| Sara123 a întrebat:

Cine imi poate spune ce sa fac sa-mi creasca unghiile mai repede? Mersi happy

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
2 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

Iata cîteva soluţii de îngrijire, care, dacă le respecţi, te vor ajuta să îmbunătăţeşti aspectul unghiilor şi să le sporeşti creşterea:

- Masează-ţi unghiile în fiecare seară. Masajul ajută creşterea unghiilor prin îmbunătăţirea fluxului sangvin la nivelul zonei.

- Consumă zilnic alimente bogate în calciu, fier, potasiu şi complexul de vitamina B, precum produse lactate, nuci, ouă, legume cu frunze verzi, peşte şi banane.

- Dacă ai probleme cu asimilarea vitaminelor în corp, ia un supliment de vitamine pentru păr şi unghii. Vei spori creşterea unghiilor şi vei obţine un păr mai rezistent şi mai sănătos, dar se va îmbunătăţi şi aspectul pielii, întrucît suplimentele au astfel de efecte benefice.

- Încearcă un tratament destinat creşterii unghiilor. Se găseşte fie sub formă de soluţie cu proteine care se aplică pe unghii şi e uşor absorbită, stimulînd creşterea, fie sub formă de cremă sau ulei – migdale, ricin etc.

- O dată pe săptămînă aplică o mască cu piper roşu care va spori creşterea şi va întări unghiile. Amestecă jumătate de linguriţă de piper roşu măcinat cu 10 picături de apă fiartă şi o linguriţă de cremă de mîini. Amestecă şi încălzeşte amestecul, aplică şi lasă să acţioneze timp de 15 minute. Îndepărtează cu apă călduţă.

- O dată pe zi cufundă unghiile în apă caldă cu sare. Toarnă două linguriţe de sare în 300 ml de apă fiartă, amestecă şi ţine vîrfurile degetelor pînă cînd apa se răceşte. Sarea are proprietăţi de hrănire, întăreşte şi accelerează creşterea unghiilor.

Sursa: http://saptamina.md/......iilor.html

Răspuns utilizator avertizat