| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

De ce unele fete/femei isi tund parul atat de scurt adica baieteste de ce nu si-l lasa mai lung ca doar nu le imbatraneste, eu stiu ca o fata/femeie e mai frumoasa cu parul lung decat scurt?

8 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Fiecare cu gusturile lui. Știu fete cărora le sta mai bine cu parul scurt, dar și fete care arata ca un castron cu el asa. Eu cel puțin as arăta că un rahat

| MadRaven a răspuns:

Sunt fete cărora chiar le stă mai bine cu părul scurt. La fel cum unii băieți își lasă părul lung, unele fete își taie părul scurt.
Mama de exemplu e tunsă scurt, cu breton, și îi stă foarte bine. A încercat să și-l lase lung dar nu îi stătea nici pe aproape la fel de bine. Depinde și de forma feței, și de personalitate, e alegerea fiecăruia cum vrea să-și poarte părul.
Iar argumentul că "o fată ca să fie fată trebuie să aibă părul lung" mi se pare inutil. Ești la fel de fată și cu părul lung, și cu părul scurt.

| RAY a răspuns:

Peceptia ta poate fi eronata nu? daca accepti asta, vei intelege faptul ca ceea ce crezi tu sau ceea ce cred eu sunt doar percepti relative, provizori

| Lioana a răspuns:

Motivele pot fi multe:
1. Au nevoie de o schimbare si cum schimbarea nu se poate face prin adaugare de par aleg sa taie din el.
2. Li se pare ca le sta mai bine sau ca sunt mai smechere avand o freza mai baieteasca.
3. Le e groaza de sesiunile de pieptanat. Parul scurt se ingrijeste mai usor. Se si usuca mai usor, ceea ce e util atunci cand mergi la strand.
4. Vor sa faca economie de sampon sau de timp pentru ca parul scurt se si usuca mai usor, ceea ce e util pesoanelor care se spala pe cap si vor sa iasa din casa imediat dupa aceea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unele femei îşi scurtează părul deoarece el trebuie îngrijit, este foarte lung şi le încurcă când lucrează, plus la asta la părul scurt foloseşti mai puţină vopsea, decât la părul lung.

| GirlOnline81 a răspuns:

De lene.

| Demidol a răspuns:

Multe, din comoditate. Altele, pentru ca nu stiu sa-si gaseasca o coafura care sa le avantajeze si cred ca parul scurt e solutia.
Adevarat, o femeie e mai frumoasa cu parul lung. Dar ingrijit si corect pieptanat. Am vazut iarna asta fete cu parul lung rasfirat peste gulerele/glugile imblanite. Nimic mai dizgratios.

| DezdemonaM a răspuns:

Fiecare îl tine după cum prefera. Poate unele au nevoie de o schimbare și decid să facă asta pentru că oricum parul creste.
Btw, nu tuturor le sta bine cu parul lung