| CityOfSatan a întrebat:

Ce tratamente sau produse pentru cresterea parului stiti?

3 răspunsuri:
| Lorena_2784 a răspuns:

Stiu eu ceva foarte bun.
este uleiul de RICIN!
l-am folosit si eu.
este ieftin (nu stiu exact cat) si il cumperi de la farmaciile naturiste.
Chiar are efect insa trebuie sa te faci de fiecare data inainte cu 20 de min sa te speli pe cap. Aplical la radacina. pe toate partile capului fa cate o carare si aplica cu un disc demachiant

Funda? happy

| DianaIstratii a răspuns:

Tratament simplu cu ulei de ricin - Datorita ingredientelor sale acest ulei stimuleaza regenerarea si cresterea parului, precum si fortificarea firului de par. Se recomanda masarea parului in fiecare seara, timp de 5-10 minute, apoi clatirea parului cu putin sampon si apa din abundenta.

Fiertura de brusture – Se fierb 4-5 linguri de radacina de brusture intr-un litru de apa, se da un clocot si apoi se lasa fiertura la racit pana devine calduta. Se spala parul cu aceasta si se maseaza intens la radacina. Pentru efecte foarte bune contra caderii parului puteti pune in apa si urzici (frunze sau sub forma de plicuri de ceai) si masati parul cu fiertura obtinuta.

Reteta 1 pentru par: aveti nevoie de -2-3 catei de usturoi pisati bine, 3 lingurite de miere de albine, o lingura de ulei de ricin, 3 galbenusuri de ou si 5 lingurite de ulei de masline. Se amesteca toate ingredientele pana cand obtineti un continut omogen. Se aplica masca pe parul uscat si se maseaza timp de 5-10 minute scalpul si radacina firelor de par. Se acopera apoi capul cu un prosop caldut si se sta cu masca timp de o ora. La final va spalati parul cu putin sampon hidratant si apa din abundenta. Aceasta masca se recomanda o data pe saptamana, iar in cazurile grave de cadere a parului de 3 ori pe saptamana, asociind si tratamentul cu ulei de ricin.
Retetea 2 pentru par frumos: 3 lingurite de piper iute macinat, un galbenus de ou si 0, 5l de coniac. Se amesteca ingredientele si se lasa la rece si intuneric pentru macerat timp de o luna. Apoi cu tinctura obtinuta se maseaza in fiecare seara scalpul timp de 5-10 minute.

Masaj cu ulei de masline. Uleiul de masline este intens utilizat in cosmetica pentru ingrijirea pielii scalpului si prevenirea caderii parului. Uleiul de masline provine doar de la fructele verzi, iar culoarea, consistenta si mirosul variaza in functie de clima, de soiul maslinului etc. El contine vitamine ca A, B1, B2, C, D, E, K, fier, acizi grasi nesaturati, saturati,, trigliceride, etc. fiind ideal pentru ingrijirea parului, unghiilor si pielii. Se recomanda amestecul a 3 linguri de ulei de masline cu galbenusul unui ou, 3 linguri de miere si zeama de la o lamaie, 10 picaturi de vitamina A uleioasa si o fiola de vitamina E. Puteti adauga si o lingura de ulei de ricin, obtinand una dintre cele mai eficiente masti pentru regenerarea si cresterea parului. Aceasta se aplica pe par si la radacina, se maseaza timp de 5 minute pentru stimularea circulatiei pielii capului (trebuie sa se inroseasca) facilitand absorbtia substantelor hranitoare din masca si hranirea radacinii firului de par, aceasta devenind sanatoasa si puternica. Masca se pastreaza timp de o ora, apoi se spala parul cu sampon si apa din abundenta.Masaj cu maionezaSus
Pentru acest tratament de cresterea parului va este necesara putina maioneza, de orice fel. Umeziti parul cu apa calda si apoi masati-va scalpul si varfurile cu maioneza. Utilizati cantitati mici. Puneti pe cap o folie de plastic sau o casca de dus pentru ca maioneza sa nu se scurga, astfel incat sa patrunda in piele si par. Dupa 20 de minute spalati parul cu un sampon delicat sau diluat. Sper ca te-am ajutat, bafta!

| MisaMisaShinigamiAngel a răspuns:

Orice produs care contine ulei de ricin.