| deeyuz a întrebat:

De ceva timp mi se exfoliaza unghiile ingrozitor. nici nu mai cresc, iar atunci cand cresc (foarte putin) incep sa se exfolieze rau si sa se rupa. ce tratamente imi recomandati? as vrea sa fie sub forma unui lac de unghi si sa nu coste prea mult. ofer funda

Răspuns Câştigător
| dulkikroxy a răspuns:

Buna! Daca dorim sa avem unghii sanatoase trebuie sa consumam zilnic alimente bogate in vitamina A, B si C, in acizi grasi Omega-3 si zinc (morcovi, peste gras, verdeturi, legume proaspete, seminte, nuci).

-Pentru a trata exfolierea unghiilor putem realiza un preparat din zeama de lamaie si ulei de masline, care se incalzeste putin. Tinem unghiile in el pana se raceste. Operatiunea se repeta in fiecare seara inainte de culcare timp de 10 zile, iar apoi saptamanal. Uleiul de masline are efect regenerator asupra unghiilor si nu numai.

-O alta solutie de a trata friabilitatea consta in folosirea vitaminei A. Vitamina A se gaseste in farmacii si are o compozitie uleioasa. Se maseaza unghiile timp de 10-15 minute cu vitamina A, insistandu-se la radacina unghiei. Prin masare se stimuleaza circulatia sangvina si hranirea unghiei.

-Sucul de lamaie are de asemenea efecte benefice asupra unghiilor rehidratandu-le. Daca introduci degetele o data pe saptamana intr-o lamaie taiata si le tii 10 minute, acestea vor fi hranite si vitaminizate.

-Unghiile se freaca cu o felie de lamaie, timp de 10 zile, de 2-3 ori pe zi.

-Drojdie de bere inmuiata cu apa de tarate de grau sau apa de faina de orez. Se face o pasta care se aplica pe unghii si se lasa 30 de minute. Tratamentul se repeta timp de 7-8 zile.

2 răspunsuri:
| LuizaAndreeaLuiza a răspuns:

Buna!
si eu am patit ca tine si am fost la farmacie si mi.am cumparat tratament pentru unghii de la farmec.
si am fost uimita de efect.acum unghiile mele sunt mai tari ca nicioadata.
in prima saptamana trebuie sa te dai zilnic... iar apoi trebuie sa te dai de 2-3 ori pe saptamana.
merita sa incerci, plus ca acesta costa in jur de 6 lei.
sper ca te-am ajutat! :*

| Sergemo a răspuns:

Ai o lipsa de calciu in organism