|

De ce dupa ce aplic o crema hidratanta cu SPF pentru ten, dupa 15 minute tot nu intra in piele si cand dau cu mana pe obraz, se formeaza un fel de pelicula alba care se ia? … E de la Bioderma si nu e expirata.

14 Raportează Evaluează
14 răspunsuri:
| a răspuns:

Folosești prea multă?

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns:

Probabil nu aplici cantitatea recomandata, recomandat este sa aplici un strat foarte subtire, abia sa straluceasca si sa fie vizibil. Daca nici asa nu intra in piele, inseamna ca nu exista compatibilitate, difera de la organism la organism.

| a răspuns:

Ar trebui sa fie o cantitate cât un bob de mazare pentru toată fata. Chiar dacă e strat subțire, e suficient cât sa te protejeze. Nu e bine sa îți încarci fata cu crema...

| a răspuns:

Poate este o crema de plaja. La aceste creme asa se intampla, iti ramane o pelicula la suprafata pielii care te protejeaza de arsurile solare.
O crema care intra foarte bine in piele si iti ofera benefici reale de obicei este mai scumpa. Aceste creme au o masa moleculara foarte mica si patrund in profunzimea dermului si atunci pielea ta beneficieaza cu adevarat de efectele cremei respective.

| a răspuns:

Asa sunt toate cremele cu SPF. Acea albeata e protectia, dioxid de titan de ex

| explică (pentru alinabarbu):

Nu este crema de plaja. E de la Bioderma, pentru hidratare, de zi si noapte, are si SPF 15 si a costat 80 de lei. nu cred ca e ieftina deloc. big grin

| a răspuns:

1,25 ml de produs se aplica pe fata ca sa beneficiezi de spf-ul indicat pe ambalaj. Se aplica in mai multe straturi, lasand timp tenului sa absoarba produsul. Cum se numeste crema respectiva, poti sa pui un link cu o poza? Eu nu stiu de nicio crema de zi si noapte cu spf 15 de la ei. Seara nu se aplica spf, iar pentru zi spf 15 e ineficient si pe timpul iernii.

| explică (pentru SareInOchi):

Hydrabio Perfecteur SPF30. Am gresit eu, nu are 15. O aplic si seara pentru ca e intens hidratanta. E si pentru noapte.

| a răspuns (pentru ciudatenie):

Ti-as recomanda sa nu mai folosesti spf seara pentru ca ingredientele cu rol de protectie solara sunt un rau necesar, daunele pe care le provoaca soarele sunt mult mai mari fata de daunele provocate de ingredientele astea.

Produsul face "scame" din cauza cantitatii mari de niacinamida, este un ingredient dificil, si cu cat e concentratia mai mare, cu atat produsul e predispus la asa ceva.

Daca pe prospect scrie ca e si pentru zi, si pentru noapte, am zis ca nu am nevoie totusi de 7 mii de creme diferite… Am doar 22 de ani. Si toate sunt scumpe. big grin

Apropo, am una si de ochi, (pentru conturul ochilor) as putea sa iti trimit lista cu ingrediente si sa-mi spui daca ar fi ok sa o folosesc?
Merci mult

Pe prospect poate sa scrie si ca iti face pielea de bebelus laughing, e vorba ca nu se face asa ceva. E inutil sa pui spf cand nu ai nevoie de el, mai ales daca poate sa faca si rau. Ai nevoie de o crema hidratanta si una cu spf 50 pentru zi. Daca pielea din jurul ochilor nu are nevoi speciale de restul tenului( ex ten gras si zona ochilor uscata, pungi ) e inutil sa folosesti o crema speciala pentru ochi atata timp cat ai o crema hidratanta de fata buna, fara parfum si porcarii prin ea.
Trimite-mi. Cu placere happy

Am niste ...semicercuri violet foarte urate chiar sub ochi. Si au aparut cateva riduri fine... E foarte urat, are un aspect adancit, fara pungi, zici ca-s zombie.

Ingredientele de la crema pentru ochi:
Aqua, Prunus Amygdalus Dulcis Oil, Glyceril Stearate Se, Caffeine, Citrus Aurantium dulcis Oil, Glycoproteins, Salicylic Acid, Sodium Hyaluronate, Glycerin, Salix Nigra Extract, Sorbic Acid, Potassium sorbate, Benzyl Alcohol, Linalool.
Astept cu interes o parere big grin Multumesc

Si as mai fi curioasa daca un ser facut in casa (din ulei de macese, de migdale si ricin + putin de lavanda) ar fi potrivit pentru zona ochilor de 2-3 ori pe saptamana.

Ai de putin timp aspectul asta? Nu sunt mostenite sau pur si simplu nu esti predispusa la vene si capilare mai vizibile? Dormi suficient, iti pierzi noptile, te culci tarziu, faci sport, te hidratezi suficient, ai fost la oftalmolog si ai facut analizele anul asta? Cearcanele cu aspect adancit se rezolva de regula prin interventie chirurgicala.

Acidul salicilic (care poate sa fie cu rol de conservant aici ) si Salix Nigra Extract au rol de exfoliere, pentru un produs de ochi mi se pare exagerat, iti poate deshidrata pielea. Citrus Aurantium dulcis Oil este iritant si in concentratie destul de mare. Cafeina poate sa fie problematica pentru tine, ea ajuta la diminuarea pungilor, efect pe care nu cred ca ti-l doresti. Despre efectul de microcirculatie pentru reducerea cearcanelor nu toata lumea se bucura, trebuie sa testezi ca sa vezi cum functioneaza la tine produsele care contin cafeina. Totusi, ridurile alea de cand au aparut, poate sunt cauzate de o hidratare insificienta. N-as folosi produsul asta.

Pune si ulei de borago pentru ca este cell communicating si anti-iritant. Uleiul de ricin formeaza o pelicula solida pe piele, nu l-as aplica pe piele. Fara niciun ulei esential, sunt iritante, total nepotrivite pentru orice zona a corpului dar mai ales pentru zona ochilor.

Crema mea preferata este Bioderma sensibio light, are o textura foarte usoara si hidrateaza excelent.
Pentru hidratarea zonei ochilor poti sa folosesti Atoderm Nutritive :
https://comenzi.farmaciatei.ro/ingrijire_personala/ingrijire_corp_si_fata/creme/crema_ten_uscat_si_foarte_uscat_atoderm_nutritive_40_ml_bioderma-p10044863

Pentru riduri si pentru a asigura antioxidantii necesari pielii eu folosesc serul asta (imi iau varianta mini de 5 ml si maximul de mostre ) : https://www.paulaschoice.ro/produs/resist-super-antioxidant-concentrate-serum/

Dorm 8 ore pe noapte, ma culc la 11. Problema e ca stau in fata calculatorului foarte mult zilnic, mai mult de 6 ore pe zi, dar reglez iluminarea ecranului (la 15% tot timpul). Nu am rude cu probleme de genul asta.

Nu am pungi, deci nu stiu cum e cu cafeina. Am citit si eu ca ar stimula circulatia sangelui si ar elimina aspectul violet al umbrelor de sub ochi… Nu pot sa zic ca vad mare diferenta dupa doua saptamani. Am cate doua riduri fine sub ambii ochi. big grin Nici nu stiu cand au aparut, probabil in ultimele 5 luni - am avut niste schimbari bruste de alimentatie, de la foarte sanatos, la foarte nesanatos si invers.

Pai ce am enumerat eu sunt uleiuri esentiale, pe care le combin cu un ulei de baza - de migdale sau de masline (cel de baza oricum face bine, nu irita, si sa fie in proportie de 90% si restul de 10% uleiurile pure).

MEntionez ca inca am un ten problematic la 22 de ani. Cu acnee si exces de sebum pe care il potolesc doar folosind crème matifiante. Am incercat un tratament de la dermato dar mai rau mi-a facut. Acum doar incerc sa tin sub control acneea prin alimentatie si gelul sebium tot de la bioderma. Nu pot sa folosesc orice crema hidratanta pentru ca raman toata ziua cu pelicula grasa pe fata ori mi se inroseste excesiv tenul si apar comedoanele. Si spf-ul in general ma irita.
Interesant ca ai recomandat Atoderm Nutritive pentru ochi - aceasta nu este doar pentru intregul chip, cu exceptia zonei ochilor? Mi-e teama ca nu e potrivita pentru zona asta, nu stiu… Cum trebuie sa o aplic? Doar sub ochi sau si pe pleoape, pe arcada?