| alexaalexandra a întrebat:

Cu privire la fondul de ten.inainte de a`l aplica trebuie sa aplic si o crema sau pot sa aplic fondul direct? ( sa nu`i faca rau tenului daca se aplica direct).

5 răspunsuri:
| adika a răspuns:

Obligatoriu o crema hidratanta, iar mainile sa fie umezite ca sa poata fi aplicat mult mai bine si uniform, iti recomand de altfel si:
http://www.exposhop.ro/....../index.cgi

| georgi1897 a răspuns:

Care sunt conditiile pe care un fond de ten trebuie sa le indeplineasca pentru a face o uniune perfecta cu pielea ta si cum se aplica corect? Acestea sunt doua intrebari frecvente ale femeilor care vor un efect cat mai natural al machiajului.

Foloseste un fond de ten care are factor de protectie solara de cel putin 15, pentru a preveni imbatranirea pielii.

Fondul de ten trebuie sa aiba o nuanta aproape de culoarea fetei si a gatului tau, asa ca nu il incerca pe mana, deoarece poti fi indusa in eroare.

Se folosesc nuante diferite de fond de ten de-a lungul anotimpurilor datorita variatiilor culorii pielii; este indicat sa nu folosesti acelasi produs pe parcursul intregului an. Cateodata, combinatia a mai multe nuante duce la culoarea pe care o doresti.

Nu uita sa aplici fond de ten si pe pleoape, buze si pe gat, pentru a obtine un look mai natural. Acest procedeu ajuta si la o buna fixare a fardurilor si a pudrei.

Fondul de ten lichid de obicei are la baza apa si este potrivit pentru tenul uscat. Aplicati fondul de ten cu un buretel sau cu degetele si nu uitati sa agitati tubul inainte de folosire.

Fondul de ten este in contrast cu crema ca mod de aplicare. Trebuie dat de sus in jos, de-a lungul fetei, si se acorda o mare atentie bazei nasului, barbiei si zonei dintre sprancene, zone care de obicei produc mai mult sebum.

Nu uita sa indepartezi surplusul de fond de ten cu o discheta de demachiat umeda si sa acorzi atentie deosebita sprancenelor, unde se strange de obicei fondul de ten.

Cu o pensula mare, aplica putina pudra translucida pentru a fixa baza, iar apoi verifica in oglinda, la lumina naturala, felul in care te-ai machiat.

mai multe despre fondul de ten tongue. Dai funtita?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, inainte de fond de ten este indicat sa-ti demachiezi tenul, apoi aplici o lotiune tonica dupa care o crema hidratanta ( daca e tenul uscat) sau o crema ce echilibreaza excesul de sebum. Fondul de ten se va intinde uniform si nu va arata ca o masca. Sa fii frumoasa!

| smiley_3104 a răspuns:

Nu faci rau tenului, dar fara crema, nu se va intinde bine si vei avea un aspect uscat, nehidratant, asta se vede la nas mai ales!