| Aldutssss31 a întrebat:

De ce unele femei după ce se căsătoresc sau după ce nasc nu se mai îngrijesc? Am o vecina care inainte de nastere avea 53 de kg inainte de sarcina, la nastere +80, iar acum la un an de la nastere a ajuns la 100, motivand ca nu are timp sa faca sport din cauza copilului.Iese afară ciufulita, în pijama. Adica pe bune, sportul îți ocupa maxim 3 ore pe săptămâna iar alimentația este oricum cea mai importanta în slăbire.Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Werrich a răspuns:

Pentru ce sa se mai ingrijeasca daca a pus ghearele pe fraier? Acum poate sta la tv si sa coasa goblenuri. Divortul inseamna partaj, nu e convenabil pentru tip, nu mai zic de gandurile lui ca "ce-o sa zica familia?".
Actul de casatorie = condamnare cu executare.
Copilul = garantia pentru pensia alimentara in caz de divort.
Gagica s-a realizat.

Eu sunt celibatar si sfatul meu pentru barbati este sa nu va casatoriti, nu va bateti joc de viata voastra si asa scurta!
1 Corinteni 7: "33. Cel ce s-a căsătorit se îngrijeşte de cele ale lumii, cum să placă femeii."

| Superior a răspuns (pentru Werrich):

De asta se fac meme-urile alea cu "Girls are temporary, but [X] are eternal" happy
Dar asta am vazut eu ca e ceva mai grav in Romania.
Toate femeile devin grase.
In alte tari treaba asta perpetua mai putin.
In state, mamele inca se ingrijesc (asta reiese din productiile americane cel putin).

| Werrich a răspuns (pentru Superior):

Sa stiti ca in SUA este alta mentalitate, in Romania nu am pretentii din partea femeilor. Femeile din SUA se realizeaza financiar inainte de casatorie, aici e invers, se casatoresc pentru a se realiza financiar.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Werrich):

SUA e majoritatea obeza

| Werrich a răspuns (pentru anonim_4396):

Unul din 4 copii si 50% din adultii din Romania sunt obezi sau supraponderali:
https://www.mediafax.ro/......i-19943463

| anonim_4396 a răspuns (pentru Werrich):

Eu nu cunosc persoane obeze. Și supraponderali au fost mereu. Nu știu cât de corecta e statistica.

Cat despre TPU, ți-am oferit o soluție la problema ta.

| Mosotti a răspuns (pentru Werrich):

Foarte bine gandesti, casatoria asta e un rahat, de aia majoritatea si femei si barbati dupa 50 ani in colo regreta ca s-au casatorit.
Esti baiat destept.
Si eu sunt celibatar la 43 ani jumate, am avut 4-5 ocazii sa ma cuplez dar nu m-au atras cine stie ce fizic, si deci n-am acceptat, insa oricum nu ma insuram cu acte, asta clar.

Mie mi s-a spus de cand aveam 22 ani jumate ce e casatoria, si am inteles de atunci.

Ca nu degeaba e vorba aia "casatoria e un butoi cu rahat care are doar un strat subtire de miere deasupra", si asta e vorba de generatii.
Nu stiu de ce tinerii sunt asa fraieri si abia asteapta sa se casatoreasca, nu invata si ei nimic de la cei mai in varsta?!
Oke, sunt prost, n-am minte ca-s tanar, dar vreau sa nu mai fiu prost, invat, ascult, ma autoeduc, nu raman asa. Nu vreau sa ma ard grav ca sa aflu ca focu arde.

Nu se mai ingrijesc de nesimtite ce sunt, de aia.

| Werrich a răspuns (pentru Mosotti):

Va multumesc pentru aprecieri, aveti dreptate, am prieteni baieti care s-au insurat, au peste 6 ani de casnicie si mi-au spus ca le pare rau, dar acum e tarziu.

| Mosotti a răspuns (pentru Werrich):

Niciodata nu e tarziu, nu poate sa divorteze?! Daca chiar le pare rau, vor divorta, deci te mint cand zic ca le pare rau.

55 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Că bine face, ce treabă ai tu cu ea? Copilul să fie fericit.

| Drimmero a răspuns:

Comoditate, obisnuinta, nepasare, se gandeste ca deja are stabilitatea fiind casatorita si ca daca i-a facut si copil 'boul' nu o va parasi, dar e usor naiva la faza asta daca gandeste asa.

| Mosotti a răspuns:

E f simplu de ce nu se mai ingrijeste, pentru ca acum are partener, ea se ingrijea inainte pentru a fi placuta de barbati.
Deci nesimtire si nerusinare, prost barbatu ala ca sta cu ea, eu plecam si o lasam dracu sa se faca de o tona.

Si nu se ingrijeste si din cauza ca barbatii ca prostii accepta asta, insa oricum nu as sta cu o femeie care se ingrijeste fortat.
Nu are respect nici fata de mine si nici fata de ea de fapt.

Nu e nevoie de sport neaparat, o alimentatie sanatoasa te mentine ca femeie f bine.

Ca daca-s probleme emotionale sau are ceva boala de mananca mult, da, e de inteles, ne ducem la medic, rezolvam, dar cum ele inainte erau slabe, deci nu au nici o problema patologica care le-a dus la ingrasare, nu au scuza ca ele nu fac nimic pentru asta.
Mama de ex a mancat sanatos in timpul nasterii si nu s-a ingrasat deloc de ex, deci se poate.

| Catrice a răspuns:

În alea 3 ore recuperează somnul pierdut din timpul săptămânii.

| Lukasssz a răspuns:

Pentru ca l-a facut pe fraier, daca ala vrea sa divorteze va trebuii sa plateasca pensie alimentara.

| Werrich a răspuns:

Multumesc pentru funda acordata!

| romeo78 a răspuns:

Pentru că nu se respectă pe ele însele. Pentru că așa au primit educația din familia lor. Pentru că a dispărut eticheta, bunul simț, respectul față de cei din jur. Pentru că are obrazul gros, pentru că nu are habar de medicină, pentru că nu se uită la televizor la emisiunile despre persoanele obeze și problemele obezității.
Sunt femei care se respectă, au demnitate și chiar după naștere ai grijă de ele.
Se poate spune că femeile care nu au grijă de ele, fac parte din căsniciile cumpărate de părinți, sunt femei care acceptă să fie înșelate.

| Iote a răspuns:

Adica intrebarea ta este pe bune?
Cu un nou nascut nu mai ai timp de nimic. Presupun ca nu ai copii. Dar nici nu te uiti in jur?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai au energie. Au alte priorități. Mai bine așa decât să neglijeze copilul ca sa stea 3 ore la unghii
Nu slăbești cu 3 ore de sport pe saptamana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mi-e rușine. Mi-ar fi rușine să am oameni în jurul meu care gândesc ca tine. Tristă și mizerabilă lumea în care traiesti. Când ai bani nu gândești așa. Astea sunt frici de sărăntoc. Mai bine mergi la munca in loc sa stai pe TPU. Nu sunt femeie.

| Werrich a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce pot sa zic, nu toti sunt sefi de multinationale ca tine sad

Răspuns utilizator avertizat
| AIeXxX a răspuns:

Așa a ales ea, n-ai ce să-i faci. Metabolismul scade cu vârsta și de aia și te îngrași și e mai greu să slăbești

| Ava1231 a răspuns:

Ca asta i viata...
Copiii strica viata, dupa ce ii faci iti nenorocesti corpul..deci mai bine nu.

| felixf a răspuns:

Cred ca nu parerea noastra conteaza cat conteaza ceea ce vrei tu sa faci cu viata ta in viitor. Tu ce parere ai despre subiectul abordat? Cum iti vei tu viata dupa ce vei avea un copil?

| yooshi a răspuns:

Parerea mea este sa nu va mai pese de ce fac alte persoane lol
Cum arata, daca se ingrijesc sau nu, cum isi triesc viata, nu e problema nimanui.
Si faptul ca te ingrasi asta nu inseamna ca nu te ingrijesti.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru yooshi):

Ba da, ne pasa. Stii de ce? Pentru ca intr-o buna zi s-ar putea sa avem o problema de sanatate gen accident sau poate o afectiune non-letala care sa necesite spitalizare si nu vom avea loc in spital de vacile diabetice si hipertensive care nu au avut grija de ele, de aia! Eu platesc taxe si impozite de ma doare capul pentru ca sistemul medical sa fie sufocat de cretini care ajung la 100+ de kile, beau si fumeaza fara masura, crapa in ei mezeluri pana pocnesc, si tot asa. Ti se pare corect?
P.S. In 99% din cazuri faptul ca te ingrasi inseamna ca nu te ingrijesti.

| yooshi a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Oh Gabi, fix de aia nu ai loc in spital, din cauza oamenilor grasi.
Inainte sa vorbesti de aspectul altor oameni ai grija sa te uiti la tine, you're so ugly when you talk like that
Îngrijește-te pe tine, STOP caring about others, chiar nu e asa serios

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru yooshi):

Da, fix de aia nu am loc in spital. Spitalele gem de imbecili. Fix ieri auzeam de un cretin asistat social, operat de cancer la colon care e sub tratament cu citostatice, timp in care fumeaza si bea de stinge. Misto, nu? Ma ingrijesc pe mine si in caz de ceva nu e o ambulanta libera ca toate is plecate la obezi, hipertensivi, si cretini care cheama ambulanta pentru ca le curg mucii.

| yooshi a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Foarte misto, daca el asa vrea sa isi traiasca viata cine sunt eu sa ii spun sa nu faca asta.
Also nu am citit niciun studiu legat de asta, esti primul om pe care il vad ca se plange de faptul ca nu o sa aiba loc in spital din cauza oamenilor grasi, kina funny ca te gandesti la ceva ce nici nu s-a intamplat.E mai usor sa spui ca doar nu iti plac grasii decat sa dai aceste motive lol

| Drimmero a răspuns (pentru yooshi):

Dar ce inseamna faptul ca te ingrasi mai mult decat trebuie? ))))

| yooshi a răspuns (pentru Drimmero):

Ca mananci lmao

| Drimmero a răspuns (pentru yooshi):

Si daca mananci numai prostii, bagi in tine ca vaca/boul numai d-astea nu inseamna ca nu ai deloc grija de tine?

| Superior a răspuns (pentru yooshi):

Daca ma casatoresc cu o femeie si fac copil cu ea, ea nu are responsabilitatea de a se ingriji pentru a-mi satisface preferintele vizuale si a nu ma face de ras in public? Ok, poate ca nu happy
Un barbat e acuzat des ca nu-i mai e pe plac femeii la o varsta, ca bea, ca o face de ras in public. Invers nu se poate? sad

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru yooshi):

"Foarte misto, daca el asa vrea sa isi traiasca viata cine sunt eu sa ii spun sa nu faca asta." EU SINT ALA CARE II PLATESTE LUI SPITALIZAREA, ALA SINT! Ia si vezi de exemplu cum au facut prostii aia din Noua Zeelanda, care se intampla sa fie cea mai misto tara de pe planeta. Esti obez, fumezi, bei? Foarte bine, e dreptul tau, dar fiecare iti adauga un coeficient la impozite, astfel ca daca vecinul care fuge maratoane si e vegetarian plateste lunar la sanatate 15% din venitul brut, tu o sa platesti 40%. Nu sunt astea cifrele, dadeam doar un exemplu.

| Mosotti a răspuns (pentru yooshi):

Pai daca te ingrasi ce inseamna? Ca nu te ingrijesti, ca daca te ingrijeai NU te ingrasai, ca faptul ca te ingrasi e deja chestie negativa, orice Kg in plus nu are ce cauta acolo.

E normal sa ne pese ce fac si altii si noi, ca asta e o chestie generalizata, nu e okey deloc.
Si discutand, punandu-ne problema, poate unele femei se desteapta si iau masuri, si unii barbati se desteapta si nu mai stau cu ele daca ele nu iau masuri si pe ei ii deranjeaza.

Ca sunt si barbati pe care nu ii deranjeaza, si acolo e ok.

| Adolf8 a răspuns:

Sportul ar trebui să facă parte din viața noastră indiferent de situație. Este benefic pentru sănătate. Însă când o femeie ajunge la 90+ i se distruge sănătatea, ficatul marit, nivel de colesterol ridicat, tensiune mărită, etc.

| BumiWolfie15 a răspuns:

Ai auzit vreodată în viața ta de depresia postnatală! Un copil nu e doar un motiv de bucurie, ci o mare responsabilitate.Trebuie să îi oferi o mare parte din energia ta și poate pentru tine nu va mai rămâne nimic. Probabil a avut probleme și a ajuns să se refugieze în mâncare. Atât timp cât se simte bine cu ea însăși și bărbatul ei nu a părăsit-o încă nu ar trebui să intereseze pe nimeni astfel de detalii.
Pentru oamenii care critică atât de nedrept astfel de situații, le urez să își găsească un partener suplu îngrijit în orice condiții care să-i dorească doar pentru bani și să-i înșele cu altcineva care arată la fel de bine ca ele.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru BumiWolfie15):

Barbatul nu a parasit-o pentru ca de cele mai multe ori mai bine iti tai gitul singur cu un cutit ruginit decat sa divortezi, de aia.