| Yosefin a întrebat:

De ce ca sa te duci la un casting iti cer mai intai poze cu tine?

Adica nu poti pur si simplu sa ma duc la sediu?

PS:nu am poze reusite cu minesad dar vreau sa incerc cariera de model.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Trebuie niste poze ca sa vada daca esti fotogenica.
Vorbeste cu cineva care are o camera mai buna sa-ti faca niste poze.

| darrio2007 a răspuns:

Ca sa aiba de unde selecta. Este mult mai usor pentru ei. Asa ca fa-ti niste poze foarte bune.

| Violleta2022 a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca, companiile de casting fac o preselectie, pentru ca nu pot primii la sediul lor cateva mii de fete care vor sa devina modele.
Pre-selectia se face prin ceea ce tu prezinti: adica descriere si poze, banuiesc ca-i vorba de completat un forumlar, nu?
Bineinteels ca sunt si criterii eliminatorii precum: inaltime, varsta si silueta.
Este logic ca, de vrei poze care sa te reprezinte nu ti le faci singura, apelezi la un fotograf profesionist, care stie cum sa le faca. Nu-i vina nimanui ca nu ai poze frumoase, asta este problema ta directa si persoanala.
In modelism nu se joaca nimeni si daca vrei sa devii cineva, trebuie sa acorzi seriozitate maxima, incepand cu poze facute profesional.
Daca stii ca nu ai poze frumoase, cauti un profesionist sa-ti faca poze si le trimiti pe acelea, in fond trebuie sa arati ce-i mai bun si frumos la tine, nu sa le spui ca tu esti frumoasa, dar ca pozele sunt proaste, asta poate sa te coste descalificarea.
Una din conditiile eliminatorii ale modelismului este inaltimea, care trebuie sa fie peste 1.70m.
Daca esti sub aceasta inaltime, ia-ti adio de acum.