| TsunamiiiYay a întrebat:

DAU FUNDA! Ce parere aveti despre balsamul cu keratina de la syoss? Dar despre samponul de la kallos cu keratina(este un recipient mai mare cu ceva verde)?
Pentru par folosesc o masca cu ou, miere, lamaie si ulei de ricin si masline. Dupa ce las masca sa actioneze putin clatesc, revin si spal cu samponul si dupa cu balsamul pe care il las 5 min. Este ok? Ce alte "îmbunătățiri" imi recomandati?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Balsamul ar fi ok daca n-ar contine atata parfum. Majoritatea mastilor si balsamurilor din comert sunt niste mizerii pline de ingrediente daunatoare, cateva ingrediente benefice si ingrediente care formeaza o pelicula si iti dau impresia ca parul tau este ok chiar daca el este degradat. Am primit o masca de par cand mi-am cumparat un ondulator, stii ce fac cu ea? Ii spal litiera pisicului cu ea dupa ce folosesc clor. :)) Eu mi-am distrus parul folosind balsamuri cu sfintenie.

Nu am gasit lista de ingrediente de la samponul de la kallos, dar daca vrei sa folosesti keratina poti sa iti cumperi si sa o adaugi intr-un produs sau intr-o baza pentru sampon sau balsam. Nu mai folosi lamaie pentru ca este daunatoare, este coroziva, si lasa masca mai mult timp. Poti sa incerci sa aplici doar miere cu putina apa si sa o lasi in par minim 30 minute, lasa parul extrem de fin.

Samponul Balea Med Ultra Sensitive ( il gasesti in magazinele DM - costa 7-9 lei ) - nu contine iritanti, are surfactanti/agenti de curatare blanzi si multe ingrediente benefice pentru scalp precum : Glycerin, Panthenol ( vitamina B5 ), Niacinamide ( vitamina B3 ), Tocopherol ( Vitamina E ) si Lecithin. Glicerina si Pantenol-ul sunt umectanti - mentin nivelul de hidratare. Lasa parul fin si cu putin volum.
https://www.dm.de/balea-shampoo-ultra-sensitive-p4010355795809.html

Ca sa imbunatatesti samponul poti sa adaugi in el keratina vegetala, daca vrei sa te complici putin poti sa-ti cumperi o baza de balsam pe care sa o folosesti ca masca ( produsul este bine formulat ) si in care sa adaugi keratina vegetala, glicerina si pantenol. Baza contine " uleiuri vegetale organice (măsline, jojoba, floarea soarelui), unt de shea organic și pudră de aloe vera organică. ". Citeste cu atentie fisa fiecarui ingredient si noteaza pe recipient data fabricarii lui pentru ca produsul in care ai adaugat alte ingrediente este valabil 3 luni iar baza de la desigilare este valabila 9 luni.

https://www.elemental.eu/ro/1083-baza-de-balsam-de-par.html
https://www.elemental.eu/ro/757-keratina-vegetala.html
https://www.elemental.eu/......erina.html
https://www.elemental.eu/......na-b5.html

1 răspuns:
| LPCTSTR a răspuns:

Dai funda pe pareri ce difera de la o persoana la alta mai ales in cazul produselor pentru ingrijirea parului?
Adica inteleg ca esti in cautarea unei opinii insa nu inseamna ca trebuie sa scrii "dau funda" cu caps, in primele randuri chiar.
Fiecare produs reactioneaza diferit iar o recenzie nu iti va stabili o baza stabila.
Presupun ca nu poti "da funda" in cazul in care vine o persoana cu o recenzie buna si alta cu o recenzie proasta, nu?