| Goddessss a întrebat:

Dacă ați observat pe machiaje sau orice produse cosmetice, acestea au pe spate o cutiuță pe care scrie când expira de la desfacere. (unele ba 6 luni, ba 1 un, ba un an si 6 luni etc).
Întrebarea mea acum este, chiar trebuie sa le arunc după timpul precizat dupa desfacere sau le pot păstra încă câteva luni?
Voi cum faceți?

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Produsele pudra sunt mult mai stabile fata de cele lichide si se pot pastra o perioada dupa termenul de expirare atata timp cat nu si-au modificat consistenta sau mirosul. Regulat prefer sa folosesc 50 % alcool izopropilic ca sa le dezinfectez. Nu folosi un procent mai mare pentru ca timpul de ucidere al bacterilor va fi mult mai indelungat. 50% AI ucide in 10 secunde stafilococul auriu, pe cand 90% AI are nevoie de 2 ore.

Tot ce vine in contact cu zona ochilor prefer sa fie in termen iar mascara o arunc dupa 3-4 luni ( chiar daca producatorul recomanda 6 ) de la deschidere in conditiile in care o utilizez aproape zilnic.
Consider ca e mai bine sa te pazesti de blefarita, eczeme, conjunctivita si alte minuni de genul. Nu are sens sa te expui unui risc doar pentru ca pana acum nu ti s-a intamplat.

Mai trec termenul cu maxim o luna in cazul rujurilor si a blush-urilor dar in general prefer sa iau produse travel size daca se poate si sa nu iau produse in exces care sa ajunga sa expire la mine.

2 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Si un an si 5 si pana la bătrânețe... nu vezi ca sunt unele pe yt de încearcă cosjretice de acum 100 ani?

Așa... depinde unde le-ai ținut. Daac au stat la căldură, in soare, expira mai repede, daca la umbra, loc rece, mai merg o lună max 2 după termen. Is chimicalele alea care expiră. Ma rog, le poți folosi, ca o să-ți mai apăra un cos, o iritație, te descurci tu cu ele.

| alina2k18 a răspuns:

La cele de ochi - farduri si rimel- incerc sa nu depasesc termenul cu mult, de ex am 2 paletute mici Huda si alea au doar... 6 luni de la deschidere laughing ce sa zic, m-am dat cam 1 an cu ele, inca le am dar nu m-am mai bagat pe ele, eu port si lentile de contact si sunt si cam sensibila la ochi.
La rujuri nu tin cont.
Fdt de obicei le consum in maxim 1 an.
De ceva ani nu mai cumpar multe farduri, am maxim 2 palete cu ce imi trebuie si eventual 1 fard negru mono.
In rest rujuri fara numarwinking singurul meu ruj de la Mac e luat in 2015 laughing si saptamana trecuta m-am dat cu el, sunt ok vad laughing oricum e pe terminate laughing
Ele au termenul ala pentru siguranta consumatorului gen, daca nu prind miros ciudat si nu se modifica textura si calitatea produsului le mai poti folosi.
In general la produsele lichide si cremoase e bine sa nu te intinzi mult cu folositul dupa termen.