| anonim_4396 a întrebat:

De * ce se fardează și-se spoiesc femeile așa de extrident?
De * ce trebuie neapărat să-se fardeze și să-se machieze?
De * ce chiar până și cele de la liceu se fardează și-se machiază?
De * ce nu mai umblă femeile în fuste?
Și de * ce unele, dacă nu chair aproape * toate umblă în colanți pe stradă?

18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

1.Din lipsa de incredere in ele.
2.De fapt, nu trebuie neaparat sa se fardeze si machieze, ramand la libera lor alegere.
3. Elevele de liceu se machiaza fiindac vor sa imite femeile adulte, ca sa atraga barbatii.
4.Fiindca fusta este un obiect de imbracaminet feminin care diferentiaza sexele inter ele.
5.In ce privesc colantii, doar femeile usoare si nesimtitele umbla in colanati pe strada, ca sa atraga privirile barbatilor sau sa aiba mai multa clientela pentru sex.

| Violleta2022 a răspuns:

@ Danny
Ia de citeste ziarele baiete, ca-i prostie doar in capusorul tau!
Nu poarta decat fetitele mici colanti, fetele cu bun simt si femeile nu poarta, pentru ca li se vede pasarica, fiind indecent, provocator, vulgar, imoral samd.
Ia de citeste:
https://danabudeanu.com/......ne-de-tot/

Trebuie sa ne imbracam cu bun simt, nu cu pasarica la vedere, ca atunci se iese la agatat barbati pentru sexuiala, nu la plimbare.

Este clar ca esti baiat si adoar atat te intereseaza, dar educatia si bunul simt nu trec prin ochiul unuia ca tine!
Ia imagineaza-ti cum ar fi ca maica-ta sa iasa in colanti pe strada?
Ai fii incantat sa o vezi asa?
https://www.touchofadream.ro/......e-colanti/

| Violleta2022 a răspuns:

Te inseli copilas, cred ca ma confunzi cu mata-mare!
Si acum umblu in blugi pentru ca arat foarte bine la varsta mea si inca pot alerge pantaloni pana, tocuri cui si sa arata ca la 30 de ani.
Nu ma confunda cu babele pe care le vezi tu la tine-n sat!
Traiesc in occident de 30 de ani baiete si sunt propietara unei afaceri bune, deci nu-i cazul sa vorbesti in necunsotinta de cauza.
Pe vremea mea se intra la facultate pe inteligenta si numai cu note mari, azi se intra cu 5 si fara examen, ca tot prostul trebuie sa faca o facultate pe bani.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu toate participă la mascaradă laughing
Mai sunt și femei care și-au îngrijit tenul, în loc să îl acopere.
Fuste purtau țigăncile, pantalonii sunt mai practici.
Colanți poartă doar unele, și arată ca drecu.

| Drimmero a răspuns:

Unele vor sa arate mai bine decat in mod normal si forteaza nota de plata, drept rezultat se tencuiesc, altele vor sa para mai mature decat varsta din buletin, e ok un fard mic pe acolo, un machiaj pe ici pe colo dar cand deja devii alta persoana fata de care esti sub tona de machiaj deja nu mai e ok...la batranete se vor machia sa para mai tinere.
Mai umbla femeile in fusta dar prea multi dubiosi le fluiera, le ating cand le vad bucile si s-au cam saturat si ele sa fie tinta ritualului de imperechere a unor nebuni.
Cat despre colanti, daca fac sport si vor sa se simta si ele lejer care ar fi problema daca ar purta? Cu ce te deranjeaza ca le vezi in colanti si arata bine?

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

1, 2 și 3... În legatura cu make-up-ul, e un banc:
Dumnezeu, după ce l-a creat pe Adam s-a uitat la el și a zis:
– Da, ești bine!
Apoi, după ce-a creat femeia, s-a dat înapoi doi pași și a zis:
– Eh, tu ai să ai nevoie de ceva machiaj! tongue

4. "De ce nu mai umblă femeile în fuste?"
- Pentru că iarna e prea frig, iar vara le pișcă țânțarii. ))

5." Și de ce unele, dacă nu chiar aproape toate, umblă în colanți pe stradă?
- Femeile se machiază mereu, se pregătesc, îți aranjează părul până în cel mai mic detaliu, dar când trec pe lângă un bărbat, acesta spune: mișto fund".

| GabiDumitrescu a răspuns:

De ce te freaca grija? 1-2-3 - Sint alegerile lor personale. Si pentru ca li se permite, de exemplu la scoala nu e ok sa te duci pregatita ca la nunta.
4. Pantalonii sunt mult mai practici si te pot salva de viol in unele cazuri.
5. Vezi 1-2-3. Sa fie sanatoase, mai avem si noi ce admira, in unele cazuri.winking

| Fatamuntilor a răspuns:

Un machiaj strident NU cred sa avantajeze nicio fata/femeie, mai ales adolescentele /fetele de liceu.
Probabil asa au prietene /colege /mamele lor si considera ca le avatajeaza.
IN privinta fustelor, personal eu ma simt mai bine in pantaloni.Nu am purtat fuste de la vreo 18 -19 ani.Si nici atunci nu credeam daca nu vedem poze cu mine din acea vreme.As fi cobort varsta aia pana in 14 ani...
Unele e corect spus. Aproape toate deja generaliezi.Eu am vazut cam 3 di 10 fete purtant colanti dar avea ceva peste macar ii acoperea fundul.Eu port colanti sub pantaloni iarna. Uneori pe post de panloni de pijama vara cand e cald.

| Emma30555 a răspuns:

Fetele se machiaza ca sa arate mai bine, sa si accentueze trasaturile, daca exagereaza si devine strident este de prost gust, sunt destule femei ce poarta fuste dar nu sunt comode pentru toate ocaziile aici depinde fe fiecare nu e asta o problema, colantii nu sunt de bun gust sunt pentru gimnastica de fapt, dar daca arata bine in ei nu este asa de grav pana la urma.

| Nirvanaaa a răspuns:

1. Nu stiu, si eu sunt curioasa. Când aud de machiaj de 1-2 ore mă ia cu rău. Câte răbdare pot avea.

2 și 3. Le da mai multa incredere in ele. O sa iti dau un exemplu: aveam o colega în liceu care a venit o data nemachiata ( ea avea răbdarea sa se machieze zilnic). Unii colegi au întrebat-o dacă ii e rău ca nu arata prea bine. Fata aia de atunci a venit numai machiata. Practic și-a pierdut toată increderea în ea.

4. Femeile nu mai umbla în fuste ca sunt incomode. Trebuie sa ai grija la poziție, la cum stai și e de-a dreptul enervant. Eu port fusta sau rochie doar vara când sunt 40 de grade. Iarna sub nicio forma. Deci, trăiască pantalonii.

5. Nu stiu sa iti raspund la aceasta întrebare. Poate așa le place. Însă sunt groaznici dacă e sa o luam din punct de vedere medical. Le termina circulația. Pantalonii largi sunt cei mai buni.

| Ejsu a răspuns (pentru Nirvanaaa):

Te pot lua la pumni?

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Ejsu):

De unde oi mai fi apărut și tu...

| Eireann a răspuns:

In legatura cu machiajul si fardatul - pana cand inveti sa te machiezi incat sa iti stea bine si sa nu arati ca sorcova o sa ai si momente cand te machiezi aiurea sau prea strident. Nu trebuie neaparat dar daca toate colegele se machiaza la tine in liceu uneori simti nevoia sa fi si tu in rand cu lumea - asa este in adolescenta.
Fuste poarta inca destule fete, port si eu din cand in cand dar imi este mai comod in blugi.
Cu colantii aici tine de fiecare - eu nu ii port decat prin casa sau cand fac sport, nu la cumparaturi sau la plimbare dar unele chiar ii considera perfecti pentru orice ocazie.
Hai sa intreb si eu ceva, de ce cand temperature sare de 20 de grade apar tot felul de barbati la bustul gol pe strada in oras?

| Danny28 a răspuns:

Ce scriu aici e pentru "minunata" Violleta adică Jassmina. Femeie, tu ești sărită de pe fix? Cum să spui că, colanți poartă doar fetele ușoare? Așa de nesuferită și ipocrită ești femeie? Ești doar o babă comunistă care nu are altceva de făcut decât să bântuie 24/7 TPU și să pună răspunsuri total aiurea la niște simple întrebări. Ba te iei de elevii care se meditează spunând că doar proștii apelează la meditații, ba te iei de faptul că fetele din generația tânără poartă colanți. Crezi că nu există femei în vârstă care poartă colanți? Îți zic cu mâna pe inimă că există, așa că ia-te de cele de vârsta ta și nu judeca o întreagă generație de fete doar pentru că tu crezi că o pereche de colanți face dintr-o fată, o ușuratică.

| Editocroci a răspuns:

Eu port fuste și rochii. Dar ai dreptate, multe nu poartă. Întreabă-le pe ele că nu știu de ce nu poartă fuste.
O femeie nemachiată e de fapt o femeie neîngrijită.

| andreidmbm a răspuns:

In principiu femeile, cum inainteaza in varsta, se uratesc. Mai ales dupa ce ating menopauza. Si atunci au ales sa isi ascunda imperfectiunile si batranetea folosind fardurile. Nu este o nevoie de a se machia, doar ca nu vor sa sperie lumea pe strada. Exact din acelasi motiv aleg sa se si "tuneze", din pacate unele in mod excesiv.

Al doilea punct e, conform spuselor lor : "Nu ma simt bine in pielea mea". De fapt, psihologic vorbind, femeile sunt intr-o continua competitie. Fiecare femeie isi doreste sa fie ea cea mai frumoasa si mai bine vazuta dintre toate prietenele ei. Nu prea le intereseaza parerea lor, ci parerea altora (motiv pentru care cade vorba "nu ma simt bine in pielea mea"), tocmai de asta prietenii/sotii acestora vor primi mereu intrebarea "imi sta bine?", asteptand confirmarea noastra.

Revenind la liceu, fardatul a ajuns un punct mai important decat invatatul. Pentru ca, in ziua de azi, scoala a ajuns un loc de intalnire si etalare a ceea ce poti sa faci cu corpul tau. La scoala nu se mai invata, si asta se poate vedea prin rezultatele dezastruoase de la bacalaureat, desi cu fiecare an care trece, acesta devine din ce in ce mai usor, tocmai pentru a ascunde prostia si incompetenta majoritatii.

Fustele, daca sunt purtate obligatoriu trebuie sa nu acopere fesele lucrate din greu la sala, pentru ca altfel nu ar mai fi privite. Desi ele refuza sa fie catalogate astfel, sunt obsedate dupa priviri. Asta place femeilor/fetelor. Sa fie privite, admirate. La fel si cu colantii: ajuta la observarea in detaliu a piciorului, de jos pana sus. Ba mai mult, daca ai camel-toe e si mai bine, trebuie etalat obligatoriu.

Dupa acest comportament trecem la reactiunile actiunilor de mai sus: apar diverse "proteste" ale femeilor, de genul, "me too": "Vaaai ce dezgustator, s-a uitat ala la mine si a salivat". Toti saliveaza, doar ca nu toti sunt pe placul lor. Si atunci intervine asa-zisa scarba.

Si noi, barbatii, facem la fel. Dar noi ne etalam bijuteriile doar in dormitor, nu peste tot. Asta pentru ca noi avem o gandire mai logica si nici nu cautam atentia suprema. Si ar mai fi multe de zis, insa probabil am anuns deja destul de misogin in mintea unora, asa ca prefer sa imi iau un numar minim de hate. happy

| nujcatoatesuntluate a răspuns:

Se machiaza pentru ca asa vor ele laughing. De ce trebuie sa umble femeile in fusta? Mie, de exemplu, îmi este frica unoeri sa port fusta pe strada pentru ca era sa mi se întâmple multe. Iar colanții sunt mai confortabili decât blugii sau alți pantaloni.