| iolna a întrebat:

Cine imi poate recomanda un tratament pentru par? Se ingrasa foarte repede si imi cade destul de mult?:-s

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| OnuOnulică a răspuns:

Ce este indicat sa faceti:
- inainte de a va spala, masati-va usor scalpul, caci veti activa microcirculatia.
- ultima clatire faceti-o cu apa rece caci va veti tonifia parul si il veti face sa straluceasca (nu sa luceasca!);
- evitati apa la temperatura foarte ridicata
- inainte de a va usca parul cu feonul, stergeti-l cu un prosop moale care va inlatura excesul de apa.
- temperatura feonului trebuie sa fie mica iar aparatul trebuie tinut la o distanta de minimum 15 cm si mai ales nu-l tineti niciodata mai mult de 15 secunde intr-o singura zona.
- nu trebuie periat intens, deoarece astfel produce si mai mult sebum. Cand il uscati cu feohnul, periati in raspar, pentru a-i da mai mult volum.

Tratamente naturale:
1. Ulei de migdale si apa
Ai nevoie de jumatate de cana de apa si o lingura de ulei de migdale. Maseaza amestecul in par cu o jumatate de ora inainte sa te speli pe cap. Apoi samponeaza si clateste bine. Nu este indicat sa folosesti doar uleiul.

2.Lamaie si otet
Ai nevoie de o cana de apa calda, 3 linguri de otet si zeama de la o lamaie. Aplica pe par tot cu o jumatate de ora inainte de a te spala.

3. Apa de colonie
Amesteca parti egale de apa simpla cu apa de colonie, folosind un prosop de bumbac pentru a amesteca solutia in par. Astfel va fi eliminata grasimea de la radacina firului de par.

4.Mar si otet
Razuieste un mar si adauga jumatate de cana de otet. Aplica generos pe par cu 20 minute inainte sa te speli, clatind apoi din abundenta.

5. Ceai
Fierbe cateva frunze si fa un ceai, la care sa adaugi sucul de la o lamaie. Aplica pe scalp si pe toata lungimea parului, lasand sa actioneze pentru 20 minute. Apoi clateste.

6.Bicarbonat de sodiu
Parul uleios acumuleaza mizerie pe el foarte repede, mai ales daca nu este bine curatat de sampon si balsam. Ai nevoie de o lingura de bicarbonat de sodiu si 4 linguri de otet. Lasa amestecul pe par 5-7 minute, dupa care clateste.

Uite cateva masti naturale raoid si usor de preparat:
1.Masca cu miere si galbenus de ou
O masca buna este cea cu doua lingurite de miere amestecata cu un galbenus de ou. Aceasta se omogenizeaza bine si se aplica dupa ce parul este proaspat spalat, deasupra radacinii lui, lasandu-se circa 15 minute, dupa care se clateste. Aceasta masca este foarte potrivita pentru un par gras.

2.Masca cu miere si lamaie
O alta masca eficienta este cea cu miere si lamaie. Se amesteca sucul de la o lamaie cu o lingura de miere si una de apa. Masca rezultata se aplica pe par si se mentine pe acesta in jur de 15 minute.

3.Masca cu miere si smantana
In locul lamaii, la fel de bine se pot folosi doua linguri de smantana, care se amesteca de data aceasta cu doua linguri de miere, se va omogeniza bine si se aplica pe parul proaspat spalat pentru 10 minute.

4.Masca cu banane si miere
o banana coapta
doua linguri de iaurt
doua linguri de ulei din germeni de grau
1/4 lingurita de lecitina
1/8 lingurita de miere de albine
2 lingurite de lapte condensat
2-4 picaturi de ulei esential ylang-ylang
Masca se aplica pe parul proaspat spalat, lasandu-se sa actioneze timp de o ora, dupa care se clateste bine. Se repeta o data pe saptamana.

5.Masca cu miere si ulei de masline
Folosita pentru tratarea caderii parului.
o jumatate de ceasca de ulei de masline cald
o lingura de miere
o lingurita de scortisoara
Se lasa 15 minute, dupa care se clateste.

| BlueViP a răspuns:

Poti incerca sa te dai cu petrol.

| alloysia a răspuns:

Masca pe baza de placenta, se vinde la un borcanel de plastic de vreo 300-500 grame - asta e pentru a ii inceta caderea, nu pentru cealalta problema