| anonim_4396 a întrebat:

Cu ce sa tratez pielea arsa de soare?

10 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Cu iaurt imediat dupa expunerea la soare. Reface pielea si calmeaza usturimea. Mai exista si produce (uleiuri spray) pentru dupa expunere: after sun lotion/spray etc. Cu 15 min inainte sa te expui la soare, da-ti cu o crema de protectie solara. Chiar daca e mai innorat sau te gandesti ca inca nu e vara in toata puterea cuvantului, soarele isi face treaba, asa ca protejeaza-te si tu.

daniela
| daniela a răspuns:

Iaurt, lotiune de piele dupa plaja sau daca este foarte grav cu bioxiteracor

| Farcas a răspuns:

Cu iaurt acru happy

| sabina a răspuns:

Ar fi trebuit sa apelezi in primele 24 de ore la o aspirina sau ibuprofen, pentru ca ar fi redus inflamatiile, adica ar fi calmat roseata si iritatiile.
Ia'ti o crema hidratanta care contine ingrediente anti-inflamatoare ca aloe vera sau soia, si aplica cat mai des.
Foloseste protectie solara.
Si dupa ce pielea arsa s-a vindecat exfoliaza zona cu un produs pe baza de acid alfa-hidroxid, timp de o luna, de 2 ori pe saptamana, acest proces va stimula cresterea de noi celule sanatoase, iar pielea va capata un aspect stralucitor si uniform.
Bafta!

| Raluca_7548 a răspuns:

Cu lapte sau iaurt. Functioneazatongue

| bobocandrei a răspuns:

Leac babeste si eficient e iaurtul. Dar gasesti si lotiuni de piele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu ulei de masline

| laura_2327 a răspuns:

Cu o crema speciala de la farmacie... ceri crema pentru pielea arsa de soare si iti vor da ei o crema potrivita pentru tine! daca nu doresti sa cumperi una foloseste o crema de corp cu menta!happy

| IoanaAlbu a răspuns:

Pai poti sa-ti dai cu ulei de lavanda. Este singurul ulei pe care-l poti aplica direct pe piele si are proprietatea de a reface rapid ph-ul pielii, in plus te scapa si de durere. Apoi mai poti incerca cu bicarbonat de sodiu, dar uite citeste toate remediile naturale cu care poti scapa de arsuri aici, e foarte interesant articolul si de mare ajutor toate sfaturile lor: http://www.femeilor.ro/......e-677.html Eu nici nu stisam ca pot scapa asa usor de arsuri cu chestii atat de simple si la indemana.

| djtom a răspuns:

Cu iaurt sau lapte acru/batut sau cu produse/creme din farmacii, pe baza de galbenele!