| anonim_4396 a întrebat:

Ce tip de ceai sa folosesc pentru compresele pentru ochi obositi?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Ceaiul de patrunjel este indicat pentru curatarea si odihnirea ochilor, ceaiul de musetel este foarte sanatos si are rol dezinfectant dar nu e bun la ochi pentru ca este un mediu bun pentru dezvoltarea microbilor iar compresele cu ceai pot provoca infectii, se foloseste mai degraba ca tonic astringent pentru ten.Pentru ochii umflati, ideale sunt compresele cu ceai de tei.

12 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

- ceai de albastrele;
- doua lingurite lasate 5 minute in congelator(da ai citit bine)pe care le aplic pe pleoape atat cat le suport; metoda asta combate so cearcanele, asa am auzit, ca eu nu le amlaughing

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Ceaiul de albastrele este cel mai indicat pentru asa cevawinking

mlm
| mlm a răspuns:

Comprese cu ceai de tei, este foarte indicat tine timp de 10-15 minute.

Janina
| Janina a răspuns:

Ceai de albastrele big grin

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Comprese cu ceai de albastrele, de musetel, infuzie cu petale de trandafiri sau comprese cu zer rece.

auran
| auran a răspuns:

Poti folosi si ceaiul verde cu mult succes

| MADALINAAAA a răspuns:

Ceaiul de albastrele si cel de coada-calului...big grin

| Cryss a răspuns:

Din cate am auzit si am folosit, ceaiul de tei e foarte bun big grin.
Si uite ce am gasit pe un site :

Antiinflamator, bogat in antioxidanti, antibacterian, tonifiant si racoritor…iata cateva din calitatile ceaiului verde.Laboratoarele cosmetice au fabricat si fabrica de ceva vreme crème generatoare, masti pentru curatirea porilor sau sampoane cu ceai verde.Mai multi parfumieri au lansat linii intregi cu ceai verde, exista chiar paste de dinti cu acest tip de ceai.Va recomandam sa va fabricati singuri acasa propria masca hidratanta, folosind un ceai verde de calitate (Gunpowder, Sencha, Kokeicha)
ceaiul si frumusetea

Masca perfecta: O data pe saptamana, dupa ce ati degustat ceaiul, pastrati frunzele de pe fundul cestii de ceai pentru a imbiba compresele pe care le veti lasa vreo douzeci de minute pe obraji, pe frunte, pe nas, asa cum faceti poate cu feliile de castravete sau de pepene galben.Limpeziti-va cu zeama de lamaie. Aplicati o crema hidratanta sau cateva picaturi de ulei de masline si veti observa efectul asupra pielii Dumneavoastra.

Lotiunea ideala: Pentru demachiere sau pentru a va spala fata, puteti folosi fara probleme o infuzie de ceai verde, acesta fiind secretul mai multor japoneze elegante. Aplicati la sfarsit ulei de alune sau o crema hidratanta.

Ceaiul este foarte des folosit in clatirea parului, capabil fiind sa dea reflexe roscate parului.

Ceaiul peste care se presara cateva picaturi de lamaie devine un inamic al pielii grase.

Infuzat in apa in care am adaugat deja putin zahar, ceaiul se poate folosi pentru calmarea pielii dupa ras sau dupa cuatare.

In tarile asiatice, ceaiul este folosit pentru toaleta intima

Folosit in comprese, odihneste ochii obositi.

Ceaiul imbibat in servetele demachiante se poate folosi pe intregul corp pentru a da o culoare apropiata de bronz pielii.

Deci si ceaiul verde e bunhappy.

| claudya a răspuns:

Plicurile cu ceai de musetel

| guralivul a răspuns:

Ceai de musetel caldutz.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Comprese cu ceai de mușețel, gălbenele timp de 5-10 minute.
Consultă și un medic oftalmolog să vezi cum stai cu sănătatea oculară.
Pa, pa.

| dumitritzan a răspuns:

Ceai verde