| Henrypericolpublic a întrebat:

Cum scapi de punctele negre?
E bine sa le storci?
Daca le lasi in pace dispar?

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu-ti dispar daca le lasi in pace, o sa ramana fix acolo. Incearca sa cumperi acid salicilic in forma cat mai pura si pune in fiecare searadupa spalarea fetei pe zonele cu puncte negre. Eventual la inceput poti incerca sa-l folosesti o data la 3-4 zile ca sa-i dai pielii timp sa se obisnuiasca cu el, e acid totusi.

| Violleta2022 a răspuns:

Punctele negre nu dispar de la sine, pentru ca sunt aglorari de praf si impuritati, depuse in porii fetei(tenului).
daca inveti sa te speli corect pe fata, nu vei mai avea puncte negre si nici nu risti sa se infecteze sis a se transforme in cosuri.
Spalatul pe fata cu apa calda si sapun, dupa fiecare ora de sport, acnd ajungi acasa, este obligatorie, ca sa elimini transpiratia, praful si impuritatile, care se depun in porii tenului, transfoarmandu-se in puncte negre.
Spalarea fetei si a corului cu apa calda si sapun trebuei sa se faca de 2 ori pe zi, dimineata la trezire, sa elimini transpiratia de peste noapte si seara, inainte de culcare, sau imediat cand vii de la scoala, si ai tenul plin de praf si impuritati.
Punctele negre se scot cu mare usirinta cand te speli bine cu apa calda si sapun si pui degetele in malai, dupa care le pui pe fata si freci usor, cu miscari circulare, fruntea, tamplele, fata, nasul, baza nasului, barbia (evitand ochii), care vor scoate punctele negre si orice impuritate din porii peilii. Dupa curatare, se clateste bine fata cu apa calduta si se sterge uros cu un prosop f curat si f moale.

| anonimg a răspuns:

Dacă le storci vor rămâne niște găuri în piele în locul lor; pielea se va leza cu timpul din pricina stoarcerii. De asemenea vor apărea la loc.
Există niște plasturi la farmacii, speciale pentru puncte negre.

| eduardmihai24 a răspuns:

Eu folosesc aparatul asta pentru puncte negre https://bit.ly/2GArnvL