| Taniusha_6138 a întrebat:

Dau fundita celui care imi spune formula chimica apei distilate?

Răspuns Câştigător
| trolololo a răspuns:

H2O. Prin distilare apa este fiarta, iar vaporii condensați se stochează în alt recipient. Astfel apa se curata de substanțele străine. E tot apa doar foarte curata.

8 răspunsuri:
| costel121 a răspuns:

H2o

| NAMOLOS a răspuns:

Formula exacta a moleculei de apa este H2O (2 atomi de hidrogen sunt legati de un atom de oxigen), formula a fost infiintata de italianul Stanislau Cannizzarro. Apa curata este transparenta, inodora

| Kskerion a răspuns:

2H2O

| ellena3322 a răspuns:

Mama nu iti vine a crede cat am cautato pe net asta e D2O

| trolololo a răspuns (pentru ellena3322):

Aia e apa grea, nu distilata. laughing

| ellena3322 a răspuns (pentru trolololo):

A da? ea mai cauta ca aceasta formula face parte la a mami multor ape si apoi razi laughinglaughing

| trolololo a răspuns (pentru ellena3322):

Nu o caut fiindcă știu ca e corecta. Pe lângă faptul ca nu știi formula apei grele, în loc de "ia" ai scris "ea", plus incoerenta limbajului, deci îmi e cam clar cu cine discut.