| SunshineSunrise a întrebat:

Crema de protecție solară nu ma ajuta deloc sa ma bronzez? Am stat 5 ore la soare 2 ore jumate după ceas fata 2 ore spate si nu m-am bronzat deloc pot sa vad asta de la sutien însă unde nu m-am dat cu crema din greșeală sunt. Ce dracu? Eu vreau sa ma bronzez dar nici sa ma ard. Si fara crema nu pot. Daca imi dau cu crema nu ma bronzez. De ce?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| AnjaAHUI a răspuns:

Bună!

În momentul în care alegi crema de soare, pe ambalaj este specificat spf și un număr. Cu cât numărul este mai mare, cu atât crema protejează mai bine pielea. De exemplu pentru piele sensibilă ca a bebelușilor este indicat spf 50. Același spf este indicat și în cazul oamenilor cu anumite probleme ale pielii.

Dacă ești o persoană care se știe fără probleme medicale sau condiții speciale în ceea ce privește pielea, spf ul normal este de 15. Dacă te dai cu o cremă de 15 te va proteja de arsurile solare, cu condiția să respecți anumite reguli (să nu stai în timpul prânzului direct în soare, după ce te-ai dat să aștepți un timp până să intri în apă etc) și vei avea un bronz frumos la sfârțitul vacanței.

Dacă însă folosești o cremă cu un factor de protecție (spf) mai mare, precum 30 sau 50, atunci te vei bronza mai greu.

De asemenea depinde de tenul tău și de felul pielii. Sunt unele persoane care se înroșesc după cinci minute, altele care se bronzează după cinci minute și altele la care nu se observă nicio diferență după cinci zile. Dacă te dai cu o cremă nepotrivită pentru tipul pielii tale, este posibil să te arzi sau bronzul să nu mai fie atât de vizibil.

Recomandarea mea ar fi să te consulți, dacă ai posibilitatea cu un medic, sau un farmacist, să îți recomande o cremă mai bună, dacă nu vorbești cu ei, atunci poți să încerci tu o altă cremă, cu un factor de protecție mai scăzut.

Vacanță frumoasă în continuare și să auzim de bine!