| LolaMona a întrebat:

Cum poti sa scapi de cosuri negre?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Acelea nu sunt cosuri negre, sunt puncte negre, de la praf intrat in porii deschisi!
Ies foarte usor daca-ti faci o masca din ou si un servetel de hartie.
Uite aici explicatiile pas cu pas:
https://www.youtube.com/watch?v=einO7Zi0aYc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Punctele negre se trateaza si se previn cel mai bine cu exfoliant chimic (bha ). Eu il folosesc de aproape un an pe cel de la Paula's Choice (bha2% lotiune ) si nu mai am probleme.

Poti sa incerci si plasturi dar daca nu ai puctele negre foarte mari e posibil sa nu fie un rezultat "wow". Eu de exemplu n-am avut rezultate notabile cu plasturii si de-abia ca scoteau ceva.

| Felissa13Eden a răspuns:

Sunt benzi la farmacie pentru punctele negre.Chiar merg foarte bine.

| Sesebi a răspuns (pentru Felissa13Eden):

Felissa ai incercat acele benzi? Eu m-am tot gandit dar nu prea am avut incredere sa cumpar

| Felissa13Eden a răspuns (pentru Sesebi):

Daaa.Sunt foarte bune!
Aveam multe puncte negre pe nas, inainte, dar benzile le-au luat pe toate.

| Bia098 a răspuns:

Devii neagră

| Phanto a răspuns:

Punctele negre, vizibile de obicei in zona nasului si a barbiei, nu sunt altceva decat pori plini de sebum care, in contact cu aerul, se innegreste. Porii din aceste zone sunt de obicei mai mari si de aceea punctele negre care se formeza devin foarte evidente, dand un aspect neingrijit al fetei. Astfel, de cele mai multe ori e nevoie de o curatare speciala, saptamanala a zonelor mai predispuse la aparitia punctelor negre. Daca nu te poti duce in mod regulat la un cabinet de cosmetica, poti incerca sa iti cureti tenul in profunzime acasa, o data pe saptamana.

Fierbe apa intr-un vas cu o deschidere putin mai mare decat ovalul fetei tale. Cand clocoteste, adauga cateva pliculete de ceai, de preferat de musetel, fiind cunoscute calitatile sale antiseptice si calmante. Acopera vasul cu un capac si aseaza-l pe un scaun, astfel incat sa poti sta intr-o pozitie comoda deasupra lui. Ai grija sa nu te oparesti!

Aseaza-te cu fata deasupra vasului descoperit, si acopera-ti cu un prosop mare capul (si vasul). Stai cateva minute, cat de mult suporti. Trebuie sa rezisti insa macar 10-12 minute in "baia de aburi", pentru a iti se dilata porii la maxim. Astfel, o sa poti curata tenul in profunzime, mai usor.

Cand simti ca ai stat suficient, iar porii sunt dilatati, poti incepe curatarea in diferite moduri. Indiferent ce metoda alegi, ai grija sa nu iti ranesti fata, sa nu lasi semne pentru ca trec destul de greu. Tine cont ca dupa ce ai stat in aburi, pielea ta este mai moale si mult mai sensibila si orice miscare prea puternica, fie ca iti infigi unghiile sau te freci cu prosopul prea tare sau acesta este prea aspru, poate sa lase urme.

Daca punctele negre nu sunt foarte mari, e posibil sa fie suficient sa folosesti un prosop curat, un pic aspru, pentru a freca fata, in special nasul si barbia.

Daca punctele negre sunt in adancime, va trebui sa te ajuti de degetele aratatoare, prin presari usoare si repetate. Spala-te pe maini si infasoara putina vata sau tifon pe buricele degetelor cu care vrei sa presezi pielea. Daca apesi intr-un singur loc prea mult si cu forta, s-ar putea ca portiunea respective sa se invineteasca. In acelasi timp, daca ai unghii foarte lungi, s-ar putea sa te ranesti mult mai usor.

Dupa ce ai curatat fata, spala-te cu apa rece sau aplica o lotiune astringenta pentru a inchide la loc porii.

Alta modalitate prin care poti scapa de punctele negre este folosirea unor plasturi speciali creati pentru asta (Pond's sau Garnier). Acestia se umezesc pe una dintre parti si se aplica pe nas sau barbie. Dupa ce se usuca se dezlipesc incet, extragand astfel grasimea din pori. Nu intotdeauna insa acestia curata tenul in profunzime, scotand grasimea doar de la suprafata.

Mastile peel-off sunt si ele eficiente. Acestea se aplica pe toata fata ca un gel, se lasa se se intareasca si se desprind ca o pelicula de pe fata, curatand-o de impuritati.

Si mastile si gelurile abrazive inlatura excesul de grasime de la suprafata pielii si celulele moarte. Ele pot fi inlocuite de malai sau zat de cafea, ale caror particule curata pielea eficient. Se aplica pe fata umeda, cu porii deschisi in urma aburului sau a unor comprese caldute, si se frectioneaza incet fata, prin miscari circulare.

Indiferent de metoda pe care o alegi, inainte de a o aplica dilateaza porii, prin aburi sau comprese calde, iar la sfarsit inchide-i, fie cu apa rece, fie cu o solutie astringenta. Nu uita sa fii atenta la conditiile de igiena, foloseste un prosop curat si inveleste-ti buricele degetelor in vata sau tifon.

Care este metoda cea mai eficienta pe care o folosesti pentru a indeparta punctele negre? Recomanda o reteta de masca pe care oricine o poate prepara acasa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Phanto):

Daca tot dai copy-paste pune si link-ul sursei la sfarsitul postarii, altfel se numeste plagiat.

| Nicolae207 a răspuns:

Buna,
E o masca, de obicei neagra, ce se aplica pe ten, iar dupa ce se intareste, o vei lua de pe ten si vei observa ca aceste cosuri negre vor disparea.
Mult succes, frumoaso!

| Maya_Dakota_1996 a răspuns:

Iti poti deschide porii printr-o infuzie cu ceai de musetel, dupa care sa aplici pe zonele cu puncte negre o masca alcatuita din zeama de la o lamaie si cateva linguri de miere. Amesteci masca si o aplici, porii fiind deschisi poti stoarce aceste zone pentru a elimina si alte impuritati. Rezultatele vor aparea dupa cateva aplicari, iar pielea iti va deveni mai fina de la aceasta masca.Succes!