| Maria131 a întrebat:

Cum fac o masca cu ingrediente naturale pentru cosuri si puncte?

6 răspunsuri:
| wildstrawberry a răspuns:

Sa te dai in fiecare seara, cat mai mult timp posibil, cu zeama de lamaie pe fata (storci zeama pe un disc), si o lasi pe fata pana dimineata.
Sau, pentru puncte negre: intr-un bol micut amesteci o lingura de lapte cu o lingurita de gelatina(o gasesti la pliculet) si o lasi zece minute sa actioneze la locul dorit de tine.
Pe acestea doua le-am folosit si eu, si au dat roade, sper sa-ti fie de folos si tie!

| Mihaela1964 a răspuns:

Iti sugerez sa folosesti o masca facuta din argila( se gasesc pliculete in kaufland sau alte supermarketuri) si zeama de lamaie (1/2)sau portocala.Pui intai lichidul intr-un bol sau ceasca, adaugi argila, amesteci cu o lopetica din plastic sau pensula, trebuie sa aiba consistenta ca si smantana subtire. Aplici pe fata demachiata si spalata, lasa-i sa actioneze 20 minte; indepartezi cu pad-uri inmuiate in apa calda.

| loredanaFS a răspuns:

Buna. Uite un link care ti-ar putea fi de folos -> http://www.fetelestiu.ro/......ele-negre/

| momo0988 a răspuns:

Sau amesteci putin bicarbnat cu apa si dai pe cosuri, o sa ti le usuce happy

| GiutzaGia11995 a răspuns:

Eu folosesc una de 2 ani pentru hitratarea pielii si este pentru tenul gras. Ai nevoiede de un bol, o lingura de miere si 5 linguri de lapte. O aplici pe fata si o lasi sa actioneze 15 min. Sper ca te-am ajutat! Funda?

| Peseca1 a răspuns:

Poti sa faci o infuzie din ceai de galbenele si apoi sa iti deschizi porii ..sa amesteci putina crema de fata sau masca cu zat de cafea si sa aplici pe zona respectiva. Curata punctele negre si lasa piele foarte fina.winking