| andreeapap a întrebat:

Cu ce va epilati fetele?:d...si care din metodele voastre (lama, crema, ceara, benzi, epilator etc) va place mai mult si de ce?

11 răspunsuri:
| MaXim1trafic0de1drogusoare a răspuns:

YO ma ePilez cu epilAtoru'.blushing
_______________________________
K ma doare mai pootin daca' ma dAu cu ceva crEma inAInte, firEle nu mai cResK' asa uSor, si cand crEsk' nu sE fac asa d umflaTe (groase). termIn mai rePete acest "proCEdeu".
si si din pct de vedEre al banilor, tot epilatOru' mI se pAre ochei, ca' Il cUmpEri o dAta cu niste bani, sI dUpa il poTzi folosi cVa timp >:O
____________________________
cU beNzi tot platesC iNtruna pe ele sI chiAr nu'Mi prea place ce eFect are... crESk' rEpede... si esTe si destUl de dureros sa ma faK' cu ele.
___________________________
cu lAma. mIe imi place cat de cat. nuMA ca daca' greSeSti o miscare. sangeeee. cam periCulos. maI bIn cu ea nuMa pentru cN se stIe (eu nu ma mai faK' cu ea)
___________________________________
cu ceAra. aauuuci!@-@ dooare.si ramane asa nu stiu' kUm pielea... nu ca'ai rea... da doARe si se inroseSTe piElea.
____________________________
kU' crEma crEste super raPid (in ctv zile) sI nu cRek' ca aVm ashA multha raBdare sa ne epilAm asa des... plus... nu'i extRA super pentru toti. adIk' daca' noi aVm bani pentru ea ochei da noh'. smug
_________________________________
... ..trafIaNt innascut...

| Maria84 a răspuns:

Eu recomand ceara de unica pe picioare si brate si cea traditionala pentru axila, mustata si inghinal
mi-am procurat de la
http://magazinulmeu.blogspot.com/......itate.html
Au tot ce tine de epilat. bafta

| lulu_5281 a răspuns:

Ceara epilatoare reprezinta cea mai buna metoda de indepartare a firelor de par din aceasta portiune a corpului. Efectul se mentine timp de cateva saptamani si, in afara de aceasta, pielea ramane neteda si matasoasa pana la aparitia primelor fire. Acestea vor creste mai rare si mai fine, pentru ca ceara le smulge din radacina.

Un alt avantaj este acela ca, in principiu, ceara nu irita epiderma in aceasta zona si nici terminatiile nervoase (asa cum se poate intampla daca te epilezi ajutorul cremei epilatoare, de pilda). Prin urmare, exceptand cazul in care pielea ta este foarte sensibila, riscurile aparitiei iritatiilor sunt relativ reduse
Crema depilatoare? Nu e tocmai indicat...
Acest tip de produse dizolva firul de par pornind de la baza foliculului. Sunt ideale pentru suprafetele mari, cum ar fi picioarele, dar, cand este vorba de fata, ar putea aparea probleme. Cremele epilatoare contin o serie de compusi chimici, care dizolva keratina din care sunt compuse firele de par, dar acestia irita pielea fetei - aceasta fiind foarte sensibila.

Mai mult decat atat, crema epilatoare nu indeparteaza intotdeauna toate firele de par. Intr-adevar, este cea mai ieftina metoda pe care o poti folosi pentru indepartarea pilozitatii faciale - dar nu este lipsita de riscuri si, pe langa aceasta, e bine sa stii ca firele de par vor creste in interval de aproximativ o saptamana.

Ceara? Da, insa cu atentie si nu in toate zonele fetei!
Ceara epilatoare este una dintre cele mai raspandite procedee de inlaturare a parului nedorit de pe fata. In general, este o metoda eficienta, daca respecti regulile, insa numai pentru firele de pe buza superioara, nu si pentru cele de pe obraz, unde firul este de obicei mai aspru.

De asemenea, ceara ar putea cauza probleme femeilor cu tenul mai inchis la culoare, care se pot confrunta cu depigmentari, ca urmare a unor eventuale inflamatii si iritatii survenite.

Efectul in timp al epilarii cu ceara variaza intre 2-6 saptamani, in functie de tipul firului de par.

Electroliza? Recomandabila si eficienta, dar fii prudenta!
Procedura aceasta se bazeaza pe distrugerea radacinii firului de par cu ajutorul curentului electric, la tensiune joasa. Privind partea plina a paharului, avantajul electrolizei este ca efectul ei este mai durabil decat cel al cerii epilatoare si al aparatelor de ras electrice. Pe de alta parte insa, este costisitoare si poate fi dureroasa.

Daca te hotarasti sa recurgi la aceasta metoda, este bine sa-ti alegi o cosmeticiana priceputa, pentru ca, daca nu este realizata corespunzator (de exemplu, cu instrumente nesterilizate), electroliza se poate solda cu leziuni ale pielii, in urma carora vor ramane cicatrice permanente. De aceea, inainte de a trece la actiune, informeaza-te cat mai amanuntit, intreaba tot ce te intereseaza, discuta si cu alte cliente ale salonului respectiv, care au recurs la aceasta metoda.

In general, electroliza este recomandata acelor femei al caror fir de par este foarte deschis la culoare (foarte blond), precum si celor care au fire de par putine si izolate.

Laser? Revolutionar si eficient, insa informeaza-te cu atentie!
Epilarea cu laser este cea mai recenta "cucerire" a tehnologiei in materie de indepartare a parului nedorit de pe corp. Tipul de epiderma ideal pentru aceasta procedura este cel deschis la culoare si cu fire de par intunecate, dar, in functie de experienta cosmeticienei respective, se pot obtine rezultate satisfacatoare si pe pielea mai inchisa la culoare. Laserul nu este foarte eficient pentru femeile al caror fir este foarte deschis (blond sau alb).

Inainte de a incepe aceasta procedura (care, asemeni electrolizei, se deruleaza pe parcursul mai multor sedinte in vederea indepartarii complete a firelor de par), cere sfatul unui specialist dermatolog, pentru a te asigura ca tipul tau de epiderma este potrivit pentru tratamentul cu laser. De asemenea, asigura-te ca specialistul care se va ocupa de tine este calificat si competent. Iata cele mai importante intrebari pe care trebuie sa i le adresezi:

Aparatura va apartine sau este inchiriata?

In cazul in care ustensilele apartin specialistului, acesta este un indiciu incurajator in ceea ce priveste competenta si experienta acestuia in domeniu.

Cati clienti ati avut pana in prezent?

La ce rezultate pot sa ma astept?

Un ultim sfat: evita folosirea laserului in apropierea ochilor - de exemplu, in zona sprancenelor sau la baza superioara a nasului. Laserul penetreaza foarte adanc si, de aceea, pentru suprafetele mentionate este indicat sa recurgi la penseta, ceara sau electroliza.

| me1oo a răspuns:

Epilatorul pentru ca nu este chiar dureros firele nu devin groase si ies mai greu, cu ceara (iti mai ramaneceara pe piscior si nu e chiar fain+ ca iti mai raman ceva fire pe picior) cu lama nu e bine deloc firul de par se indeseste, devine gros si iti creste imediat inapoi

| Americana a răspuns:

Ceara pentru ca rezultatul este de duratahappyEu imi iau din acelea cu rezina.si le incalzensc in apa! Foarte eficiente!

| CandyTetris a răspuns:

Eu am ramas la crema(si apoi lama daca ramane un fir, doua).Nu mi se pare avantajos sa suport durere, sau sa ma chinui sa curat ceara de pe picioare cand in 15-20 de minute poti termina eficient si fara durere.Intr-adevar crema presupune sa te epilezi tot la 3-4 zile, dar pentru o jumate' de ora pe saptamana nu ma deranjeaza.happy

| tuGatita a răspuns:

Eu am incercat de toate. si am rams la lama (gillette venus). pai crema e ineficienta, ma dau azi si maine deja creste parul; cu ceara e dureros si ma si irit; benzile nu sunt deloc bune pentru ca se intampla sa ia si pielea nu numai parul ( am incercat sa imi dau jos mustata cu benzi si parul nu l-a smuls aproape deloc, in schimb mi-a luat un pic din piele). cu epilatorul e super ok. deci lama si epilator. nedureros si destul de eficient. plus ca nu dureaza mult epilarea cu aceste doua metode. bafta!

| Outspoken2 a răspuns:

Logic cu epilatorul!happy este foarte bun si firele de par iti cresc inapoi dupa o saptamana/doua!

| ColorWorldFantezi a răspuns:

Buna deya! Ma gandesc la epilator deoarece cu lama te opoti ranii dureros, cu crema este greu, ceara nu este sanatoasa pentru piele, iar benzile sunt cam scumpe.

| NimenixD a răspuns:

Epilator. Chiar dacă e puţin dureros laughing. Dar este mai bine aşa şi o faci o dată pe lună. Nu dai bani pe toate celelalte chestii. Îţi iei un epilator şi îl ai ani de zileebatting eyelashes happy

| Ina_7071 a răspuns:

Cel mai bine e cu ceara, insa sunt dezavantaje...e costisitor(trebuie sa iti cumperi o ceara buna sau sa mergi la cosmetica) si e mai complicat(pana o incalzesti, pana o aplici, ramane pe piele, trebuie indepartata cu ulei). Epilatorul e mai usor si rapid, insa iti cresc fire pe sub piele si creste mai repede.Lama sau ceara n-am mai folosit de vreo 4 ani, firele sunt mai groase si trebuia sa ma epilez la 2-3 zile.Deci:ceara, epilator, lama, crema.