| dilayla0 a întrebat:

Cum pot avea niste dinti ma albi? Si va rog fara raspunsuri de gen "spala-te pe dinti" pentru ca deja fac asta de cand ma stiu

16 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Incearca pasta de dinti colgate max one

| BiuL a răspuns:

Odata, de 2 ori pe saptamana te speli cu bicarbonat de sodiu, ca si cum te-ai spala normal cu pasta de dinti. poti sa iti iei benzi de albire crestwhite strips sau sa iti faci o albire profesionista la dentist.

| TeDrqq a răspuns:

Spala-te pe dinti cu bicarbonat alimentar sau de sodiu o data pe saptamana, si cu sare de 2 ori, iar daca vrei niste dinti foarte foarte albi du-te la stomatolog sa-ti faca o periere cu aparatele lor si o sa ai dinti ff albi!

~Fundita? big grin

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Detrartraj si albire la cabinet

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Pai in primul rand foloseste Colgate. Apoi, pune intr-un pahar bicarbonat si da pe periuta umeda apoi peste, pune pasta de dinti si foloseste o apa de gura ( Listerine; Colgate). Periaza-ti dinti mai mult timp.happy succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Albirea dintilor tine si de tipul de dinte al fiecarei persoane. Sunt persoane care au dintii usor transparenti si care nu vor ajunge niciodata la acel alb mat pe care si-l doreste majoriteaetea persoanelor. O igiena orala facuta corect cu o pasta de dinti cu fluor si cu un factor de albire este suficienta.
Nici albirea profesionala nu este totdeauna recomandata deoarece exercita un stres foarte mare asupra smaltului dintilor.
Te pup!

| xtembix a răspuns:

Adauga pe periuta de dinti putin bicarbonat si spala-te. Poti folosi si sare sau zeama de lamaie.

| JeSuisElle a răspuns:

Pleaca la cabinet si cere-i opinia medicului tau, dar cred ca o sa-ti trebuiasca in primul rand un detartraj si apoi o albire dentara. Mie mi-a luat la detartraj 150 de lei, iar albirea variaza de la 150-500, tu trebuie sa te interesezi de preturile de acolo. Incearca sa reduci cafelele, sucurile, fumatul daca e cazul, fructe si legume rosii.

| mirciu1234 a răspuns:

1. Pentru a preveni ingalbenirea dintilor, dentistii recomanda spalarea lor la mai putin de 30 de minute dupa servirea masei, asadar de 3 ori pe zi, la care sa adaugi si folosirea atei dentare, pentru curatarea spatiilor dintre dinti.

2. Renunta la fumat! Nicotina duce la aparitia unor pete maronii ce sunt greu de indepartat pentru ca penetreaza smaltul.

3. Spala-te cu bicarbonat de sodiu aplicat direct pe periuta de dinti (pastele de dinti care promit albirea dintilor se bazeaza pe acelasi bicarbonat de sodiu).

4. Spala-te pe dinti sau clateste-ti gura cu apa ori de cate ori bei un ceai, o cafea si vin rosu sau mananci fructe rosii precum coacaze, cirese, mure. Acestea iti altereaza culoarea si stralucirea naturala a dintilor.

5. Cauta sa mananci alimente precum mere, telina sau morcovi intrucat ele contribuie la eliminarea depunerilor de pe dinti prin accelerarea productiei de saliva.

6. Fa-ti un detartraj la fiecare 6 luni deoarece acest procedeu poate face sa dispara diferite pete cauzate de ceai sau de cafea.

| bybyu a răspuns:

Foloseste pasta de dinti golgate este cea mai buna si iti albeste dinti

| Masinadescris a răspuns:

Daca ai dintii refacuti atunci nu iti recomand albirea, deoarece este vorba de un proces chimic, si nu se va albi decat partea naturala a dintelui, nu si cea refacuta.iti recomand un detartraj. Si eu am problema pe care o ai tu,si am vrut sa ii albesc,dar mi-a spus dentistul ca o sa arate urat apoi. Eu am dintii din fata(ca despre acestia vorbim)refacuti, adica reconstruiti. Doar o mica parte mai aveam din ei, cam o treime, iar restul au fost refacuti, ca sa arate iar ca un dinte normal.

| alexionut45 a răspuns:

Pai te poti duce la cabinet sa faci o albire dentara

| Emily990 a răspuns:

Foloseste Colgate Max White One!:*

| crimena22 a răspuns:

Schimba-ti pasta de dinti sau spalate cu bicarbonat.

| Diana006 a răspuns:

Poti sa folosesti o pasta speciala pentru albirea dintilor cum ar fi Colgate Advanced White sau benzile pentru albirea dintilor Crest 3D White.
Mai poti sa iti albesti dintii si la dentist

| ptza55 a răspuns:

Salut.Clateste gura timp de 10 minute cu ulei. Ajuta 100%.Ea putina soda cu lamie si amestecale.Aceasta proportie pune-o pe dinti.Succes!