| anonim_4396 a întrebat:

De ce poartă judecătorii și magistrații robe?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stai ca și avocații poartă robe.
Tradiția cu robe ar fi început în urmă cu aproximativ șapte sute de ani chiar în Anglia. Roba a devenit uniforma standard pentru judecătorii din Anglia în timpul domniei lui Edward al II-lea, care a condus din anul 1327 până în anul 1377. Totuși, acestea nu erau de culoare neagră. Nuanțele erau diferite astfel: violet pentru vară, verde pentru iarnă și o culoare stacojie pentru ocazii speciale.
Judecătorii și procurorii sunt magistrați.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Le poarta doar in timpul sedintelor de judecata pentru a se deosebi de restul si pentru a sublinia solemnitatea sedintelor de judecata.

| Mosotti a răspuns:

Asta este tinuta aleasa la un moment dat. Asa cum medicii au halate albe, sau verzi un Franta parca, sau nu mai stiu unde. Nu e un motiv anume. Asa cum la banca barbatii cu costum, sau cu pantaloni de costum si camasa, desi eu nu suport asa ceva, eu ma imbrac sport mereu, vreau sa fiu lejer, doar ca ma imbrac curat si decent, mai mult nu am nevoie.

| Pantagruel a răspuns:

Tu n-ai vrea sa lucrezi in halat de baie? E super chill.