| sopranaCadaverica a întrebat:

Ce solutie pot folosi ca sa am unghiile mai tari? Le am foarte moi, se rup usor, desi ma hidratez si mananc foarte sanatos.

9 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Calciul este cel care fortifica unghiile. Aceasta vitamina se gaseste in proportie bogata in semintele de susan rasnite. Cate o lingurita de astfel de seminte in fiecare dimineata este o mare binecuvantare. Ca si lacul nu rezolva problema, ci doar o ascunde; iar la oase -cae au nevoie zilnic de calciu- ce le mai dam? Deci trebuie calciu. Calciul se gaseste si in citrice (portocale, mandarine) dar nu ata de mult ca in semintele de susan. Acestea trebuiesc sa fie rasnite ca altfel le elimini asa cum le-ai luat si nu vor avea nici un efect.

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

"Aceasta vitamina se gaseste in proportie bogata in semintele de susan rasnite."

Calciul nu e vitamina....in plus nu are nici o treaba cu unghiile moi.
Carenta de sulf face unghiile moi.

| anonimg a răspuns (pentru Holiday):

Unchiile nu fac parte tot din sistemul osos?
Am gresit cand am amestecat vitamina C si calciul care sunt lucruri diferite; si da, calciul face parte din minerale si nu vitamine.
https://diversificare.ro/slider/2012/02/tabelul-substantelor-nutritive/
Dar calciul este bun pentru oase, si are nevoie de vitamina D ca sa patrunda in oase.

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

Nu, unghiile sunt din cheratina ca si parul. Nu au nici o treaba cu sistemul osos. Mai lasa naiba calciul ala, ti-a casunat pe el, unghiile nu sunt oase.

| Andreeush a răspuns:

Incearca ulei de ricin. Il gasesti la farmacie.

| romeo78 a răspuns:

Nimic din ce scrie aici nu este bun! Unghiile sunt considerate protecții naturale ale degetelor. Fiind în extremitatea corpului, acestea prin starea lor de sănătate, arată de fapt cât de sănătos sau nu este organismul.
Trebuie să mergeți la medicul de familie și cereți să faceți analize medicale complete, inclusiv urina și coprocultura. Undeva, organismul dumneavoastră suferă, iar una din măsurile de protecție este de a trimite mai puține substanțe nutritive spre extremități. Poate fi o anemie, ceva intern, o infecție ascunsă!
Calciu luat în exces, dacă organismul nu îl primește, duce la calculi(pietre) la rinichi!
Cel mai avizat răspuns îl veți primi după ce veți face analize medicale! Analizele medicale sunt gratuite!

| Heavenonearth a răspuns:

Lac de unghii...le dai in două straturi.

| MirelaTeodora78 a răspuns:

Mergi la farmacie sau plafar si cumpara ulei de ricin. Il gasesti la sticluta mica (3 lei) sau la sticluta mare (5 lei). Trebuie sa iei o pensula sau un betisor de ureche si sa aplici pe unghii dimineata si seara timp de o luna. Rezultatul este wow! Daca vrei sa aflii mai multe poti da un search pe Google "efectele uleiului de ricin asupra unghiilor". Sper ca te-am ajutat! happy

| imnana07 a răspuns:

Te inteleg, si eu am unghii lungi insa moi, ma dau cu lac de intarire sau cu ulei de masline. sau incearca zeama de lamaie e foarte buna pentru intarirea unghiilor.