| IateyourCookie a întrebat:

Cum pot face asta http://www.google.ro/......tp?/imgres r:1, s:0, i:65&tx=63&ty=71?
imi puteti da un tutorial?

Răspuns Câştigător
| Gentiana a răspuns:

1. alegi culorile. tai aţele la lungimi relativ egale. decât să te încurci în aţe prea lungi, mai bine tai mai multe de aceeaşi culoare;
2. alegi o suviţă de păr în funcţie de cât de groasă vrei să-ţi iasă codiţa în final. o împleteşti cu un fir de aţă, pentru ca apoi celelalte aţe să nu alunece;
3. înnozi aţele la baza şuviţei. alegi una dintre ele şi o înfăşori în jurul nodului si continui spre vârful şuviţei de păr cât doreşti. trebuie să ai grijă ca fiecare rotaţie a aţei să fie lipită de precedenta şi să nu întorci şuviţa de păr după aţă, ci aţa o înfăşori pe şuviţă (altfel, la spălare, şuviţa va sta în toate părţile, şi nu dreaptă, cum se presupune că ar trebui);
4. pentru a trece la o altă culoare, înnozi aţa în jurul părului. cu următoare faci la fel cum ai făcut şi cu precedenta;
5. când finalizezi, tot ce trebui să faci este să înnozi aţa finală.