| bellekamms a întrebat:

Cine stie ce este uleiul de Argan, cine l-a folosit si pentru ce l-a folosit? Care sunt rezultatele in urma folosirii acestui ulei? Multumesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este numit aurul Marocului, pentru ca acolo creste arborele de argan. Este extrem de bogat in vitamina E si steroli, cu proprietati antioxidante mult peste medie.

Este foarte eficient in cosmetica, folosit in stare naturala – desi poate fi inclus si in creme. Ceea ce este minunat la acest ulei este ca poate fi folosit pe piele (pentru masaj, hidratare, refacerea filmului hidrolipidic, anti-imbatranire, cicatrizant – pe corp si fata), poate fi folosit pentru par (inainte de spalare cu 30 min, pe toata lungimea parului, sau pe parul curat, pentru stralucire), pentru unghii fragile (se pune o cantitate egala de ulei de argan si zeama de lamaie intr-un vas si se tin unghiile 10-15 min).

Pe scurt, un singur produs pe care il poti folosi pentru ingrijire si frumusetea intregului corp. Pentru femei insarcinate e foarte bun in prevenirea vergeturilor si elasticitatea pielii.

3 răspunsuri:
| izvordemunte a răspuns:

Este cel mai rar ulei din lume (nu exista prea multe zone cu arbori de argan - Marocul e una dintre ele). Parca femeile obisnuiau sa isi maseze trupul si parul cu ulei. Face pielea fina, o hidrateaza, e bun impotriva acneei; si exista si ulei de argan alimentar (cum e cel de masline).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

. Este considerat un veritabil elixir de frumusete si tinerete. Uleiul de argan este pretios pentru extraordinarele sale proprietati si rar pentru ca este obtinut din samburii fructului de arganier, un arbore care creste exclusiv in sudul Marocului, intr-o regiune restransa, la poalele Muntilor Atlas.Numeroasele incercari de a-l naturaliza sau cultiva in alte regiuni sau tari nu au dat nici un rezultat.Arganierul a fost introdus in patrimoniul UNESCO si se fac eforturi pentru conservarea lui ca specie prin implementarea de programe de exploatare rationala si replantarea zonelor amenintate de desertificare.Cu un continut bogat si echilibrat in acizi grasi esentiali, Omega6-35%, Omega9-45% si cantitati apreciabile de Vitamina E, polifenoli, caroteni, steroli si alcooli terpenici, uleiul de argan este omniprezent in viata nu tocmai usoara a berberilor, de la nastere pana la batranete. Uleiul de argan este folosit pentru bebelusi ca ulei de masaj si in tratarea varicelei.In adolescenta uleiul de argan este utilizat pentru tratarea acneii juvenile si a imperfectiunilor pielii. Insa mai presus de toate uleiul de argan este secretul ancestral de frumusete al femeilor berbere care isi hidrateaza, protejeaza si hranesc pielea si parul, tonifica si redau supletea si fermitarea pielii dupa nastere, sau mai tarziu pentru tratarea reumatismului si a efectelor trecerii timpului asupra tenului, uleiul de argan este un adevarat panaceu.Amestecat cu pasta de samburi de argan si cu miere, este un excelent mic dejun numit AMLOU, simplu si foarte sanatos chiar si pentru copii mici, adaugat in salate si in preparatele specific marocane, uleiul de argan este unic si de neinlocuit.Marile saloane de frumusete si SPA din intreaga lume il considera un adevarat regal. Uleiul de argan este folosit chiar si in saloanele de frumusete si bucataria renumitului si elitistului Hotel George al-V-lea din Paris, declarat hotelul cu cele mai bune servicii din lume.

| Maroc a răspuns:

Hello,
my name is amina i am from morocco i live here in bucuresti i import argan oil from morocco if you are interested I am selling argan oil wholesale and retail

1x50ml=50Ron
2x5ml=45Ron
3x50ml=40Ron
10 or more 30Ron
the argan oil have certificate bio and ecocert
Certificat N°:
2598MA0600Z1F
email: amina_mez@hotmail.com
tel: 0732784557
have a nice day.