| Adyy5 a întrebat:

Cum stiu ce marime are o pereche de pantaloni(S,M,L etc)daca marimea e numerotata sub forma asta:24, 27/30,28/32?

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

S, M, L etc. sunt masuri RELATIVE iar semnificatia lor difera de la tara la tara si de la producator la producator. Se utilizeaza in general la produse care se pot intinde, tricouri, colanti/leggins/jeggings, bluze, etc. De ex. la Lidl XS corespunde cu marimile europene 32 si 34, S cu 36 si 38, M cu 40 si 42, L cu 44 si 46, XL cu 48 si 50, XXL cu 52 si 54, XXXL cu 56 si 58.
Marimile de genul 27/30, 28/32 sau W36L34 sunt marimi americane pentru blugi/pantaloni.
W vine de la Waist (talie) si reprezinta circumferinta in talie masurata in inch (1 inch=2. 54cm). L este pentru lungime sau inseam, este lungimea cracului pantalonului masurata pe interior pana la cusatura dintre picioare (tot in inch).
Marimile uzuale pentru W sunt intre 25 si 40 iar pentru L 30, 32, 34.
Marimile de genul 34/32, 34/34 reprezinta exact acelasi lucru.
Atentie la sistemul de masura, marimile intre 34-58 sunt de obicei marimi europene. Intotdeauna trebuie verificat tabelul de marimi al siteului de pe care vrei sa cumperi.

13 răspunsuri:
| Doja a răspuns:

Pantalonii nu sunt tricouri. Masuratorile astea sunt pentru talie/lungimea cracului si sunt mult mai precise decat orice S/M/L.

| Adyy5 explică (pentru Doja):

Atunci explica-mi care e faza cu masuratorile astea.
Ce e 29/32 spre ex?

| Doja a răspuns (pentru Adyy5):

Tocmai ti-am zis. Talie si lungime.

Masuratorile le mai gasesti si cu forma XX W / YY L
W- waist - talie
L - length - lungime

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adyy5):

Probabil e 28/32.
inseamna ca in talie ai 28 inch, iar solduri 32.
si ca tot am un metru d asta de croitorie, 32 este echivalent cu 81, 3 cm, iar 28-71, 2 cm.
Adica esti un XS.

| Adyy5 explică (pentru anonim_4396):

Si care ar fi M?
Am vazut si marimea 24, deci nu cred ca 28-29 e XS...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adyy5):

M e pentru grase.

| Adyy5 explică (pentru anonim_4396):

Daca asta e pentru grase 34 pentru ce e? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adyy5):

38 e M. Tu uită-te dacă mărimea e europeană.
Însă găseai măsurile astea și explicații dacă ai fi căutat pe google.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adyy5):

34 e XS.

| andreia67 a răspuns (pentru anonim_4396):

38 european nu este M ci S, cel putin la Lidl. La Carrefour insa mi se pare ca M sunt 38 si 40.

| andreia67 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ca 32 este INSEAM, adica lungimea cracului pe interior, am explicat in raspunsul meu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru andreia67):

Da,corect. Știam că 36-38 înseamnă S, am văzut "M"mai sus și asta am scris.

| andreia67 a răspuns (pentru Adyy5):

Eu cea mai mica marime americana de adulti pe care o stiu e 25. Dar cum probabil e marfa chinezeasca au inventat si 24 adica aprox. 61 cm in talie. 28 si 29 corespund cu 38 european deci un S/M aproximativ. Tabelul cu marimi europene este cel de la Bonprix: https://www.bonprixro.eu/service/tabelul-marimi