| blairelovesmusic a întrebat:

De ce poarta majoritatea femeilor/fetelor incaltaminte cu tocuri? Ce semnificatie au acei centrimetri?

21 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Le face piciorul frumos si vor sa fie mai inalte.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eleganță și stricarea coloanei vertebrale.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

In primul rand, daca intrebi si faci referire la adevarata istorie, ca un raspuns concret si informat, atunci la fel de bine putem sa gasim pe internet toate aceste informatii, plus altele... foarte bine documentate, foarte bine puse la punct:
https://adevarul.ro/......index.html
https://www.annacori.com/ro/istoria-pantofilor-cu-toc
https://ro.wikipedia.org/wiki/Toc
https://www.shopila.ro/blogs/incaltamintea-cu-toc-beneficii-si-dezavantaje/

Deci chiar daca o sa dai "eronat" si la acest raspuns, nu o sa schimbe cu nimic faptul ca asta este adevarul ^_^

In al doilea rand, daca facem referire la parerea noastra despre pantofii cu toc si de ce ii poarta femeile in ziua de astazi, fara sa ne legam la istorie, atunci probabil... unele fete si femei se simt mai bine asa, mai elegant, tine strict de fiecare persoana in parte, fie ca este vorba despre o moda, o obisnuinta sau o atitudine.

Numai bine! ^_^

| Zuzu1991 a răspuns:

In general femeile sunt scunde, si asta ofera un plus de inaltime si da senzatia ca are picioare mai lungi (care e un motiv de atractie pentru barbati)
si asa s-a inradacinat sentimentul ca pe tocuri te simti mai frumoasa
ca sa nu mai vorbim de barbati cu fetish de picioare, care sunt mai multi decat iti imaginezi

| AnastasiaK a răspuns:

"Ce semnificatie au acei centrimetri?" Semnifică fix lungimea pe care o așteaptă de la partener. Așa că stați departe de dansatoarele la bară, cu tocuri de 20+winking

Acum pe bune..."ce semnificație?". Dar ce semnificație au sandalele, șlapii, cizmele trecute de genunchi sau orice articol vestimentar? Ca fapt divers, bărbații au fost primii care au purtat tocuri în istorie, iar de acolo te poți documenta destul. În prezent, nu mai "semnifică" decât o simplă alegere vestimentară, în general ceva ce-i place celei care le poartă.

| Apokales a răspuns (pentru AnastasiaK):

De fapt le face fundul ala sa arate mai rotund. Cersesc violul, aia e. laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

Tuturor celor care folosesc timpenia asta cu cersitul violului le-as baga un cactus in c&r.

| Apokales a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cine este sanatos la cap sa foloseasca scuza asta pentru un viol laughing? Ti se pare plauzibila ideea? Sa vina violatorul si sa spuna: "Purta tocuri inalte! Si-a cerut-o!".
Uite inca o teorie care este plauzibila, poate ca primii barbati care purtau tocuri d-aia au renuntat la ele, au fost violati in repetate randuri si si-au zis: "Ba, nu mai merge asa!". Suna amuzant, dar poate asa a fost. laughing De unde sa stim ca nu a fost asa?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

La noi e foarte plauzibil ca in majoritatea cazurilor de viol pana si judecatorii, eventual femei, sa zica ca victima si-a cautat-o. Vezi mai recent cand niste vite cu cabina care decid soarta altora au concluzionat ca victima - 14 ani - a avut discernamint si a fost de acord ca unul care putea sa ii fie strabunic, de vreo 60+, sa o violeze.

| Apokales a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da-i dracu' pe aia! Eu glumeam, nu lua de buna tot ce am scris mai sus. Bine, insa tocurile inalte le face fundul ala rotund, d-aia cred ca le poarta. Altfel nu vad niciun avantaj in a avea picioarele tensionate tot timpul. Asta si ca fetele sunt mai scunde si par mai inalte, mai dominante in vreun fel.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

Nu cred ca e vorba de fund cit de inaltime. La o adica daca vrei sa faci o treaba sa se vada fundul mai frumos, iei Yoga pants si ai rezolvat problema.winking

| Apokales a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cred ca ai dreptate, nu stiu ce sa zic. Insa stiu ca pantalonii aia le-au maritat pe toate laughing.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

... sau faptul ca 1-2-3 au ferit botul, iar viitoarea nevasta nu s-a sfiit.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rînd o femeie pe tocuri inalte este superbă, multe fete/femei numai poartă tocuri din cauza comoditatii, mereu le vezi in adidasi in cghete fara toc cu talpă joasa, fete care poarta tocuri sunt in birouri bănci deoarece acolo se cere imbracaminte office, tu porti tocuri? Pantoful cu toc este si o armă de seductie, barbatii in general sunt atrasi de o femeie pe tocuri spre deosebire de una in adidasi sau șlapi, deci purtati fetelor, doamnelor pantofi cu toc inalt oricînd nu doar daca lucrati in birouri sau in agenții bancare, chiar si prin casa o femeie care se respecta va fi mereu machiată coafată si pe tocuri nu doar in oras sau la servici. Tu ce varsta ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca să nu se murdareasca de noroi

| al0o0o0 a răspuns:

Senzualitate si eleganta. Asta ar fi raspunsul scurt si la obiect.

| WonderGirl7 a răspuns:

înălțime, senzualitate, pur si simplu esteticul pantofilor.
normal, pantofii cu toc erau invetati de bărbați si pentru bărbați.
mie una nu mi plac atâta de mult.
prefer tocurile plate, platformele sau bocancii si adidașii

| Blackrose18 a răspuns:

O femeie pe tocuri poate cuceri o lume. Cand purtam tocuri ne simtim mai puternice, ne ofera un sentiment mai inalt de senzualitate, oricum arata mai bine piciorul pe tocuri.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Blackrose18):

Dar cum se simte nu contează?

| Blackrose18 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Difera de la persoana la persoana, pe mine nu ma doare.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Blackrose18):

O sa te doara de pe la vreo 50 de ani incolo...https://adevarul.ro/......index.html