| anonim_4396 a întrebat:

De ce purtau domnii baston pe vremuri?

https://images.app.goo.gl/EAkRXKPtboU87xEP6

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Interpretarea mea.
Înainte de asta, un gentleman, era și proprietar de pămănt, lord, și nobil și cavaler, oștean, militar, purta sabie. Sabia semnifica rangul social. Apoi vremurile au devenit mai pașnice. în locul sabiei, care consemna rangul social s-a ales bastonul. Dacă îl purtai era un semn de eleganță și de asemenea că faci parte din elita societății, adopți mentalitățile și comportamentul de om nobil. Dar de asemenea puteai să îl utilizezi ca sprijin la mers, și la nevoie ca armă de apărare.

6 răspunsuri:
| MeisterSchnitzel a răspuns:

Era un accesoriu care dovedea statului social important!

| Werrich a răspuns:

Sa se apere de câini

| Mirel4412 a răspuns:

Asa era moda, vad ca au si un diamant sau ceva in capatul bastonului.

| SingleForOne a răspuns:

Este o experiență faină să mergi cu unul, să te sprijini de ceva, de exemplu cineva care se sprijină de un perete sau stâlp ca să fie "cool".
Unele bastoane sunt goale pe dinăuntru, unde poți ascunde ceva.
Unii foloseau bastoanele drept acoperire pentru sabie, fie o ascundeau acolo, fie așa erau făcute.

| cristi202 a răspuns:

Pe atunci nu existau pistoale, și, în caz de ceva, aveau cu ce sa se apere. happy
Glumesc!

| mastadont a răspuns:

Nu știu ce să spun, eu folosesc zilnic un baston alb, fiind nevăzător, dar mă gândesc că se folosea ori pentru apărare ori pentru a-și arăta statusul social.