| mezeicristina33 a întrebat:

De ce mi se da pielea de pe fata jos? adica am pe fata unele scoarte albe care tot cad si ma enerveaza! ce sa fac?

ahh si am niste cosuri pe frunte sunt multe + ca am si de alea mici maro asa ca pistrui pot sa folosesc ceva sa dipara?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca ti se descuameaza tenul, probabil de la schimbarile de temperatura din ultimul timp sau din cauza unei rutine de ingrijire care contine produse cu ingrediente inadecvate. ( parfum, alcool, iritanti ) De cat timp ti se descuameaza tenul? Ai adaugat in ultimul timp produse noi in rutina tenului?

Poti sa folosesti crema dermoreparatoare de la Gerovital sau Bioderma Sensibio Light. Prima este mai emolienta, repara rapid tenul si la inceput este lipicioasa, aceasta senzatie dispare in decurs de 30-60 de minute ( asta in cazul unui ten uscat sau normal, pe un ten mixt sau gras e posibil sa lase tenul uleios/gras si sa fie nevoie sa indepartezi dupa o ora excesul cu un servetel ), iar a doua are o textura usoara, se absoarbe in 5 minute, nu se simte pe ten dar nu repara tenul la fel de repede ca cea de la Gerovital. Ambele sunt formulate corect si nu contin iritanti.
https://www.farmec.ro/produse/ten/crema-dermoreparatoare-429.html
http://www.bioderma.com/en/our-products/sensibio/light

Pentru punctele negre ai nevoie de extractie si de un exfoliant chimic cu acid salicilic.
http://www.paulaschoice.ro/......-30ml.html
Pentru mai multe detalii vezi raspunsul meu de aici :
https://www.tpu.ro/......eme-masti/

Acidul salicilic te ajuta si sa tratezi cosurile, dar daca cosurile tale au puroi trebuie sa folosesti si un antibacterian : duac gel, mask rym sau brevoxyl

PS: daca n-ai acnee cu puroi poti sa folosesti un prosop umezit pentru exfolierea usoara a tenului. Uzi un prosop, pui putin gel de curatare pe el, iar prin miscari circulare si blande iti masezi tenul pentru a indeparta cojitele. Dupa iti clatesti tenul si aplici o crema hidratanta.

| mezeicristina33 explică (pentru anonim_4396):

Eu nu folosesc nimic pentru ten doar ma spal pe fata si atat..rareori folosesc pudra sau fond de ten.
de cativa ani e asa.

7 răspunsuri:
| ABCD122 a răspuns:

Buna! Acele cojițe albe de pe fata arata ca pielea ta este foarte uscata. Cel mai bun remediu este sa renunți la săpun câteva zile, adica sa te clătești pe fata cu apa călduță si atat( crede-ma, asta funcționează).
Pentru coșuri nu iti recomand tratamente chimice din farmacie. In fiecare seara, dupa ce te speli pe fata, aplici putina miere sau Aloe Vera pe coșuri si te culci.( eu ti-am recomandat ceva ce nu poate sa iti facă rau).
P.s. Nu aplica lămâie, alcool, spirt, pasta de Dinți, etc. pentru ca acestea vor înrăutăți situația.
Mult noroc!

| mezeicristina33 explică (pentru ABCD122):

Aloe vera crema?
am auzit si pe altii ca ziceau de spirt si lamaie cum ca functioneaza!

| anonim_4396 a răspuns (pentru mezeicristina33):

De un gel de curatare, o crema hidratanta si una spf ( neaparat formulate corect ca sa nu se ajunga la alte probleme ale tenului ) cred ca toata lumea are nevoie.

Zeama de lamaie este foarte acida ( are un pH intre 2 si 3 ), iritanta ( ba chiar contine un ingredient care are rol de penetrare si ajuta ceilalti iritanti din componenta ei sa patrunda in piele ) si fotosensibilizanta.

Alcool-ul distruge celulele pielii, irita tenul, iar iritatia pe care o produce duce la distrugerea barierei protectoare si de aici rezulta un ten care se vindeca greu, pete post acnee si inmultirea bacteriilor. Pielea pe care se aplica alcool devine in timp sensibila si in scurt timp : uscata, cu zone descuamate si predispusa la acnee pentru ca tenul intelege din aceasta uscare excesiva ca este timpul sa produca mai mult sebum, iar un ten gras e mult mai expus acneei din cauza pH-ului mai ridicat.

| nikoletabukidefer a răspuns:

Nu e nimic serios, doar naparlesti

| mezeicristina33 explică (pentru nikoletabukidefer):

Serios vaii tuu nu mai spune!

| Tara06 a răspuns:

Poti sa de dai cu un gel de curățare happy Sau du-te la un dermatolog si iti va spune cu exactitate ce ai.