| MaTeRiALlStGiRlS a întrebat:

Cu faci sa iti creasca parul mai repede?

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Crește el de la sine.
Părul crește între 1 și 3 cm pe lună, nu un cm (mulți mai au de învățat pe aici, dar ce să faci când setea acerbă de tricouri inundă "inteligența" copy/paste)!
Folosește uleiul de ricin prin masarea scalpului (pielea capului) și pe lungimea firului de păr și după 1-2 ore te speli în mod obișnuit, te limpezești foarte bine.
Stimulează creșterea și tăiatul vârfurilor la 2-3 luni.
Evită stresul, medicamentele luate la întâmplare, fumul, etc. și consumă fructe și legume din belșug, sunt surse de vitamine, etc.
Nu uita și de uleiul de argan, pui 1-3 picături în palmă și treci prin păr, la vârfuri insiști mai mult, hrănește.
Efectele le vei vedea după 2-4 luni, trebuie să ai și multă răbdare.
Pa, pa.

| justlovee a răspuns:

Exista cativa pasi pe care, daca ii urmezi cu constiinciozitate, iti pot ajuta podoaba capilara sa se regenereze mult mai repede. Atata timp cat firul de par este sanatos si cresterea acestuia va fi mult mai rapida.
Stimuleaza circulatia sangelui la nivelul scalpului
Din cand in cand, ofera-i scalpului tau un masaj. Maseaza foarte bine pielea capului in timp ce te speli, prin miscari circulare, pornind de la zona gatului pana la frunte.Masajul stimuleaza circulatia sangvina, ajutand astel substantele nutritive sa ajunga mai usor la radacina firului de par.
Mananca sanatos si ia vitamine bogate in antioxidanti.
Un regim de viata sanatos reflecta un par asemenea, asa ca ai mare grija la ce mananci. Consuma cat mai multe fructe si legume, carne de pui si peste, verdeturi, lactate si bea cat mai multa apa.
Indicat ar fi sa consumi cat mai multe alimente bogate in vitamina A, B, C si E, responsabile cu refacerea tesuturilor si esentiale pentru cresterea parului.
In cazul in care ai carente de vitamine care nu pot fi tratate prin regim alimentar adecvat, poti lua si suplimente alimentare, dar nu in exces. Foarte bune pentru intensificarea cresterii parului ar fi o cura de zinc si seleniu, recomandate de asemenea si pentru parul gras deoarece inhiba hiperproductia de sebum.
Tunde varfurile la un anumit interval de timp
Varfurile despicate, pe langa faptul ca sunt inestetice, incetinesc si cresterea firului de par. Asa ca, desi iti doresti sa iti lasi parul sa creasca cat mai lung, e bine ca la un interval de maxim 2 luni sa tunzi putin din varfuri (nu jumatate din par) astfel incat sa creasca sanatos de la radacina pana jos. Astfel, firul de par va scapa de portiunea despicata si va putea creste in mod natural.
Fii consecventa in ingrijirea parului tau
Asa cum zi de zi ai grija de pielea ta, te demachiezi, folosesti o crema hidratanta, masca sau o lotiune tonica, la fel si parul tau are nevoie de o ingrijire speciala. In primul rand, periaza-l cu grija, astfel incat sa nu il rupi. Cel mai indicat ar fi sa folosesti o perie moale, cu dinti din plastic sau fire naturale. Foloseste la fiecare spalare un balsam hidrantant, care in acelasi timp are rolul de a descurca firele de par si a le face mai usor de periat. Nu uita de masca, macar o data pe saptamana si de un ser pentru varfuri.

Ca alternativa la mastile si tratamentele din comert, poti folosi masti facute in casa, in special cele din ulei de masline sau ricin. Nu abuza de produsele de styling si ai grija cu ce iti vopsesti parul. Indicate ar fi vopsele cu cat mai putin amoniac sau deloc.

| fuzzer a răspuns:

Ingrijeste-l,si spala-l cat mai des.
Dar exista si tot felul de uleiuri care stimuleaza cresterea parului, pentru mai multe detalii de poti adresa unui farmacist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Una dintre cele mai mari probleme cand vorbim de parul lung este ruperea, firele scurte ce sunt foarte usor electrizate si varfurile despicate. Parul este expus zilnic unor factori ce dezvolta aceste probleme : modul in care protejezi parul cand dormi, igiena, lipsa vitaminelor, alimentatia inadecvata, stresul.
Parul creste cam 1 cm pe luna si ca sa creasca putin mai repede, poti folosi ulei de ricin de pilda.
De asemenea, te sfatuiesc sa incerci si aceasta lotiune:
http://www.icosmetice.ro/......ament.html
Te pup!