| Sambeanu_Ana_2000 a întrebat:

De la ce varsta poti purta lentile care iti schimba culoarea ochilor?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Lentilele de contact nu se prescriu in functie de varsta ci in functie de dioptrii, prescrise numai de medicul oftalmolog in urma unui consult medical.
Lentilele de contact vin in mai multe culori si sunt prescrise, doar pentru ajustarea vederii.
Lentilele colorate nu sunt ca ochelarii de soare, ele au dioptrii si nu pot fii purtate de copii si nici de fite sau fudulie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

KatyEscu vorbeste ca sa nu adoarma.

Exista lentile colorate fara dioptrii. Dar nu scrie nicaieri de la ce varsta pot fi purtate.

| Marjuddjeje a răspuns (pentru Violleta2022):

Si daca este fara dioptrie?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marjuddjeje):

Poate nu realizezi, dar postarea asta a fost facuta acum 4 ani.
Mergi la un centru optic sau oftalmologic si iti vor explica ei ce-ti pot da pentru situatia ta.