| anonim_4396 a întrebat:

Chiar trebuie sa ne spălăm pe mâini întruna? Cam irosesc crema hidratanta

14 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Dacă stai în casă nu e necesar atât de des. dacă ești într-un spațiu public da. și neapărat când te întorci acasă de undeva

| IsabelaIssa a răspuns:

Nu trebuie să te speli pe mâini într-una dacă stai acasă. Spălatul în exces nu este bun. Te speli când intri în contact cu lucruri pe care le ating oamenii străini, la market și unde mai mergi.

| Ineys a răspuns:

Pf, da sensibil mai esti domne.

Daca te-ai spalat acum pe maini si timp de 1 ora nu ai atins nimic, normal ca trebuie sa te speli iar, nu? Adica e foarte logic, nu vad ce e asa greu.

*Sarcasm*.

| AlexMh a răspuns (pentru Ineys):

Unii oameni sunt germofobi, nici noroc nu dau cu tine. E o afectiune, nu e de ras. Nu stiu daca e cazul pustiului dar na...

| WhiteLife a răspuns:

Nu întruna, dar daca pui mana pe diverse obiecte si ai contact cu mulți oameni (cum ar fi la lucru) e foarte important sa te speli pe mâini cat mai des și să nu pui mana pe fata. Săpunul este cel mai bun dușman al noului coronavirus. Daca ești acasă, spala-te mai des decât înainte, dar nu exagera. Sunt și bacterii benefice pe piele, pe care, daca le îndepărtăm, sunt șanse să avem probleme. Folosește un săpun hidratant (nu te lasa înșelat de cele dezinfectante) și da-te cu crema de mâini seara, înainte de culcare. In felul asta rămâne pana dimineața (aproximativ) și folosești mai putina, dar o tii mai mult timp pe mâini. Pune-o lângă pat să îți amintești seara sa o folosești.

| cfrtobias a răspuns:

Eu zic de nu mergi la cumparaturi sau sa mergi pe afara nu e neaparat, asa mai rar sau doar de folosesti alimente si pe pungi ar fi virusi cumva

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu! Doar dacă ai coronavirus pe mână!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te speli când e nevoie.

Răspuns utilizator avertizat
| AlexMh a răspuns:

Daca e chiar atat de deranjant sapunul de ce nu te speli cu unul lichid? Iar daca e nevoie sa te dai de cel putin doua ori pe zi cu crema hidratanta, clar ai o problema deramatologica si nu sapunul sau spalatul e problema aici, trebuie consultat un dermatolog.

| Cardaucq a răspuns:

Dacă stai doar in casa sigur ca nu. Dar după ce vii de undeva(din spații puplice) da. Te-aș sfătui sa nu te dai des cu dezinfectant pentru ca crapă mâinile și cuticulele. Sănătate și pazestete bine

| Crina2016 a răspuns:

Doar daca atingi obiecte pe care le au atins si alti oameni, dacă stai in casa nu ai de ce sa te speli intruna, nu vad rostul. Nici nu este recomandat sa te speli intruna pe mâini. Te speli de cate ori consideri tu ca este nevoie atunci când stai în casă, dupa ce iesi de la baie, înainte de masă, etc etc.