| Satisfaction a întrebat:

De cate ori ar trebui sa imi spal parul ca sa nu se merdareasca repede? ma spal 1 data pe saptamana si incerc sa mi-l mentin curat dar totusi mi se murdareste la 4 zile dupa ce l-am spalat. am auzit ca daca ma spal foarte des o sa mi se murdareasca si mai repede... oare si de la placa mi se murdareste?

Răspuns Câştigător
| Sweet_1111 a răspuns:

Uite aici niste sfaturi pentru ingrijirea parului:

Pentru a avea un par frumos este necesar sa tii cont de urmatoarele sfaturi:■spalarea parului cu sampoane potrivite pentru tipul dvs de par (gras, normal, uscat);

■incercati sa nu va spalati pe cap mai des de 2 – 3 ori pe saptamana, altfel se inchide un cerc vicios: cu cat il spalati mai des cu atat se ingrasa si se degradeaza mai repede mai repede;

■sa aveti o alimentatie sanatoasa (nu fast-food, nu chips-uri, nu mancare semipreparata);

■consumati zilnic fructe, dar si legume pentru a beneficia de vitaminele si mineralele continute de acestea si care au o biodisponibilitate superioara suplimentelor din farmacii.Masuri preventive impotriva caderii parului:

■puteti apela laprodusul Miss Vitaal care este special conceput, fiind o combinatie de vitamine, minerale, dar si aminoacizi esentiali specifici firului de par;

■renuntati la decolorare daca este cazul;

■uscati cat mai rar parul cu foenul si nu folositi prea des instrumente din gama placa de intins parul, perii pentru ondulat;

■evitati stresul;

■evitati tractiunea asupra parului (par prins in coada);

■evitati soarele puternic, vantul si/sau temperaturile scazute pentru ca degradeaza parul;

■evitati curele drastice de slabire (in urma acestora se poate accelera caderea parului).

Produse recomandate:

■DERCOS AMINACTIF Combleur Serum

■DERCOS AMINEXIL SP94 Tratament pentru femei

■DERCOS Sampon Energizant cu Aminexil si vitaminele PP / pro-vitamina B5 / B6

■DERCOS Sampon-tratament fortifiant impotriva matretii si a caderii parului

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din punct de vedere al igienei personale este recomandat sa-ti speli parul o data la 3 zile. Dupa aceea nici macar nu mai miroase a proaspat, incepe sa se imbacseasca, asa ca nu exista nici un motiv sa stai nespalata o saptamana.

| Psihiatra a răspuns:

Cel mai bine este sa-l speli de 2 ori pe saptamana, maxim 3.nici prea mult, nici prea putin

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Părul ţi se îngraşă şi e oarecum normal asta. Nu e bine să te speli doar o dată pe săptămână, mai ales dacă trăieşti într-un mediu plin de praf, gândeşte-te că persoanele care fac munci grele fac baie pe păr în fiecare zi şi chiar de mai multe ori. Nu ţi se îngraşă mai tare ci este recomandat să te speli mai des, însă foloseşte un şampon cu ph mic, pentru utilizare frecventă. Este recomandat să-ţi speli părul mai des pentru că dacă este murdar, îmbibat cu praf, sebum se rupe mai uşor. Baftă!

| Satisfaction explică:

Fetelor...eu ma spal pe cap cu nivea si nu-mi pute parul a nespalat chiar daca nu-i spalat atunci... mi se murdareste dar ma fac cu o protectie si nu pute si daca nu m-as face cu protectia nu am mirosii a nespalat. placa o folosesc o data pe saptamana sau chiar la 2 saptamani

| ღAnonimღ a răspuns:

Eu zic ca de la placa. Ti se ard capetele. Placa mai mult rau ii face parului tau. Tunde-ti capetele, spala-te de 2 ori pe saptamana, si incearca sa renunti la placa! Funda plz:*

| NoBoDy_9430 a răspuns:

Buna! Ca sa ai parul frumos si curat urmeaza urmatorii pasi:
1. Spala-ti parul de 2 ori pe saptamana(alege tu 2 zile, dar sa nu fie distanta prea mare intre ele, de exemplu miercuri si sambata)
2.Ai grija ce sampon folosesti.Iti recomand Syoss sau Elseve.Sa le ei cu tot cu balsam si masca de parwinking
3.Nu folosi placa prea mult decat daca ai nevoie si la ocazii mai speciale.Nu cand te duci la magazin sau sa duci gunoiul. Fa-l cu placa la o onomastica sau la revelionlaughingAm dat un exemplu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, daca ti se ingrasa cam la 4 zile...incearca sa faci baie odata la 4 zile...asa fac eu(numa ca la mine este cam la 3 zile), adica in felul asta ti-l pastrezi si curatthinkinghappy

| mygirllady a răspuns:

Normallaughing. eu ma spal tot la 3 zile, o data pe saptamana mie mi se pare ca e prea putinstraight face. incearca macar de doua oribig grin...

| girl96 a răspuns:

Eu nu rezist mai mult de 3 zile...in o saptamana ti se ingrasa parul si arati ca o nespalata, trebuie ta, spala-te de cate ori ti se pare ca s-a ingrasat... e mult mai bine, decat sa mergi cu paur gras mai bine curat., acum serios cat iti ia sa te speli la kp>? mai mult de 10 minute, nu cred; 0; 0