| TurcoaicaTa a întrebat:

Cum pot sa scap mai repede de cosuri?

41 răspunsuri:
| Alesssya a răspuns:

Pai poti folosi o masca cu malai si miere, sau te poti duce la dermato sa iti dea o reteta speciala pentru tenul tau!

| Lykee a răspuns:

Rade coaja de portocala, stoarce cosul foarte putin iar apoi freaca-te pe zona cu probleme cu coaja. Fundaaa? P. S am incercat si eu si la mine a mers!

| MirunaSunrise a răspuns:

Incearca cu aspirina, ceva care majoritatea o au in frigider sau ma rog. Aceasta usuca cosurile, pisezi cateva pastile adaugi putina apa pana se va face o pasta si o aplici pe cos. Alte remedii rapide doar farmacia te poate ajuta.Bafta

| Innocentgirllove a răspuns:

Buna!
Foloseste sapunul dove in fiecare dimineata ti-l recomand! Sau mai poti sa te speli cu malai cum a spus si Alesssya poti sa pui intr-un vas mai mare apa fierbinte cu ceai de musetel si stai cu un prosop pe cap timp de 15 minute o data la 2 zile.
Pa, pa!

evenso
| evenso a răspuns:

TRATAMENT PENTRU ACNEE

1 - Coaja de portocala
Tratamentul cu coaja de portocala realizat acasa s-a dovedit a fi foarte eficient in tratarea acneei. Pentru tratament coaja de portocala se rade, se amesteca cu putina apa si se aplica pe zonele afectate de acnee.
2 - Usturoiul
Datorita proprietatilor sale antiseptice, usturoiul este folosit de foarte mult timp in tratarea acneei. Astfel, pentru uz extern specialistii recomanda pacientilor cu probleme sa se frece cu usturoi crud pe zonele afectate de acnee, deoarece ajuta la curatarea pielii de cosuri, pete si furunculi.
Pentru uz intern, specialistii recomanda consumarea a 3 catei de usturoi pe zi, timp de o luna. Aceasta cura purifica sistemul sanguin si curata acneea.
3 - Castravete
Castravete ras se aplica pe fata, ochi si gat timp de 15-20 minute, dupa care se indeparteaza cu apa calduta. Acesta este un excelent tonic pentru tenurile acneice si previne aparitia cosurilor si punctelor negre.
4 - Lamaie: taie o lamaie in doua si aplica sucul pe pielea traumatizata. Asteapta 20-30 de minute, timp in care acesta se va usca, apoi clateste.

Dieta pentru acnee

- Dieta cu fructe.
Pentru inceput, timp de o saptamana trebuie sa urmezi o dieta bazata numai pe fructe - mere, pere, struguri, grepfrut, piersici si ananas.
De asemenea, in aceasta perioada trebuie sa bei numai limonada neindulcita.
Persoanele afectate ar trebui sa consume alimente bogate in vitamina A, B3 si E. Morcovul sau sucul de morcov, fructele galbene si portocalii, ficatul, pestele ori untura de peste sunt bogate in vitamina A si ar trebui consumate zilnic. Vitamina B3 se gaseste in lapte si produsele lactate si in alte alimente de origine animala. Vitamina E poate fi procurata din nuci, ulei de masline, cereale integrale, carne de vita, mere, morcovi, telina.
Primele imbunatarii se pot vedea chiar si dupa o luna de la inceperea tratamentului bazat pe legume si fructe.

- Carnea, zaharul, ceaiul, cafeaua, condimentele, bauturile carbogazoase, inghetata, bomboanele, alimentele procesate trebuie evitate pe cat posibil de catre persoanele care sufera de acnee.

| hideaway a răspuns:

"Acneea este o problemă neplăcută, mai ales deoarece tentativele de a o acoperi cu machiaj agravează situaţia. Dacă ai pielea sensibilă şi nu eşti interesată de produsele cosmetice speciale cu efect antiacneic, iată 10 soluţii de a scăpa de coşuri în mod natural, pe care le poţi folosi oricând acasă.

Cartof crud

Felia de cartof crud are multe întrebuinţări potrivit sfaturilor bunicii, iar una dintre cele mai utile este efectul antiacneic. Taie o felie dintr-un cartof crud alb şi lipeşte-o de zonele cele mai afectate. Dacă este lăsat să acţioneze timp de 5-10 minute, cartoful reduce şi inflamaţia provocată de coşuri.

Fulgi de ovăz

Masca de fulgi de ovăz este una dintre cele mai folosite tratamente naturale pentru coşuri. Măcină bine un pumn de fulgi de ovăz şi amestecă-l cu puţină apă. Lasă mască să acţioneze 15 minute, timp în care stai întinsă pe spate.

Gălbenuş de ou

Un gălbenuş de ou, bătut bine înainte să fie aplicat pe faţă cu o pensulă cosmetică, este un tratament eficace împotriva coşurilor. Lasă-l să se usuce şi spălă-ţi faţa după 10 minute cu apă călduţă. Repetat zilnic timp de o săptămână, acest tratament poate avea efecte excelente.

Mere cu miere

Amestecă un sfert de mâr ras cu o linguriţă cu vârf de miere pentru a obţine o mască naturală şi eficientă cu efect antiacneic. Dacă mierea este foarte groasă, poţi adăugă şi puţină apă la mască ce se ţine pe faţa timp de 20 de minute.

Bicarbonat de sodiu

Amestecat cu apă, bicarbonatul de sodiu devine o pastă ce te poate ajuta să scapi în mod natural de coşuri. Poţi opta pentru o mască facială completă, care se spălă cu apă călduţă după ce s-a uscat, sau poţi aplica amestecul doar pe coşurile cele mai mari.

Ceai de mentă

Infuzia de mentă are un efect dovedit împotriva coşurilor şi îţi împrospătează pielea, reducând inflamaţia şi petele roşii. Dacă ai pielea foarte sensibilă, testează mai întâi reacţia la ceaiul concentrat de mentă pe o zona redusă.

Oţet cu sare

Un amestec de oţet cu sare de masă fină şi cu apă poate fi o altă soluţie naturală accesibilă acasă oricând. În funcţie de sensibilitatea pielii tale, poţi dilua oţetul mai mult. Nu păstra amestecul pe faţă mai mult de 5 minute, după care spălă-ţi faţa cu apă rece.

Ghimbir

Dacă ai acces la ghimbir proaspăt, această plantă poate avea un efect antiacneic excelent. Sucul obţinut la tăierea unui rizom de ghimbir proaspăt are un efect puternic împotriva coşurilor şi calmează inflamaţia atunci când este aplicat local. După câteva zile de tratament, erupţia poate dispărea complet.

Ulei de arbore de ceai

Nu degeaba arborele de ceai este un ingredient folosit în multe produse cosmetice cu efect antiacneic. Uleiul extras din această plantă are efecte puternice atunci când este aplicat direct pe coşuri.

Castravete

Dacă ai porii dilataţi, acneea poate fi mai vizibilă şi mai neplăcută. Sucul obţinut dintr-un castravete proaspăt are un efect puternic pentru calmarea acneei pe un ten cu pori deschişi. Se ţine întins pe faţă timp de 15 minute, apoi se îndepărtează cu apă călduţă."
Sursa:
http://www.eva.ro/......40797.html

Citeşte mai multe despre acnee http://www.eva.ro/despre-cosuri/

Mai multe soluţii:
http://www.eva.ro/......36827.html
http://www.eva.ro/......37901.html
http://www.eva.ro/......35605.html

| andreyyya a răspuns:

Spala-te zilnic pe fata si nu lasa sa se adune sebum.

| SwettyCat a răspuns:

Daca folosesti lotiuni anti-acneice(Aknesol)sa stii ca iti usuca cosurile iar mai tarziu o sa ti se faca riduri.Si nu numai la lotiuni si la altele, de pilda la miiiiru cu aspirina.

Eu folosesc doua creme de le avon, cea cu miere si lapte si cea cu mac si musetel.
Ma dau o seara cu una, urmatoarea seara cu cealalta... dar cateodata fac pauze de 2-3 zile in care imi dau cu o crema anti-deshidratare.
Nu sorc cosurile, iarpunctele negre le las asa.Peste mult timp le scot cu infuzie de musetel.
O data la 1-2 saptamani imi fac peeling chiar daca nu ma machiez. Aaaa si nu te da cu fard sau fond de ten pentru ca acestea sporeste aparitia sebumul.
Sunt multe chestii pe care noi, adolescenti chiar si adulti trebuie sa stie ce este accnea(cosurile+punctele negre+pete).

Sper ca te-am ajutat:*:*.
fundita?

| ByankaPityka a răspuns:

Eu folosesc o crema peurecandenula de la yves rocher si e fffffffff buna

| Pistol_Gina_1981 a răspuns:

Poti sa iti dai cu o solutie se numeste zineryt se gaseste la farmacie de dai de doua ori pe zi. sa te speli inainte si sa nu intrerupi iar dupa cateva zila iti trece sau du-te la farmacie si ia ceva

| rogvaier a răspuns (pentru evenso):

Faza cu usturoiul vr mai explicit cat timp tin pe fata?

evenso
| evenso a răspuns (pentru rogvaier):

Cateva minute ( 5 - 10 min.)

| MissCiocolatica a răspuns:

Rosesforher faza cu sarea si otetul sarea poate sa fie si mare?

| Ely3 a răspuns:

Deci iti spun o solutie super rapida care garantez ca va da rezultate. In primul rand nu trebuie sa mananci ciocolata, mezeluri si nu trebuie sa bei sucuri. Urmatorul pas ar fi sa te speli in fiecare dimineata si seara cu sapun cu sulf [ nu costa mai multe de 6 lei ] esti foarte bun. Bineinteles poti folosi si o lotiune cauta la farmacie si iti vor recomanda o lotiune pentru tipul tau de ten. Garantez ca daca vei respecta acestea vor disparea. Secretul este alimentatia sanatoasawinking.

| deeutza123456789 a răspuns:

Çea mai buna solutie e crema de galbenele.Incearc-o si eu o folosesc si vad ca imi mai dispar cosurile.

| Cristina_Stefan_1980 a răspuns:

Depinde, daca sunt doar cosuri poti incerca cu crema Zynerit care este foarte buna sau sa iti speli fata cu sapun de 3 ori pe zi le usuca si acestea dispar.
Daca ai acnee, atunci este mai rau, matusa mea mi-a zis ca aceasta apare din cauza dezvoltarii hormonale si alte lucruri pe care sincera sa fiu nu prea le-am inteles aceasta mi-a mai zis si sa nu-mi mai rup, storc, scarpin si asa mai departe toate cosuriele, deoarece si din atingerea pielii cu mainile murdare apar cosurile si acneea. Deci nu-ti mai atinge fata cu mainile, fondul de ten si alte creme care"ajuta la disparitia" cosurilor nu fac decat sa agraveze mai rau evoluarea lor. Daca totusi vrei sa folosesti fond de ten poti sa il intinzi cu servetele sau discuri demachiante, nu cu mana
Sper ca te-am ajutat.Succes!

| dulcika23 a răspuns:

Uite aici un tratament foarte bun care este folosit de vedetele de la Hollywood Clearogen. Este facut in USA Los Angeles http://fybystore.shopmania.biz/catalog/tratament-acnee-cosuri-343007

| Dogyyy a răspuns:

Uleiul de arbore de ceai e cel mai efiient.Eu il folosesc seara si dimineata si are efecte foaere bune.Preparare:fierbi apa, dupa care o lasi o zi pentru a se raci(neaparat).A doua zi o pui intr-o sticluta de sirop si pui uleiul de arbore de ceai iar apoi amestaci.Te dai dimineata si seara.Are efecte foarte bune(ti se usuca cosurile a doua zi, asa mi s-a intamplat mie. SPER CA TE-AM AJUTAT.

| Stefan_Anda_1999 a răspuns:

Iti zic eu cel mai bun tratament du-te la dermatologie si acolo iti da ori zonerot ori eryfluyd, inainte de a le aplica pe fata spalate cu ceai de menta sau cu dove si apoi iti aplici acea solutie timp de o zi. atentie la zinerit iti mai da o pasta numita detelyn care se da cu ea numa seara pentru ca ti se face fata alba si cu zinerit te dai ziua si seara cand te culci te dai mai intai cu zinerit si apoi cu detelyn iar dimineata te speli si continui tratamentul fara detelyn. te dai cu el doar si numai seara iar daca vrei sa te dai cu eryfluyd e mai complicat. mai intai te speli cu dove apoi te speli cu ceai de menta si aplici solutia aceea pe fata e amara, ambele si tine o intreaga zi si continui a 2 zi cu acelasi tratament alegi nu te poti da cu ambele deodata pentru ca faci o infectie pe fata si ti se rupe pielea. vara mea a facut asta si ii pica pielea de pe fata dar s-a refacut. tu alegi ori eryfluyd sau zinerit. eryfluydul este mai puternic sper ca te am ajutat

| CiocolatzicaCalda a răspuns:

Într-un bol mai mic pune:
- două linguri de iaurt natural
- opt aspirine
şi
- o lingura de miere
Pune această " mască " pe zonele afectate şi las-o timp de 15-20 de minute apoi spala-ţi faţa cu apă călduţă. Poţi să repeţi săptămânal.

Sau, poţi să pui într-un bol mic:
- două linguri de miere
şi
-o lingură de scorţişoară
Pune-o pe faţă şi las-o 30 de minute apoi spala-te. Poţi s-o repeţi şi de două ori pe săptămână.
La revedere!

| HarrysWife a răspuns (pentru Lykee):

Cat de repede dispar?

| Lykee a răspuns (pentru HarrysWife):

A doua zi deja sunt uscate! :*

| Și_Atât_Mihăiţă_1991 a răspuns:

Aveam eu o foaie iti pui miere si scotisoara noaptea cat dormi iar dimineata te speli pe fata acest tratament se face timp de o saptamana

| HarrysWife a răspuns (pentru Lykee):

Multumesc :*

| simo102 a răspuns:

Iti multumesc mult pentru ajutor! esti o dulce

| Valentyna15 a răspuns:

Asla Vital

| sHPioOnE a răspuns:

Cum a spus si Ely3 cea mai buna solutie este alimentatia corecta, singur mam lepadat de toate dulciurile si sucurile si deja alta fata...

| AlexaDew a răspuns:

Trebuie sa ai un "ritual" zilnic.
Dimineata: Te speli cu apa calduta si sapun Protex (e foarte bun, citeste ce scrie pe spatele lui. Eu l-am folosit si imi place mult!)
Clatesti si te stergi cu un prosopel moale.
Cu o discheta demachianta si un tonic iti cureti fata. Alege tonicul in functie de tipul tau de ten (gras, mixt etc)
Clateste cu apa rece si sterge.
Aplica o crema pentru cosuri. Eu iti recomand Nidoflor. Nu-l folosii de mai mult de 2-3 ori/zi deoarece e puternic, are multe medicamente. Pe mine, cu crema aceea cosurile nu ma tin mai mult de 2-3 zile. happy
Seara: Repeta toti pasii ce ii faci dimineata, dar in + aplica traditionala crema de galbenele. Ea iti va hidrata pielea si te va ajuta sa nu ramai cu urme de la cosuri. E ieftina si naturala! O gasesti la farmacie.
Eu cam atat am avut sa-ti spun. Daca mai ai intrebari, nelamuriri despre ingrijirea tenului te rog sa-mi spui happy. Sper ca te-am ajutat!

| Seleveschi_Romina_1990 a răspuns:

Iti recomand un săpun pentru curatarea fetei

| Mihaela_Coca_1996 a răspuns (pentru evenso):

In cat timp scap de cosuri daca folosesc usturoiul?