| Anablondyi a întrebat:

Ce riscuri exista daca imi pun piercing in buric sau daca imi fac un tatuaj permanent? straight facestraight face cancer la piele sau ceva de genu? si care e varsta minima pentru aceste actiuni? va rog ajutati`ma sad FUnda la cel mai explicit raspuns

5 răspunsuri:
| Bybanu a răspuns:

Pai, pentru piercing e o singura gaura, care nu vei pati nimic daca cel care ti-o face va folosi un ac stersil.
Si pentru tatuaj la fel.

Riscul:
-piercing in buric: unu e gaura si al 2-lea nu are rost pe timp de iarna sa iti faci asa ceva
-tatuaj: depinde unde te vei angaja(nu au voie peste tot cu tatuaje), varsta conteaza mult, pentru ca in timp pielea se va mai dilata, odata cu asta si tatuajulsad

Varsta minima:
-piercing: il poti face cand vrei tu, acordul parintilor conteaza (acum depinde de varsta ta)
-tatuajul: 18 ani sa iti faci singura si 16-18 cu acordul parintilor

| PяInCєSs a răspuns:

Pircing in buric am si eu de vreo 4 ani jumate aproape 5, n-am patit nimic pentru ca m-am protejat, tot ce trebuie sa faci este pana se cicatrizeaza sa nu lasi pielea neacoperita si mai ales sa nu te speli cu sapun sau altceva pentru ca e ff mare riscul de a te infecta, alt risc mai este... daca nu e facut bine carnea se poate desprinde ( rupe ), iar in leg cu tatuajele nu ma pricep dar nu cred ca daca iti faci un tatuaj faci cancer la piele... insa e mult mai bine sa te limitezi la maxim 2. Parerea mea

| Ryuzaki a răspuns:

Piercing-ul din buric se poate infecta daca nu e tratat cum trebuie ca si in cazul tatuajelor permanente... Ti-as sugera sa nu-ti faci tatuaj decat daca e ceva ce te reprezinta si pe care sa-l pastrezi restul vietii. Laserul doare ingrozitor.Varsta minima pentru un pierce la salon e 16 ani, iar pentru tatuaj intre 16-18 cu acordul parintilor.

| Hermes a răspuns:

Mai grav decat cancerul de piele pe care nu este obligtoriu sa-l faci, poti lua SIDA, HEPATITA C si alte boli infectioase MORTALE! Nu-ti recomand sa-ti faci nici piercing nici tatuaje. La ce-ti folosesc?