosurilor. Aplica gelul direct pe cosuri.
Castravele este delicios in orice salata sau sandwish. Insa, este extrem de eficient in curatarea fetei si sporeste elasticitatea pielii. Poti taia felii castravetele si sa le aplici pe cosuri. Castravetele are o actiune benefica si ca masca pentru ten. Poti amesteca castravetele cu laptuca si morcov pentru a va face o masca.
Sucul proaspat de lamaie - bun pentru limonada in zilele fierbinti de vara – poate fi folosit pentru spalatul fetei. Curata tenul cu suc de lamaie, iar apoi clateste-te cu apa curata. De asemenea, poti folosi caise proaspete.
Un alt tip de masca faciala, putin mai greu de obtinut, este cea pe baza de iaurt si tarate. Amesteca-le pana obtii o pasta omogena, iar apoi aplici amestecul pe intreaga fata. Taratele curata profund tenul.
Plantele ca papadia, hamamelis si trifoiul rosu sunt excelente in tratarea acneei.
Desigur, consumand multe fructe si legume se reduce riscul aparitiei cosurilor.Bafta!

| LePoneyBlanc a răspuns:

Iti poti lua de la farmacie aspirina netamponata, o pisezi si iti faci masca (curata si apoi inchide porii, ca este astringenta). Nu te spala cu sapun ca iti usuca fata. O data pe saptamana poti sa faci si o exfoliere (eu folosesc http://www.nivea.ro/products/show/26796 ). La sfarsit sa te dai cu o crema hidratanta. + Acum ca a venit sezonul rece seara poti sa te dai pe fata cu o crema mai grasa, pentru ca frigul iti usuca tenul foarte rau.

| larysa_4174 a răspuns:

Pentru puncte negre:ceai de musetel sa stai cu fata pe aburi si pui un prosop peste cap, pentru ten catifelat:folosesti zatul de cafea pe post de masca, se mai foloseste si malaiul sa ti dai pe fata cu el dar nu stiu exact pentru ce(pete...curatare)

| Shagun a răspuns:

Iti dau cateva variante. Nu le-am folosit pe toate dar iti spun asa... ce am auzit ca functioneaza :
-Zineryt ( nu merge la toti, dar la majoritatea)
-Tinctura de marul lupului ( nu prea se gaseste ca e toxica, dar pe suprafete mici e foarte eficienta, dispare cosul peste noaptewinking )
-acum folosesc FAVISAN - e de la plafar

Uite ce a spus un dermatolog : Crema de curatare de la Vichy sau Garnier si apoi apa termala (de la farmacie ). E un tratament care am auzit ca merge foarte bine atat timp cat te tii de el. Deci daca te lasi, ramai... fara cuvinte laughing
Personal iti recomand cu caldura tratamentul meu : apa si sapun cat de des poti.
Sper ca te-am ajutat!