| NoName799 a întrebat:

Daca la o pereche de ochelari de soare scrie UV400 inseamna ca sunt polarizati? Ma refer daca UV400 e sinonim cu polarizat.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| WhiteLife a răspuns:

Ceea ce e daunator in lumina este radiatia, mai exact sunt radiatiile UV (ultraviolete). UV400 inseamna cel mai inalt grad de protectie impotriva acestor radiatii. Ochelarii polarizati au un strat care face sa nu se mai reflecte lumina (din balti, strazi, zapada etc) si au si protectie UV. Daca nu sunt polarizati, te vor proteja de soare, dar daca te vei uita la anumite zone mai luminoase s-ar putea sa ti se para prea puternica lumina reflectata (desi multi nu au problema asta, depinde de fiecare). Raspuns final: nu. Dar nici cu ochelari polarizati fara protectie UV nu rezolvi nimic.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, UV400 este un termen tehnic de a spune ca te protejeaza de razele puternice luminoase ale soarelui(Ultraviolete sau cum i se mai spune lumina UV) asupra retinei, UV400 blocheaza 99% din 100% din procentajul total al luminii, Nu o putem vedea, dar pătrunde în atmosfera pământului și atinge pielea și ochii tăi sub formă de unde UVA și UVB. Aceste raze dăunătoare pot face pagube urâte în orice anotimp și nu există niciun loc de pe Pământ unde nu ești imun, purtați acei ochelari de soare și în zilele înnorate, deoarece lumina UV străbate chiar și când soarele este ascuns în spatele norilor. nu este sinonim cu verbul "a polariza"
O seara faină!happy