| anonim_4396 a întrebat:

De ce tin bărbații să aibă barba? Pentru mine ar fi un calvar să mă rad și pe obraji, m-aș irita la maxim

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pari mai matur, barba frumos aranjata

| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca adolescenti cred ca-i maturizeaza barba, iar adultii, din lene sa nu se barbierasca zilnic.
Iritatia apare numai cand te razi in raspar.
Foloseste aparatul numai in sensul de crestere al firului de par si nu te vei irita.

| Drimmero a răspuns:

Barba te maturizeaza, te arata altfel, o barba aranjata cat de cat impreuna cu o freza ok chiar te arata bine, dar faza e ca unora le sta bine doar cu par pe fata, altora le sta bine fara par pe fata. Eu de fel imi las parul facial pe fata dar dupa 1 luna asa ma rad si eu sa-mi mai respire fata, mi-e scarba sa ma rad ca am de curatat chiuveta apoi de toata blana aia. Parul facial ma arata mai matur, mai ''batran'', daca o dau jos imi da cativa ani inapoi. Ca sa nu te mai iriti tunde-o cu masina, 0 iritatii, evit bic-ul de ceva timp tocmai din cauza iritarii.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai... nu te prea razi daca ai barba, nu? thinking
Este foarte usor sa o scurtezi o data la doua saptamani happy

| degaard a răspuns (pentru DoarBogdan):

Pe obraji nu am

| Zuzu1991 a răspuns:

Pentru ca putini barbati isi dau seama ca "moda" este "inspirata" de niste JIGODII care primesc ordine "de sus", de ex. pana in perioada interbelica erau mustati, care arata aiurea, dar macar nu sunt in stare sa vad interesele politice, dar acum ideea e foarte clara

moda promoveaza islamismul!

NO SHlT, iesi pe strada si toti barabatii arata a islamisti, asa ca, cand va veni valul mare de imigranti islamisti sa nu se simta neaveniti angry
(si valul ala e deja la poarta, cum e nemultumita Turcia de ceva, cum mai "scapa" cativa zeci de mii de imigranti)

| Werrich a răspuns:

Sa nu spui ca nu îți plac Dani Mocanu, Dorian Popa cu barbutele alea.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Pentru unii e un semn de barbatie ( aia ingrijita excesiv mi se pare total contrariul ), pentru unii inseamna ceva de exemplu eu lucrez in armata si mai mereu incerc sa imi las "barba" cat sa fie la categoria neras dar nici sa nu am belele ( trebuie sa fim barbieriti zilnic, asa scrie in regulament ). Pentru mine barba denota si un statut ( nu oricine "are voie" sa stea asa neras ), o anumita vechime, o anumita experienta. Daca nu le ai se leaga superiorii de tine ca de ce nu esti barbierit, daca le ai astia tac din gura in limita bunului simt.

| DaniTDCI a răspuns:

Asta depinde de fiecare, mie imi place sa port putina barba, altora le sta bine cu barba, altora fara etc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu tot bărbații poartă barbă. Cei care poartă barbă o poartă probabil ca să pară mai masculini sau poate din simplul fapt că le stă bine. happy

| tonyc7 a răspuns (pentru anonim_4396):

In foarte rare cazuri barbati care sa le stea bine cu barba.
Barba ar trebui sa ramana un atribut al barbatilor care au trait in urma cu sute de ani. Raderea periodica a barbii inseamna barbatie moderna si dovada de igiena masculina mai ales.

| tonyc7 a răspuns:

Din prostie, din lene, din falsa impresie ca asa sunt interesanti in ochii celorlalti, influentati de moda sau pur si simplu pentru ca asta le e preferinta personala in materie de look. Deci depinde de fiecare caz in parte.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru tonyc7):

Cunosc o femeie careia ii plac doar barbatii cu barba. Si acesta este un motiv. laughing

| Cksihja a răspuns:

Barba ține de cald iarna când e frig și nu mai răcești gâtul.

| Eisenheim a răspuns:

Vrei nu vrei barba creste și mintea încetinește laughing așa creste, n-au ce face, trebuie să se rada

| stefiiii3 a răspuns:

Par mult mai maturi si par barbati. (avand in vedere ca rad de cei blonzi si fara par).
Barba contine foarte multi microbi.

| IonelIonescu a răspuns:

Pai barbatii au o piele care nu e asa fina cred, adica ca femeie ar fi nasol sa te razi dar ca barbat nu e asa complicat, unii o lasa unii nu, chestia e ca cu barba arati un pic diferit.

| marcel12123123 a răspuns:

Pai ne place sa avem barba ca avem bogari acolo si avem companie