| xxxxxxrasfatzataxxxxxx a întrebat:

Cum se face masca de par cu vitamina A, vitamina E uleioasa si ulei de ricin. Cum e compozitia? Dar gramajul?

Răspuns Câştigător
| Kaℓi a răspuns:

De vitamina E nu stiu, dar probabil nu are ce sa strice... pune cate o fiole din fiecare vitamina, 8-10 picaturi de ulei de ricin si un galbenus proaspat, intr-o cescuta de cafea. Amesteca-le bine si unge scalpul la radacina firelor de par, cu varfurile degetelor. Poti chiar masa usor. Pe urma iti legi un batic peste cap, ca sa mentii umezeala si sa se imbibe masca in pielea capului. Stai asa vreo doua, trei ore si te speli. Bafta!

| lacrima15 a răspuns (pentru Kaℓi):

Si oricum si daca nu ar fi fost al ei tu de unde ai stiut? Prnteu ca ai cautat! Asa ca nu mai comenta ca stiu genul asta de oamnei ciudosi ca tine!

| Kaℓi a răspuns (pentru lacrima15):

Dar nu te enerva, draga! happy eu ti-am dat doar un sfatwinking

6 răspunsuri:
| lacrima15 a răspuns:

Pai intr-un bol se amesteca uleiul de ricin cu vitamina A formand astfel masca.
Cu varful degetelor se aplica masca atat la radacina firelor de par cat si pe intreaga lungime a acestora.
Aceasta se va distribui uniform si se va masa usor scalpul.
Dupa aplicare parul se strange intr-un coc (depinde de dimensiunea acestuia) si se va acoperi cu o boneta din plastic apoi cu un prosop.
Puteti sta cu ea 2 ore sau chiar toata noaptea.Eu sincer o tin in jur de 2/3 ore, pentru ca nu este tocmai placut sa stau toata noaptea cu ea in par.
Parul se va spala apoi, de cateva ori, masca fiind foarte uleioasa nu va iesi repede din par, binenteles asta depinde si de samponul care il folositi.
Repet procedura de 2 ori pe luna.
Dupa cum am spus mai sus, rezultatul este vizibil, parul este mai stralucitor, mai puternic.

Eu am folosit produsele de mai jos, costa in jur de 6 lei si se pot achizitiona din orice farmacie, eu le-am cumparat din farmacia Catena.
In legatura cu cantitatea folosita pentru a face masca daca parul este foarte lung se pot folosi 2 sticlute de ulei de ricin.
te-am pupat!

| Kaℓi a răspuns (pentru lacrima15):

:)
E frumos sa pui sursa cand copiezi ceva :) asta, daca nu cumva esti tu posesoarea blogului! http://gya-make-up.blogspot.ro/......ar-cu.html

| lacrima15 a răspuns (pentru Kaℓi):

E al prietenei mele nu l-am copiat si chiar folosim acea masca! In weekend cand vin de la socoala dc sa-o mai scriu e o data?

| Hardsky1 a răspuns:

Se pune ulei de ricin si vitamina A intr-un bol mic, cantitate nu chiar multa, pe par se aplica in felul urmator : dupa ce ai aMestecat uleiul de ricin cu vitamina A aplica pe par, masezi usor scalpul si se tine in par cateva ore nu mult.La clatire se samponeaza de 2 ori ca parul sa nu fie vascos big grin