| anonim_4396 a întrebat:

Ce sunt punctele negre, de ce apar si cum se trateaza?

Răspuns Câştigător
| gossipgirlxoxo a răspuns:

Punctele negre, vizibile de obicei in zona nasului si a barbiei, nu sunt altceva decat pori plini de sebum care, in contact cu aerul, se innegreste. Porii din aceste zone sunt de obicei mai mari si de aceea punctele negre care se formeza devin foarte evidente, dand un aspect neingrijit al fetei.

SE trateaza :
mastile si gelurile abrazive inlatura excesul de grasime de la suprafata pielii si celulele moarte. Ele pot fi inlocuite de malai sau zat de cafea, ale caror particule curata pielea eficient. Se aplica pe fata umeda, cu porii deschisi in urma aburului sau a unor comprese caldute, si se frectioneaza incet fata, prin miscari circulare.

Fierbe apa intr-un vas cu o deschidere putin mai mare decat ovalul fetei tale. Cand clocoteste, adauga cateva pliculete de ceai, de preferat de musetel, fiind cunoscute calitatile sale antiseptice si calmante. Acopera vasul cu un capac si aseaza-l pe un scaun, astfel incat sa poti sta intr-o pozitie comoda deasupra lui. Ai grija sa nu te oparesti!

Aseaza-te cu fata deasupra vasului descoperit, si acopera-ti cu un prosop mare capul (si vasul). Stai cateva minute, cat de mult suporti. Trebuie sa rezisti insa macar 10-12 minute in "baia de aburi", pentru a iti se dilata porii la maxim. Astfel, o sa poti curata tenul in profunzime, mai usor.

Cand simti ca ai stat suficient, iar porii sunt dilatati, poti incepe curatarea in diferite moduri. Indiferent ce metoda alegi, ai grija sa nu iti ranesti fata, sa nu lasi semne pentru ca trec destul de greu. Tine cont ca dupa ce ai stat in aburi, pielea ta este mai moale si mult mai sensibila si orice miscare prea puternica, fie ca iti infigi unghiile sau te freci cu prosopul prea tare sau acesta este prea aspru, poate sa lase urme.

Sper ca ti-am fost de ajutor! :*:*:*

1 răspuns:
| MissCamelia a răspuns:

Punctele negre apar din contactul sebumului cu aerul, si cel mai bine se trateaza prin extractie, de preferat la cosmetica.pentru mai multe noutati si review-uri despre produse cosmetice, machiaj si ingrijire, intra pe http://camelcutza.blogspot.com/