| alexandradlr a întrebat:

Credeți că este bine să stai sa te bronzezi sau nu? Voua va place sa stati la soare? Ce parere aveti de bronzarea artificială? Vă plac mai mult fetele bronzate?

27 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, nu e deloc sanatos sa te expui la soare atat de mult incat sa ajungi sa te bronzezi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Ai nevoie de soare, ca să produci vitamina D în mod natural. Dacă exagerezi, riști cancer de piele.
2. Că nu.
3. Nu.

| Drimmero a răspuns:

Arata mai misto un bronz uniform pe tine, te arata cu putina culoare decat sa arati prea palid/a. Imi placea inainte sa stau la plaja cu orele, ba in apa, ba la soare dar de la un timp prajeala aia a inceput sa imi cam displaca. Bronzarea artificiala de la solar e mai cancerigena decat soarele in sine, deci sunt impotriva.
N-am criterii d-astea de selectie privind pielii, dar trebuie sa recunosc ca tipele bronzate arata parca mai bine.

| Dismally a răspuns:

Nu cred ca e bine sau rau, tine doar de preferintele tale.

| tudorvolcano a răspuns:

Bronzul artificial, mi se pare a merge prea departe doar pentru un bronz.

De stat la soare sau nu, pentru mine e tot una, nu mi-a ars pielea de la soare de când eram mic.
Nu stau totuși expres la soare pentru a mă bronza, și nu cred că e indicat să stai ore în șir imobil pe un cearșaf, spre a te bronza. E mai interactiv a face un volei, un înot, o plimbare la o înghețată, când suntem la plajă.

Dacă bronzul e uniform, da, îmi plac mai mult fetele bronzate, pentru că pielea devine mai lucioasă. Recomand din punct de vedere estetic, bronzul indiferent de culoarea naturală a pielii, cu excepția celor care au pielea palid de albă, încât se ard imediat la soare.

| just4ubr2015 a răspuns:

Este bine sa te bronzezi pentru piele dar nu exagerat si fara solar pentru ca faci cancer soarele briza marii si apa fac bine la ten si la organism

| just4ubr2015 a răspuns:

Si cui nu iar place la plaja in tenerife decat la crangasi la garla sa fim seriosi laughing

| IgnatVictor a răspuns:

1. Pentru mine nu contează bronzul; nici al meu, nici al altor persoane.
2. Da. Îmi place soarele și, în general, căldura.
3. O alternativă interesantă pentru cei care nu vor sau nu pot să petreacă timp la soare.
4. Nu neapărat.

| Andresso a răspuns:

Consider ca nu ar fi prea bine sa te bronzezi, mai ales in zilele in care traim noi acum, cand razele ultraviolete sunt puternice, soarele nu mai e ce a fost acum cativa ani(cu poluarea asta si cu tot).
Personal imi place sa stau la soare, chiar mult, dar de obicei ma acopar ca sa nu ma bronzez.

Eu n-am preferințe in privința bronzului la o fata. Si una bronzata si una alba, oricare ar fi frumoasa. Numai cap sa aiba.

Bronzarea artificiala mi se pare o prostie. Tot ce e artificial nu trebuie sa ai incredere deoarece poate sa apara diverse boli/neplaceri imprevizibile pe viitor.

| CassiusAlexander a răspuns:

Deloc.

| BloodyLips a răspuns:

Nu, nu imi plac fetele bronzate, cu atat mai putin cele care l-au obtinut in mod artificial. Consider ca nu cunosc riscurile la care se expun doar pentru o luna de bronz. Radiatiile UV cresc riscul de cancer de piele si ti-o si imbatranesc prematur, iar acestea sunt emise atat de soare cat si de solar. Nu exista bronz sanatos, este doar o maltratare a pielii prin care celulele tale produc melanina pentru a se proteja, ceea ce si cauzeaza culoarea maronie pe care o vedem. O piele bronzata nu este sanatoasa si nici nu arata bine.

| Eireann a răspuns (pentru BloodyLips):

Exact, e ca o cicatrice la nivel celular pe intraga suprafata a pielii.

| omaniparmeum a răspuns (pentru BloodyLips):

" O piele bronzata nu este sanatoasa si nici nu arata bine"

Dupa rationamentul tau, cei inchisi la culoare au pielea nesanatoasa, asa-i?

| debeliuj a răspuns (pentru omaniparmeum):

Poate e vampir

| BloodyLips a răspuns (pentru omaniparmeum):

Aha...deci tu crezi ca rasa negoroida este de fapt o adunatura de oameni albi care au stat foarte mult sa se bronzeze, ca asa le place lor, mai negri

| omaniparmeum a răspuns (pentru BloodyLips):

Nu. Te citez: "este doar o maltratare a pielii prin care celulele tale produc melanina pentru a se proteja, ceea ce si cauzeaza culoarea maronie pe care o vedem"

Daca vei da un search pe net vei vedea ca negrii si persoanele inchise la culoare au in mod natural un nivel de melanina mai crescut in piele, de unde li se trage bineinteles culoarea pielii. Si facand legatura cu ce ai scris tu, treaba asta ar insemna ca pielea lor e bolnava si maltratata.

| BloodyLips a răspuns (pentru omaniparmeum):

Dude, tu gandesti ce scrii sau ai pus la misto numele ala? Stii diferenta dintre bronzat si o mostenire poligenica? E ok, nu trebuie sa dau un search pe net ca sa stiu ca ei se nasc asa, that's the point. Noi stam sa ne carbonizam la soare cu orele ca sa imitam ceea ce ei au natural. Acum are sens?

| omaniparmeum a răspuns (pentru BloodyLips):

"Bronzul este metoda naturala prin care organismul se apara de radiatiile UV. Melanina, pigmentul responsabil pentru bronz, este produs de melanocite (n.r. celule ale pielii) atunci cand ne expunem pielea la soare. Melanina absoarbe radiatiile UV si actioneaza precum o lotiune de plaja naturala. Insa atunci cand radiatiile UV sunt prea puternice, sistemul de aparare al organismului este coplesit si se produce o reactie toxica, in urma careia apare arsura solara."

https://doc.ro/cancer-de-piele/arsurile-solare-cauze-simptome-si-tratament

"Noi stam sa ne carbonizam la soare cu orele".

Asta deja nu-i mai bronz. Bronzul nu ii ceva nesanatos. Expunerea la soare peste capacitatea pielii de a se bronza in timp, da, 100% nesanatos.

| Nouvel a răspuns:

De ce nu ar fi bine sa te bronzezi? Natural.
Expunerea la soare ajuta organismul sa produca vitamina D. https://ro.wikipedia.org/wiki/Vitamina_D
Bronzarea artificiala nu este sanatoasa. E utila in caz de urgenta daca vrei sa apari undeva bronzata.

| Eireann a răspuns (pentru Nouvel):

In 15-20 de minute se expunere la soare de 3 ori pe saptamana obtii suficienta vitamina D. Nu trebuie sa te prajesti ca hamsia.

| Nouvel a răspuns (pentru Eireann):

15-20 de minte de trei ori pe saptamana!
Si in rest, stai in cavou?
Eu doar din mersul pe strada, arat ca ciocolata. Nu si acolo unde sunt imbracata. Si nu am nimic din toate "bolile" pe care le inventeaza dermatologii. Din contra, mi-e chiar mai bine decat iarna cand inghet.
Si nu, nici un medic normal nu spune ca ajung cele 60 minute imprastiate intr-o saptamana.

| Drimmero a răspuns (pentru Nouvel):

Chiar si eu ma intreb de ce sunt asa multi speriati de expunerea la soare, n-am auzit de vreun caz de cancer de piele cauzat de soare si cunosc persoane care frecventeaza statul mult in soare si n-au nici pe dracu, ai nevoie de soare, nici sa exagerezi, dar nici sa iesi cu acoperisul pe tine de frica sa nu ai un contact cu el...

| Eireann a răspuns (pentru Nouvel):

M-am referit strict la productia de vitamina D - este suficient 60 de minute imprastiate intr-o saptamana pentru a sintetiza cantitatea suficienta de vitamina D mai ales daca expui o suprafata mare cand soarele are intensitate puternica. Normal ca nimeni nu recomanda sa stai la soare doar o ora pe saptamana ca nu esti liliac, lipsa de lumina poate duce la stari depresive, tulburari de somn, probleme de concentrate si atentie plus multe altele. Faptul ca tu nu ai nici o boala (foarte bine!) nu inseamna ca sunt inventate, nici eu nu am diabet dar asta nu inseamna ca nu exista.

| Dima_Alin_1998 a răspuns:

Sa te bronzezi nu este chiar asa sanatos, insa multi considera bronzul ca o trasatura frumoasa. Mie, personal, imi place sa fiu bronzat, deoarece stiu ca-mi vine mai bine, insa sunt si unele persoane care arata mai ridicol bronzate, asta depinde de fizionomia fiecarui corp. Mie nu-mi pasa daca o fata este bronzata, sau nu, cat timp este draguta in felul in care este. oricum bronzul trece dupa cateva luni.

| Alasvher a răspuns:

O piele bronzata moderat arata mult mai bine și mai sănătos decât una alba.Pana in ora 12 soarele aduce multe beneficii

| Gruscubucalu a răspuns:

Plantele si copiii cresc cu soare, corpul uman face o fotosinteza in felul lui