| Danutsa. a întrebat:

Cum sa scap de cearcane?straight face

Răspuns Câştigător
| Diva a răspuns:

Cearcanele sunt problematice pentru ca au mai mereu legatura cu anumite afectiuni interne care, de multe ori, nu se manifesta explicit. Deci... fa-ti un set complet de analize! Cauzele cearcanelor pot fi multiple:
- alergii
- nopti nedormite
- probleme cu glanda tiroida
- piele cazuta datorita varstei
- lipsa vitaminei A sau E
Dormi suficient, bea multa apa. Sunt cateva metode clasice recomandate de unii specialisti:
-'Lingura din congelator'-se pun doua linguri din inox in congelator pentru jumatate de ora, apoi se scot si se maseaza cu partea bombata a lingurii cearcanele
-O alta metoda este aplicarea a doua felii de cartof crud pe suprafata cearcanelor
-se pun doua pliculete de ceai negru cu apa fierbinte intr-o cana, dupa ce se racesc, se aplica pliculetele umede pe suprafata pleoapei
-comprese cu ceai verde-imbunatateste imunitatea celulelor pielii si incetineste imbatranirea lor
-feliile de castravete este folosit din vechime pentru trata. cosmetice

8 răspunsuri:
| Mina a răspuns:

Uite, am gasit asta:
ULEIUL DE MIGDALE

Pentru: combaterea cearcanelor si a petelor inestetice din jurul ochilor. Migdalele contin vitamina E si sunt bogate in grasimi monosaturate, reuducand grasimile si crescand nivelul de oxigenare a vaselor sangvine. Poate inlocui cremele anticearcan.

Descriere: Se gaseste sub forma uleioasa, in sticle de 100 ml.

Folosire: Aplica putin ulei de migdale in jurul ochilor si maseaza usor cu varful degetelor. Incepe de la coltul interior al ochiului, masand usor spre coltul exterior. Pentru rezultate bune repeta acest procedeu in fiecare zi.

Costuri: 1 sticluta de 100 ml - aprox. 25 lei
Se gaseste: in magazinele naturiste si in unele farmacii

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Comprese cu ceai verde, felii de cartof crud, odihna.

| ioanabanana a răspuns:

Imi pare rau sa va anunt, dar cearcanele sunt ireversibile. odata ce te alegi cu ele doar prin operatie(iti baga grasime in zona aia) mai scapi.
in primul rand cearcanele nu au nici o legatura cu nedormitul. asta e un mit. intr-adevar poti avea puffy eyes de la nedormit dar cam atat. cearcanele se formeaza din cauzia acidului lactic care se secreta in momentul in care facem febra musculara(senzatia ca ti se zbate ochiul). iar toate astea datorita folosirii muschilor din zona ochilor.asadar trebuie sa purtati ochelari de soare ca sa nu mai strangeti din ochi din cauza luminii puternicehee hee. deci sa revenim: in momentul in care acidul este secretat microcapilarele din acea zona se sufoca si se rup in firisoare care se cangreneaza. prin transparenta pielii din zona ochilor(nu uitati ca acolo e singura zona in care nu avem grasime) acestea se vad violet sau verzui. acestea sunt cercanele. procesul e ireversibil!
protectie: ochelari uv si mare grija la aplicarea cremei in jurul ochilor: nu mai repede cu jumatate de ora inainte de somn si aplicata intotdeauna cu miscari din exterior catre interiorul ochiului! alte cauze mai pot fi cele ereditare sau semnele de boala(rinichi etc)

| Moneyandfame a răspuns:

Daca sunt ereditare, nu prea ai cum sa scapi de ele. Un control amanuntit determina cauza lor. Poti incerca cu felii de cartof(neprajit) pe ochi, sau felii de castraveti.

| alexdop21 a răspuns:

Si eu am cearcane si sunt tot la fel ereditare! Mi-am facut analizele si au iesit ok asa ca nu stiu cat au legatura cearcanele mele cu boala! Recunosc ca nu prea dorm eu cat ar trebui dar incerc sa nu le bag in seama

| Yly a răspuns:

Cum facea MJ ..cu gheatahee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine iti faci un control.
Asa sti sigur ce ai si cum poti scapa de ele.
Si foloseste anti-cearcanwinking
xoxo
by zui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai eficient este sa iti pui 2 felii de cartofi pe ochi.happyLe ti cateva minute si gataaa!happy

Bafta!happy