| Aldutssss31 a întrebat:

Dacă am produse cosmetice sigilate pot sa le folosesc si după 1, 2 ani? Doar daca le-am desfăcut trebuie sa tin cont de data?

4 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Eu nu as mai folosi un produs nesigilat dupa 1, 2 ani, nu stiu daca un anumit ingredient mai este bun. Decat sa-mi fac o alergie de toata frumusetea, prefer sa le folosesc cat sunt noi si in termen. Faci cum doresti!

| Violleta2022 a răspuns:

Produsele cosmetice au un termen de valabilitate de maxim 1 an de zile, DE LA data producerii lor, nu de la data desigilarii sau utilizarii lor. Deoarece contin substante care expira dup un timp, sau oxideaza foarte repede si se invechesc, putand sa-ti raneasca fata, sau sa te umple de bube, daca ai un ten mai sensibil.

| Algo098 a răspuns:

Chiar daca nu sunt desfacute expira la o anumita data. Care sunt desfacute pot sa expire si mai repede. Trebuie citite instructiunile de folosire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le poți folosi 6-12-24 luni de la deschidere doar dacă se încadrează până la data expirării.