| 78657 a întrebat:

Cum pot scapa de cosuri si puncte negre?

Răspuns Câştigător
| 23DiaDia a răspuns:

In primul rand nu folosii tot felul de prostii cumparate (creme, masti, solutii) au multe efecte edverse si nu sunt la fel de eficiente ca si mastile naturiste.
un cunoscut a avut aceeasi problema ca tine, uite ca a folosit, si in 2 saptamani avea tenul curat :

spala-te pe fata cu apa cat mai fierbinte ca sa iti deschida porii si apoi aplica urmatoare masca: amesteca un albus de ou facut aproape spuma cu 2 lingurite de miere, intinde pe toata fata si asteapta pana de usuca albusul de tot, dupa prima utilizare vei vedea diferenta. albusul de ou curata porii (punctele negre) iar mierea de albina te scapa de cosuri, aceasta masca se aplica odata la 2 zile.

Apoi a mai folosit si masca cu bicarbonat si apa, masca asta usuca tenul si impiedica aparitia cosurilor.

dar si masca cu zatz de cafea si 2 lingurite ulei de masline, aplica pentru toata fata si freaca bine. aceasta masca este cea mai buna pentru indepartarea ounctelor negre, dupa 2 utilizari nu mai ai aproape nimic.
sunt foarte bune mastile, am incercat si eu, sper ca te-am putut ajutahappy

3 răspunsuri:
| AndruCriistina a răspuns:

Heii, si eu am aceeasi problema. Sa nu te sperii, cosurile iti apar de la varsta de vreo 12 ani pana pe la vreo 18. Pubertateawinking. Hai sa iti zic cateva secrete : da-ti in fiecare zi cu miere pe toata fata, trebuie doar sa astepti 10-15 min si te clatesti cu apa calduta. Alta solutie este sa folosesti argila amestecata cu lamaie sau amestecata cu miere. Merge, eu asta folosesc de ceva timp si pot spune ca sunt foarte multumita de rezultate.Si de punctele negre, pot spune ca iti apare pe nas si pe obraz, dar ai putea sa ti le storci pentru ca nu ramane semn, sau simplu poti folosi o crema sau un tonic si iti dai doar pe nas sau unde ai cosuri negre. Sper ca te-am ajutat.

| Meresescu_Raluca_1993 a răspuns:

Nu-ti recomand cosmeticele (creme, lotiuni, masti -Avon... etc.) Cel mai bine merge orezul pisat, zdorbit... ne fiert; amesteci cu apa, il intinzi pe fata si stai 30 - 60 minute apoi te clatasti cu apa