| user11080601008 a întrebat:

Daca mi-am cumpărat acum cateva luni niste Nike uri de pe epantofi, iar pe eticheta din interior scriu ca au fost facuti in Polonia, inseamna ca sunt fake? Au costat 300 sau 400 lei si din cate țin minte au venit in cutie Nike.

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Nike are fabrica in Polonia. Epantofi vinde doar produse originale. Nu sunt fake-uri, iar pretul este mai mic pentru ca e din colectia de acum un an, doi, sau trei.

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Sunt cât se poate de originali. Dacă i-ai lua din state, ar scrie pe ei Vietnam!

| anonimg a răspuns:

Marii producători își fac produsele în țările mai sărace pentru că mâna de lucru este mai ieftină. Legea declară astfel de produse ca fiind originale, pentru că sunt făcute de același producător, chiar dacă în diferite țări.
În ce mă privește, eu nu le-aș declara originale, pentru că diferă calitatea materialelor.
Dar totuși, ca să cumperi un Nike făcut în America (sau care o fi țara lui de baștină), cred că ar costa de 10 ori mai mult decât dacă ar fi făcut în alte țări. Ai putea să te interesezi pe net să vezi cât costă un Nike în America, Malaezia, și cât este ăsta din Polonia (fără taxele de transport).

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

"...pentru că diferă calitatea materialelor."

De fapt materialele sunt fix aceleasi, liniile de productie sunt la fel, etc, indiferent ca sunt facuti in SUA, China, sau Polonia. Referitor la pretul din SUA, in perioada reducerilor, in special datorate "invechirii" colectiei respective, ii poti gasi uneori chiar mai ieftini ca in Polonia, sau Romania. Nike nici macar nu e un brand "de lux", este o companie producatoare de echipament sportiv.

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

"Dar totuși, ca să cumperi un Nike făcut în America (sau care o fi țara lui de baștină), cred că ar costa de 10 ori mai mult..."

Multe produse Nike vandute in SUA au ca tari de provenienta China, Polonia, Rep. Moldova, Turcia, Brazilia, Argentina, sau orice alta tara unde Nike are fabrici. Nike face mii de produse. Fiecare fabrica produce doar anumite modele.

| anonimg a răspuns (pentru Holiday):

În parte m-am referit la faptul că nu se aduce materialul din America și este doar asamblat în diferite țări.

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

De fapt in majoritatea cazurilor "materialul" nu e fabricat in America nici in cazul celor asamblate acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt originali

| IceRope a răspuns:

Nu. De exemplu, Nike produce și în jegul ăla de Rusia.

| Holiday a răspuns (pentru IceRope):

Nike nu are fabrica in Rusia.
https://manufacturingmap.nikeinc.com/

| IceRope a răspuns (pentru Holiday):

Corect. Mea culpa. Fusesem cu mintea la Nike Factory Store. happy