| sopranaCadaverica a întrebat:

Cremele de fata cu colagen chiar ajuta la incetinirea procesului de imbatranire?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Marketing de cosmetizare al cartii de identitate. tongue
E aproape la fel ca frectia pe piciorul de lemn. big grin

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ceea ce depui pe piele, o cremă pătrunde doar parțial în piele. Suplinește parțial lipsa de colagen din piele dar procesul de îmbătrânire este natural, poți să îl încetinești doar cu mai multe procedee, dietă, stil de viață.

| Laura48 a răspuns:

Din cate cunosc eu, procesul de imbatranire a tenului inseamna, printre altele, pierderea de colagen din tesuturi, asadar ideea e ca nu incetinesc procesul de imbatranire - care e o chestie naturala, de altfel - ci, mai degraba suplinesc colagenul pe care celulele il pierd.

| sopranaCadaverica explică (pentru Laura48):

Pai aceeasi chestie am zis o si eu, tu ai reformulat.
Folosesti creme cu colagen? Crezi ca s bune sau e doar marketing?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Laura48):

Colagenul si elastina din produsele cosmetice au rol doar de hidratare, nu se "cupleaza " cu cele naturale si nici nu au rolul celor naturale atunci cand sunt introduse in produse. Ar fi un fiasco pentru ten daca s-ar intampla asa ceva cu ele. Exista ingrediente precum acidul lactic si cel glicolic ce ajuta la stimularea productiei de colagen si ceramide.