| rihanna7865 a întrebat:

Cum as putea sa imi indrept dintii fara aparat dentar?

7 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

Din pacate nu poti, iti trebuie neaparat aparat dentar.
Numai bine!happy

| Rakanishuu a răspuns:

Iti spui aparat dentar. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legi o sarma de gard si de dinte si tragi cat poti de tare.
laughing Nici cu aparat dentar in unele cazuri nu se indreapta si tu vrei sa ii indrepti fara?
Dupa ce porti aparatul dentar daca nu iti pune un mulaj pe dinti sa ii tina se duc dintii inapoi dupa 3 ani in care au fost drepti deci nici o sansa.

| darriya a răspuns:

Da,se poate prin fatete dentare! altceva n-ai ce sa faci! decat aparat dentar, ceea ce nu iti recomand.

| Katoky a răspuns:

Buna!
Noile generatii de aparate dentare pot fi purtate la orice varsta cu rezultate excelente. Credeai ca nu se mai poate face nimic pentru dintii tai? Afla ca niciodata nu este prea tarziu pentru a avea o dantura frumoasa.

Cand spunem aparat dentar, ne gandim cel mai adesea la copiii de scoala, cu ghiozdanelul in spate si cu o "sarma impletita" in jurul dintilor, care ii impiedica sa zambeasca si sa vorbeasca normal. Nu este o imagine tocmai placuta... Din aceasta cauza, teama de inconfort si mai ales de reactiile celor din jur i-a determinat pe multi copii sa se opuna cu inversunare aparatului dentar.

"Ma cam cuprinde groaza cand ma gandesc la aparatul dentar pe care urmeaza sa-l port... Dar in acelasi timp, il astept si cu nerabdare, pentru ca stiu ca el e drumul meu spre o dantura cu care o sa ma mandresc mai tarziu", spune Cristina, o tanara de 14 ani.

Nu multi sunt cei care reusesc sa treaca peste aceasta teama. Si chiar daca regreta vremurile cand au avut ocazia sa indrepte greselile naturii, se gandesc ca acum deja este prea tarziu.

Din fericire, nu este adevarat. Aparatele ortodontice moderne au o rata mare de succes la orice varsta. Pentru ca in zilele noastre imaginea este extrem de importanta, tot mai multe persoane se gandesc sa apeleze la aparatele pentru indreptarea dintilor.

Desi exista aparate dentare foarte discrete sau chiar "invizibile", alegere depinde in mica masura de pacient. "Pacientii nu aleg. Medicul alege solutia terapeutica si cea mai buna solutie pentru pacient, in functie de situatia clinica a acestuia", ne spune medicul stomatolog Daniela Hurducas.

Este normal sa iti doresti dinti perfect drepti, in cel mai scurt timp posibil si fara ca nimeni sa observe ca porti aparat. Dar toate acestea, impreuna, sunt imposibile. Rabdarea este un element cheie. Tratamentul cu aparatul dentar poate dura chiar si pana la doi ani, in functie de gravitatea problemei.

"Tratamentul dureaza in functie de starea clinica a pacientului. In cazul aparatelor dentare fixe poate dura in jur de 1-2 ani, iar in cazul celor mobile in jur de 1 an, 1 an si jumatate", aflam de la Dr. Daniela Hurducas.
Te pup!

| mihaelaalol a răspuns:

Nu poti fara

| Pintea_Rares_1983 a răspuns:

Neaparat aparat dentar tongue
Cel mai bine se pune de cand esti inca pe la varsta de 15 ani...
Pentru ca la adulti exista sanse sa se ajunga la chirurgie plastica happy