| SugarSkull a întrebat:

De ce romanii sunt asa inapoiati si catalogheaza oamenii tatuati ca fiind puscariasi, nebuni sau mai stiu eu ce?

51 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
În vremuri de ceva timp apuse, numai pușcăriașii își făceau tatuaje.
Pa, pa.

| SugarSkull explică (pentru Legiuitoarea):

Asta inseamna ca gandirea romanilor este in vremurile de mult apuse. Misto.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru SugarSkull):

Bună din nou.
Nu este mișto, are un trecut aparte la noi, românii. De aici și ideea!
Un prezent este legat de un trecut cu efect în viitor.
Pa, pa.

| morningstar a răspuns:

In orice tara vei gasi oameni cu prejudecati despre un aspect, o aparenta, nu numai la noi. Daca unii judeca persoanele cu tatuajele, de exemplu, in strainatate vor fi altii cu alte prejudecati in alte domenii.

| tuGatita a răspuns:

Pe bune acum...chiar iti place sa vezi pe cineva tatuat pe 40% din corp? asta ar insemna.o mana intreaga, plus ceva pe spate, pe picior. E cam urat si chiar arata a puscarias. Varul meu, dupa ce a stat vreo 3 ani in inchisoare, el neavand nici un tatuaj, pierce, nimic, a iesit tatauat cam pe 70% din corp ceea ce e foarte mult si arata rau. de obicei puscariasii fac asta. Personal nu am nimic cu tatuajele, cate unul mic, discret e chiar dragut, mai ales daca si simbolizeaza ceva. insa eu nu mi-as face unul, asta din cauza durerii!

| SugarSkull explică (pentru tuGatita):

Sincer iti spun ca imi plac oamenii [si barbatii si femeile] cu mainile pline de tatuaje. Asta depinde de gusturile fiecaruia. Eu insa am intrebat in general despre parerea romanilor despre tatuaj, nu despre sleeveuri.

| SkizoMetal a răspuns (pentru SugarSkull):

Ai tatuaj? :3

| tuGatita a răspuns (pentru SugarSkull):

Iti place si de aia care e tatuata pe absolut tot corpul? si pe fata? cred ca o stii, e model sau nu stiu e, nu e de la noi...

| SugarSkull explică (pentru SkizoMetal):

Imi fac joia asta :3 Ma uitam de curiozitate pe forumuri si mi-a cam picat fata laughing Nu ca parerile altora m-ar influenta, dar nu credeam ca mai sunt asa multi fani ai comunismului.

| SugarSkull explică (pentru tuGatita):

Eu il stiu doar pe Rick Genest [http://meetsobsession.com/......age1.jpg]. Nu stiu nicio femeie care sa fie tatuata mai mult de 90%, sau stiu dar nu-mi amintesc pe moment. Rick imi place desi recunosc ca m-as cam holba la el, nu din ura. Eu spun ca-mi plac oamenii cu mai multe tatuaje, nu cei tatuati pe fata.

| SkizoMetal a răspuns (pentru SugarSkull):

Vai vai vai vaaai. ♥ Cu ce, bre? Explică-te.

| SugarSkull explică (pentru SkizoMetal):

Dupa luuungi razgandiri m-am decis in sfarsit. O sa-mi fac un fel de trandafir pe umar [cam 12x12 o sa fie marimea]. Pare un pic cam mainstream dar pana la urma fac ce-mi place si ce are insemnatate pentru mine, nu? XD Are legatura cu melodia "Rosenrot" de la Rammstein, you know.

| tuGatita a răspuns (pentru SugarSkull):

Era o femeie...cu forme perfecte doar ca era plina de tatuaje, pana la frunte, insa nu gasesc link sa iti dau pentru ca nu stiu cum o cheama. nu e o problema din partea mea cu tatuajele, dar nu multe ca devin urate

| SkizoMetal a răspuns (pentru SugarSkull):

Şmecher, bă! Numa' stai aşa că-s confuză laughing Eşti fată sau băiat? xD

| SugarSkull explică (pentru SkizoMetal):

Sunt fata. big grin Am mai avut un cont pe TPU, Crisis, dar n-am mai intrat de mult asa ca mi-am facut altul.

| SkizoMetal a răspuns (pentru SugarSkull):

Aşa, bun. Să creşti mare! laughing

| Dumnezău a răspuns:

Abia astept sa-mi scriu pe un brat "Per Aspera Ad Astra" si pe celalalt "Augusta Per Angusta" cu litere caligrafice si sa-i am tatuati pe antebrate pe Tesla si pe LeBron,sa spuna retarzii ca am invocatii si personaje sataniste intrate in altadata neprihanita-mi piele, devenind astfel Mammon sau dracu mai stie ce soldat diavolesc! Belciug nu-mi pun, ca-l consider inestetic pentru mine. laughing

Anturaju', nene, anturaju'!

| SugarSkull explică (pentru Dumnezău):

Ce mai astepti?

| Dumnezău a răspuns (pentru SugarSkull):

Sa ies din sistemul de invatamant pre-universitar.Si-asa ma iubesc toti profesorii si eu ii iubesc pe toti, niste tatuaje, chit ca-s maxime latine inteligente, i-ar face sa ma iubeasca si mai mult. laughing Nu le vreau nici amatoriste, facute sa iasa la numar, ci cat mai complexe si bine lucrate.Nu-i bai, cand ma mut in capitala, ma si pictez.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romanii in general sunt niste comunisti incuiati si inapoiati...si majoritatea sunt si prosti.
Cine a zis ca "Comunismul a murit, dar spiritul a ramas in tara" avea mare dreptate.
Mie una imi pare rau ca m-am nascut in tara asta, printre oamenii astia. Abia astept sa plec.

| Oston a răspuns (pentru anonim_4396):

Comunismul a fost o treaba buna. Poate o sa-ti dai seama cu timpul. A fost o treaba buna pentru ca Ceausescu vroia sa ne lumineze, rusii, URSS-ul ne prostea si ne incuia, nu Ceausescu. In '89 and a fost revolutia noi nu mai aveam nici o datorie de platit si nu ar mai fi fost foame in tara dar Oculta Mondiala impreuna cu URSS au bagat raca in romani pentru ca Ceausesc, de fapt facea o treaba buna. La fel si cu Hitler, avea intentii bune, dar exagera putin. El vroia sa ii extermine definitiv pe evrei pentru ca de acolo a luat nastere Illuminati, de la niste famili de evrei germani bogati impreuna cu niste bancheri. Nu ai observat ca Masoneria foloseste steaua lui Lucifer care se gaseste pe steagul Israelului? Oare de ce? Nu te-ai gandit nici o data? Hitler exagera pentru omora si evrei nevinovati. Insa nu inteleg ce avea cu tiganii si musulmanii. In fine, si faza cand Hitler vroia sa cucereasca toate tariile pamantului, si asta era o treaba buna, pentru ca ne-ar fi luminat. Ce invatam noi despre Hitler la istorie e o minciuna. Hitler nu era bolnav la cap, era sanatos dar exagera. Iar ca noi sa credem asta cu tarie, in istorie a fost bagata si minciuna gogonata cum ca Hitler si-a omorat copii cu niste pastile, s-a sinucis impreuna cu sotia si comandantul suprem intr-un buncar. Minciuni.

| Neinteresantul a răspuns:

Din cauza comunismului. Eu ii consider doar ciudati. De ce? Pentru ca vor sa fie "marcati". dar ei le fac din alte motive.
Eu nu mi-as face niciodata un tatuaj.

| IoanieCriminalul a răspuns:

Nu stiu, dar un om cu tatuaj este considerat ''barbat'' deoarece poate sa indure durerea

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru IoanieCriminalul):

Si daca este o femeie cu tatuaj (si da cu acul) tot "barbat" este considerata?laughing

| SkizoMetal a răspuns:

Asta este o prejudecată, la fel ca multe altele. Din câte se observă, unii români nu au destulă inteligenţă ca să-şi formeze singuri o părere despre un subiect anume. Mie una îmi plac tatuajele şi chiar aş vrea să-mi fac unul. ^^

| Cuvântul1 a răspuns:

Romanii catalogheaza oamenii tatuati nebuni sau puscariasi deoarece nu is asa multi ca in alte tari unde ii la moda sa fi tatuat.

| zozoMik a răspuns:

Bunahappy
Nu am nici cea mai vaga idee de ce au aceste conceptii cu privire la tatuaje.
Majoritatea romanilor, cel putin din cate am vazut eu, nu au timp pentru arta de orice gen, chestie datorata faptului ca sunt mult prea ocupati cu a supravietui intr-o tara atat de,, inapoiata"
Simplul fapt ca uni acorda atentie si placere acestui fel de arta le starneste o stare ciudata, si cum altfel sa o numeasca decat ceva impropriu, ceva ce nu poate fi decent si ca ceva caracteristic puscariasilor.
Sa fim seriosi ...majoritatea o privesc ca pe o prostie si nu ca pe o arta.
Poate fi si acest lucru dupa parerea meahappy
Mie una imi plac tatuajelehappy Insa nu toate... cele care reprezinta ceva anume, care au un,, mesaj" ..nu toate aiurelilehappy

| Loora a răspuns:

Deoarece,pe vremuri nu se stia de tatuaje si de alte lucruri de care avem parte azihappy! Numai puscariasii aveau tatuaje. Probabil si din cauza gandirii " comuniste" pe care o au!

| DisturbeDd a răspuns:

Romanii nu cred asta, mie unu imi plac tatuajele, insa eu nu mi-as face unulhappy

| MalleusMaleficarum a răspuns (pentru DisturbeDd):

De ce vorbeşti în numele majorităţii?
Te contrazic.

| DisturbeDd a răspuns (pentru MalleusMaleficarum):

Pai nu am dreptate?

| MalleusMaleficarum a răspuns (pentru DisturbeDd):

Parţial, nu.
Niciodată să nu vorbeşti în numele majorităţii, decât dacă eşti desemnat să faci asta, bineînţeles. Doar pentru că ţie îţi plac asta nu înseamnă că tuturor românilor le plac (din păcate).
Într-adevăr, există şi persoane care nu au nici o problemă cu tatuajele, cu purtătorii de tatuaje, dar MULŢI români au o mentalitate de toată jena când vine vorba de acest subiect.

| diwa a răspuns:

Din simplu fapt ca trebuie sa ai niste curaj ca sa iti faci niste tatuaje cu care vei ramane toata viata si trebuie sa existe ceva care sa te si reprezinte pe tine ca persoana. Oamenii care ii considera pe cei tatuati puscariasi sau nebuni, sunt acei oameni pe care nu ii reprezinta NIMIC, adica oameni banali (si nu zic banali pentru ca nu au tatuaje, ci pentru ca se complac intr-o viata banala fara sa incerce sa schimbe nimic, sau macar sa faca ceva pentru sufletul lor) si LASI! Eu sunt fata, am un tatuaj si o sa-mi mai fac. Nu sunt nici puscariasa, nici nebuna, pur si simplu vreau ca unele lucruri care conteaza enorm pentru mine sa fie vesnic pe pielea mea, sa ma reprezinte si sa ma defineasca! Nu e nici de fite, nici ca sa am si eu tatuaje.

| Nyx a răspuns:

Nu generaliza, am lucrat in spital judetean cu 3 tatuaje la vedere si nu au fost o problema niciodata. Depinde de ce specimene ai dat, presupun.

| SugarSkull explică (pentru Nyx):

Scuze de generalizare, sunt constienta ca sunt multi oameni cu capul pe umeri care nu judeca dupa aparente, dar parerea generala este cea spusa de mine.

| Rhoselynn a răspuns:

Hei, unilor romani(si nu neaparat) nu le plac tatuajele. So what? Am 3 tatuaje si toate la vedere(asta in caz de port ceva cu spatele gol si pantaloni scurti sau 3sferturi) si sincer nu imi pasa ce crede lumea despre tatuaje. Pentru mine au o insemnatate si imi plac la nebunie. Mai naspa e cu joburile, ca multi agajatori sunt mai batrani, mai inapoiati sau cine stie. Atata timp cat tu vrei si nu o sa regreti dupa cativa ani ca le-ai facut, totul e ok. Eu as vrea sa imi tatuez toata mana stg si sa imi mai bat inca o data celelalte tatuaje ca sa fie perfecte in totalitate. Ma mandresc cu ele pentru ca sunt ale mele si ma reprezinta. Si am auzit oameni spund lucruri naspa despre tatuaje in spatele meu prin autobuze, pe strada etc. dar nu mi-a pasat. Nu lasa pe nimeni sa te judece sau sa te indispuna pentru ca ei nu gandesc la tine. Pana la urma e viata ta, corpul tau si atat trebuie sa iti pese. Cat depre durere: vei rezista, atata timp cat nu te gandesti la durere. Primele 5 10 minute sunt grele, dupa care daca nu te mai gandesti la asta vei simti ceva si atat. Pentru tatuajul de pe spate am stat 4 ore si jumatate. Daca vrei sa nu te doara nu te va durea. E simplu, daca te gandesti ca doare, vei simti fiecare ac care iti intra in piele si crede-ma ca e dureros. Sau il intrebi pe tipul care te va tatua daca are vreo solutie pentru ameliorarea durerilor. Eu dupa ce mi-am facut tatuajele am auzit de solutia aceasta. Bafta.

| badasssead a răspuns:

Om mai retardat ca romanul, crede-ma k nu o sa intalnesti in lumea larga. sper sa te simti bine in pielea ta! de ce iti pasa de ce zic ceilalalti? iti dau ei e mancare, iti poarta ei de grija? da-i in rahatul vaciibig grin scuza-mi limbajul, dar locuiesc in afara romaniei si mi-e scarba de gandirea romanilor, incerc sa-i evit pe cat posibil

| Pirciu_Emanuela_Florina_2000 a răspuns:

Pentru ca, romanii sunt prea inapoiati si gandesc cu 5 ani in urma decat o fac persoanele din alte tari. Ei cred ca un daca iti faci un tatuaj esti un om "nenorocit" dar si tatuajele sunt o pasiune precum ei au o pasiune pentru : Alcol si prostie. Idee e ca sunt prea salbatici pentru sec 21 si modul lor de gandire in loc sa inainteze mai rau da inapoi.