| Larisaaaaaaaa133 a întrebat:

Ce sa fac sa`mi creasca unghiile mai repede? Stiti vreo solutie naturala?[funda`]

Răspuns Câştigător
| biia_6810 a răspuns:

ULEI DE RICIN

Este un ulei bogat in multe atributii.Te ajuta in multe feluri, printre care se enumera si intarirea unghilor.Eu l-am cumparat de la farmacie.este o sticluta mica si costa app 3 lei.

-1. poti folosii un lac de ungii este un bun intaritor si nu o sa se mai rupa tongue

3. pileazale si taiele foarte putin(pentru regenerare)in fiecare zi

daca vrei poti face tratamente pentru unghii ca de exemplu

-Da-te cu zeama de lamaie si cu miere pe unghii (pentru a nu se mai rupe unghiile )
-consuma lactate sau alte alimente pentru calciu
-Pentru a avea unghiile mai tari poti sa tii unghiile timp de 10 minute intr-un amestec de ulei de masline caldut cu un galbenus si o lingurita de miere, dupa care te speli cu apa calduta.

-O alta varianta ar fi sa topesti 4-5 grame de ceara de albine si sa le amesteci cu un galbenus de ou, apoi toarna treptat ulei de masline pana se obtine un amestec gros care se aplica pe unghii inainte de culcare.

sper ca te-am putut ajuta :*

pawave

7 răspunsuri:
| IngerulSiDraculTau a răspuns:

Incearca sa le dai in fiecare seara cu usturoi si iti vor creste si se vor si intari. funda?

| chibiusa a răspuns:

Foloseste intaritor si o data pe saptamana fa-le cu ulei

| andreea25_8864 a răspuns:

Foloseste un tratament "Farmec " cu el iti cresc unghiile repede si ti se si intaresc. Sper ca te-am ajutat :*. Funda? happy.

| Oanny a răspuns:

Cand unghiile sunt casante, moi, agatate la colturi si se exfoliaza usor, e clar ca au nevoie e un tratament e urgenta. Piata abunda de produse de ingrijire pentru unghiile deteriorate, trebuie doar sa stiti sa le alegeti pe cele care vi se potrivesc. Din pacate, majoritatea tratamentelor sunt solutii de moment, atunci cand nu sunt folosite cu regularitate. Pentru inceput, renunta cateva saptamani la oja si lac de unghii, si aplica zilnic tratamentul pentru unghii.
Sunt foarte bune tratamentele pe baza de calciu, uleiuri esentiale si vitamine, care patrund in toate straturile unghiei, intarind-o. Dupa cele cateva saptamani de tratament, poti sa reincepi sa folosesti lacul de unghii, singura conditie este ca inainte de a aplica oja, sa aplici un strat de tratament.

Un truc pentru unghiile casante si care se exfoliaza usor: aplica un strat de lac transparent si tine mainile apoi intr-un bol cu apa rece. Abia apoi aplica stratul normal de oja. Unghiile nu se vor mai rupe atat de usor.

Foloseste regulat cremele nutritive! Unghiile noastre sunt supuse zilnic unor traume mai mici su mai mari: fie ca le folosim pe post de deschizator pentru dozele de suc, fie ca ni le roadem cand suntem nervoasa fie ca este vorba de actiunea nociva a unor substante precum acetona sau detergentii puternici. Astfel, nu ajunge doar tratamentul local, de urgenta, ci este nevoie de un tratament complex, care sa fie constant in timp si sa ne protejeze. O astfel de actiune au cremele puternic hidratante, pentru maini si unghii. Aveti grija atunci cand cumparati crema de maini, sa fie specificat ca se poate folosi sic si tratament pentru unghii.

Un tratament foarte bun il constituie cremele pe baza de parafina, care se aplica in strat gros pe maini si in jurul unghiei iar apoi se acopera mainile cu manusi de bumbac si se lasa produsul sa actioneze 30 de minute sau chiar peste noapte.

O alta solutie buna o reprezinta diversele uleiuri speciale pentru unghii, cum ar fi cel pe baza de arnica, care intareste unghiile si le reda stralucirea. Urmareste cremele pe baza de ingrediente naturale: glicerina, aloe vera, miere, ulei de masline sau ulei de migdale.

Maseaza unghiile pentru ca produsele de ingrijire sa patrunde cat mai adanc in piele! Masarea unghiilor ajuta nu doar la asimilarea mai rapida a diverselor tratamente pe care le folosim, dar si stimuleaza cresterea unghiilor. Masajul facut la baza unghiei stimuleaza circulatia sangelui in zona respectia si implicit cresterea unghiilor. Pentru masaj, foloseste ulei e masline si ulei de migdale, cele mai bune hidratante pentru unghii. Maseaza intai zona cuticulelor cu ulei de masline si apoi completeaza tratamentul masand intreaga suprafata a unghiei cu o bucata de lamaie. Zeama de lamaie este un intaritor natural pentru unghii si in plus le da si un aspect lucios, ingrijit.

| alecssandra a răspuns:

Unge-le cu ulei cald de masline, zeama de lamaie si fa o pauza cu oja dar in timpul asta ingrijeste-te...[taie colturil, cuticule etc] Cel mai bine e sa te duci 2-3 sedinte la manichiura sa prinda forma apoi sa ti le faci acasa achizitionand ustensille speciale, lacuri protectoare si remedii naturiste ca primele prezentate de mine mai susbig grin

| Ralu_7453 a răspuns:

Le tii in ulei de ricin

| SugarLips a răspuns:

Pai,poti incerca sa stai de mai multe ori pe zi cu unghiile in apa