| morfeo a întrebat:

De ce isi cumpara lumea apa de toaleta daca apa de parfum este superioara?

24 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pentru ca apa de toaleta e mai ieftina logic

| Ofiintă a răspuns:

Pentru că are un preț mai accesibil.

| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca pretul la apa de toaleta este un sfert fata de pretul apei de parfum si ei nu cunosc diferentele de calitate.

Apa de parfum este calitativ superioara apei de toaleta si coloniei, fiind totodata si mai scumpa, mirosul persistând 24 de ore.

Apa de toaleta si cea de colonie sunt inferioare apei de parfum (fiindca sunt foarte diluate, adica au putina esenta de parfum in ele), dar costa putin si mirosul lor persista doar cateva ore.

https://ro.oriflame.com/......fragrances

| Dismally a răspuns (pentru Violleta2022):

24 de ore? Daca tine 8 e bine laughing

| Violleta2022 a răspuns (pentru Dismally):

Cred ca nu ai citit cu atentie ce am scris!
Apa de colonie si apa de toaleta tin cateva ore.
Apa de parfum tine 24 de ore.

| Dismally a răspuns (pentru Violleta2022):

Ba am citit, apa de parfum tine 8 ore chiar si mai putin big grin Spre exemplu: Dolce & Gabbana The One for Men tine cam 6 ore, Chanel Bleu de Chanel aproape 8 ore, Creed Aventus 8 ore...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Dismally):

Depinde de unde le cumperi. Online ai toat sansele sa cumperi numai apa de taoleta, la pret de apa de parfum.

Eu am cumparat INTOTDEAUNA numai din magazine renumite si duty free din aeroporturi si nu am avut niciodata probele sa tina mirosul mai putin de 20-24 de ore. Preturile au fost intotdaeuna de la $200 in sus, deci nu s-a jucat nimeni sa le falsifice.
Calatorind cu avionul cate 24 de ore mi s-a spus de multe ori la destinatie "ce frumos mirosi" sau "ce bine mirosi", asa ca, chiar nu ma indoiesc de acest lucru.

| Dismally a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu, originale 100% Poate ai dat tu pe haine dar parfumul se aplica pe piele...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Dismally):

Am peste 50 de ani, sunt cetatean strain si locuiesc in occident de peste 30 de ani, asadar mi-am putut permite sa-mi cumpar parfumuri foarte bune, din magazine serioase si renumite, iar in plus te asigur ca stiu sa le folosesc (asta ca sa intelegi ca nu am 15-16 ani si vorbesc in necunostinta de cauza, despre parfumuri).

| Dismally a răspuns (pentru Violleta2022):

Multi inainte, sunt oameni care au colectii de peste 1000 de parfumuri si sunt cumparate din Franta, din SUA, din Germania etc. Toate sunt originale si nu tin foarte mult happy Ma refer la cele bune ca asa aveam si eu unul care tine peste 12 ore dar e o prostie arabeasca.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

În general, apa de toaletă are un preț de achizitie mult mai modest și cam orice buzunar și-o poate permite, atunci când vrea să fie "însoțit" de un miros plăcut. Și mirosul ei nu e nici strident, nici persistent ca al esențelor, ori al parfumurilor propriu-zise. În câteva ore, mirosul apei de toaletă se volatilizează și se poate trece ușor de la unul fresh la altul oriental sau floral.
Însă, combinatia de parfumuri, dacă tot o faci ("layering" se numește in lumea parfumurilor) trebuie făcută cu grijă, astfel incât să te pricepi să alegi arome din aceeasi familie.
Cam asta ar fi...
Dar, de la un timp, am observat că tot mai multi folosesc din abundență deodorante spray și nu mai tin cont de numărul pulverizărilor, din contră, miros de parcă ar folosi intreg continutul pe corp, pentru a fi siguri că vor indepărta mirosul de transpirație. Problema e că atunci când treci pe lângă ei, ți se "mută" nasul. sad

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru floresdemayo):

Mdah, se pare ca e un mare lux sa faci un dus si sa mai dai cu ceva antiperspirant cit de cit...

| Frank51 a răspuns:

Pentru că nu toată lumea este fiul lui Dragnea!

| gabicoo a răspuns:

Dar de odicolon-ul din bazar de la ruși (la 2 lei sticluța) nu zici nimic?
winking

| mentholinks a răspuns:

Eu nu imi cumpar nici una nici alta.

| Dismally a răspuns:

Din mai multe motive: apa de toaleta miroase mult mai bine in unele cazuri, este mai ieftina ori nici nu exista apa de parfum la ce doresti sa cumperi.

| Dismally a răspuns:

Corect, in functie de pielea ta poate persista ceva mai mult sau mai putin mirosul. Sunt si parfumuri care tin mai mult dar mirosul e prost de multe ori happy

| Invictusman a răspuns (pentru Dismally):

Tom Ford noir extreme persista de abia 8-12 ore dar nu are proiecția mai mare de 3-4 ore sau Parfumurile de la mugler care au o proiectie criminala nici alea nu au o proiecție mare după 4 - 6 ore.
Deja astea Bleu de Chanel, Dior sauvage sunt slăbuțe, nu au o proiecție mare și de durata, persista 4-8 ore pe piele și aia e.
Parfumurile nu mai sunt cum erau odată.

| Dismally a răspuns (pentru Invictusman):

Thierry Mugler A-Men tinea vreo 20 de ore inainte dar a fost reformulat si acesta, acum tine mult mai putin si mirosul nu este pentru oricine happy

| Invictusman a răspuns (pentru Dismally):

Asta e cel mai bun parfum și persistent pe care l-am testat eu, dar a fost a unui verișor nu al meu.

https://www.google.com/......https?/url

Câteva pufuri ma dădusem cu el, 8-10 ore o persistat pe pielea mea, mai e și tobacco vanille, neroli portofino și acesta
https://www.googleadservices.com/......agead/aclk

Atât de intens e ca era sa se înece câteva persoane când trecusem cu pe lângă ele, 12 ore de persistenta, 4 ore proiectie criminala.
Și ioneasca spune de 24 de ore când soră-mea o dat 6000 de lei pe un parfum și nu o persistat atât.

| Dismally a răspuns (pentru Invictusman):

Asa era si unul de la Joop care tinea vreo 20 de ore, apa de toaleta, dar mirosul mi se pare oribil happy

| RobertMoon a răspuns:

Pentru că apa de parfum miroase prea puternic uneori. Eu de exemplu folosesc apa de parfum când plec la un drum mai lung pentru că persistă mult, iar mirosul degajat scade treptat, iar apa de toaleta o folosesc la serviciu sau la sala ca sa se simtă un miros de o intensitate mică pentru că astea sunt locuri unde oamenii sunt iritați daca cineva folosește un parfum puternic. Cam asta e explicația mea, acum depinde de fiecare. Unora li se pare prea scumpă o apă de parfum așa că preferă apa de toaletă ca alternativă.

| hacktek a răspuns:

Banuiesc ca stii despre diferenta de pret dintre ele.
Romanii nu au principiul "Suntem prea saraci ca sa ne cumparam lucruri ieftine", desi este un principiu bun.
Eu unul, prefer sa iau o incaltaminte de firma, chiar daca e mai scumpa, deoarece este si mai buna, drept prin urmare va rezista mai mult in timp decat o incaltaminte NoName si ieftina.
Acelasi principiu ar trebui aplicat si la parfumuri.
Romanii cumpara ieftin, mult si de slaba calitate.

| Duckky a răspuns:

E vorba si de pret si de miros, daca miroase bine si e ieftin atunci e bun de cumparat